Günümüzün en popüler dizi-film izleme yerleri artık televizyondan bu bayrağı alan dijital platformlar oldu. Netflix, Amazon gibi yabancı platformlarında ülkemize açılmasıyla ve iyi iş yapmasıyla bizim için yerli platform ayağı da oluşmaya başladı. BluTV ile başlayan süreç Puhu TV‘nin açılmasıyla devam etti. Son olarak ise 2021’in başında Exxen ve Gain Türkiye’nin yeni yerli dijital platformları olarak önümüze geldi. Gain diğer platformlardan bağımsız olarak önce sadece telefondan izlenebilecek ücretsiz kısa içerikler üreterek başladı ve sonraki aylarda bilgisayardan da izlenebilecek şekilde yenilendi; ayrıca içeriklerinin bir kısmı sadece ücret ödeyen kişilere açık bir şekilde devam etti.

Son olarak ise Mayıs ayında bizi Ayak İşleri isimli yeni dizisiyle buluşturdu. İlk sezonu 10 bölüm süren dizimizin bölüm süreleri 15-25 dakika arasında değişmektedir. Devamı hakkında kesin bir haber olmasa da final bölümünde “1. sezon sonu” ibaresinin yer almasıyla devamının geleceğinin sinyalini verdiklerini düşünüyorum. Dizinin senaryosu ve yönetmenliği Caner Özyurtlu‘ya ait.

Vedat (Çağlar Çorumlu) ve Evren (Güven Murat Akpınar) Sermet isimli zengin bir adamın ayak işlerini halletmesi için görevlendirdiği kişilerdir. Vedat, bu işi yıllardır yapmaktadır ve artık hayatla bir derdi kalmamış birisidir. Ona verilen işi sorgulamadan yapar, onun için önemli olan görevi yerine getirmektir. İşine bağlı birisidir ve bunun uğruna kendi hayatını bile riske atmaktan çekinmez. Evren ise Psikoloji öğrencisidir; bedelli askerlik için okulunu uzatmaktadır, bu sırada da para kazanmak için böyle bir işe girmiştir. Vedat’a göre içinde bulunduğu durumu sorgulayan ve toplumsal cinsiyet konusunda hassas birisidir. Birbirinden oldukça zıt görünen bu ikilinin Sermet Bey için yaptıkları ayak işleri sürekli değişmektedir.

Genel olarak Gain platformunu beğenen ve içeriklerini takip eden birisiyim. Verilen parayı karşılayıp karşılamadığı konusunda net bir şey söylemesem de böyle bir platformun varlığından ve devam etmesinden dolayı mutluyum. Dizilerinin de genel olarak belli bir ortalamada olduğunu düşünüyorum. Kısa olması da önemli bir avantaj. Ancak son dizisi Bizi Ayıran Çizgi‘den sonra beklentim düşmüştü ve bu diziye de biraz buruk gözle bakıyordum ancak içerisinde Caner Özyurtlu gibi özgün işler yapmaya çalışan birisinin olmasından dolayı da belli bir beklentim vardı.

İki günde bitiriverdim tüm sezonu ve aşırı memnun kaldığımı söylemeliyim. O kadar memnun kaldım ki hatta hemen bu yazıya girişiverdim. İçerisinde hem kendi derdini anlatan hem de bu sırada mesajlarını da yerinde veren ve güzel analizlerin olduğu bir dizi olduğunu düşünüyorum. Bu sırada iki oyuncunun da oyunculuğuyla birleşince komedi kısmı da gayet doyurucuydu benim için. Kara mizah türünde güzel bir yapım olmuş diyebilirim. Hatta yer yer Barry’ye benzettiğim oldu ancak ondan farklı olarak içerisinde absürt komedi sosu ve mesajları da olduğunu söyleyebilirim.

Eğer Gain platformunda bir şeyler izlemek istiyorsanız benim şiddetle tavsiye ettiğim bir iş oldu. Devamının da gelmesini isterim ancak öyle açık kalan bir durum yok onu da belirteyim. Eğlenip, güzel vakit geçirdiğim bir dizi oldu. İzlemek isteyenlere iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI