Jo Bloom’un 2014 yılında yayınlanan ve eleştirmenlerce beğenilen romanı Ridley Road’un, oyuncu ve ödüllü yazar Sarah Solemani (The Wrong Means, Him & Her, Bad Education) tarafından BBC One’a uyarlanacağını ile ilgili haber geçen sene Ağustos ayında gelmişti. Ridley Road, Londra’nın doğusunda, aşırı sağ faşizmin yükselişte olduğu 60’lı yıllarda geçiyor.

Yaz, 1962. 22 yaşındaki genç Yahudi kuaför Vivien Epstein, babasının ölümünden kısa bir süre sonra Manchester’daki evini Londra’ya gitmek için terk eder. Kendisine yeni bir hayat kurmayı ve Manchester’da kısa ama tutkulu bir aşk yaşadığı ama aniden Londra’daki evine dönen Jack Morris’i bulmayı planlıyor. Ancak sahip olduğu tek adres onu bir çıkmaza götürür.

Vivien, Soho’daki kuaförün sahibi Barb’ı kendisine iş vermeye ikna eder. Swinging Sixties‘in zirvesindeki şehrin renkli dünyasına, müzikten modaya, barlardan kulüplerine hızla uyum sağlar. Ama yine de Vivien, Jack’i unutamaz. Onu aramaya devam ederken, arayışı onu, Doğu Londra’da, Ridley Road ve çevresinde Yahudi cemaatinin sokaklara döküldüğü, yeniden dirilen faşizme karşı mücadeleye götürür. Vivien sonunda Jack’i görür, ancak sırrını keşfettiğinde mutluluğu kısa sürer.

Vivien, savaş sonrası Britanya’da yükselen neo-Nazizme karşı çıkan Yahudi koalisyonu 62 Group‘un bir üyesi olan kayıp erkek arkadaşı Jack’in ağır şekilde yaralandığını fark ettiğinde onlarla birlikte çalışmaya başlar. Vivien, Londra’da giderek öne çıkan bir neo-Nazi hareketi olan NSM’ye sızar ve örgütün içine daha da girdikçe, cesaretine ve sadakatine meydan okunur.

Vivien Epstein (Agnes O’Casey)

Jack Morris (Tom Varey)

İlk televizyon işindeki Aggi O’Casey ile Tom Varey (No Offence), Vivien ve Jack karakterleri ile dizinin başrol oyuncuları.

Dizinin kadrosunda yer alan diğer isimler:

Colin Jordan (Rory Kinnear)

Rory Kinnear (Penny Dreadful, PD: City of Angels): NSM’in neo-Nazi hareketi lideri Colin Jordan’ı canlandırıyor. Fanatik ve tutkulu konuşmalarıyla ırkçılığı ve isyanı kışkırtan heybetli ve açık sözlü bir aktivist.

Soly Malinovsky (Eddie Marsan)

Eddie Marsan (Ray Donovan): Faşizm karşıtı örgüt 62 Grubu’nun lideri, ateşli, keskin zekalı taksi şoförü Soly Malinovsky’i canlandıracak.

Nancy Malinovsky (Tracy-Ann Oberman)

Tracy-Ann Oberman (Friday Night Dinner, After Life): 62 Grubu’nun operasyonlarında çok önemli bir rol oynayan, sakin operatör, Soly’nin karısı Nancy karakterini canlandıracak.

Liza Epstein (Samantha Spiro)

Samantha Spiro (Sex Education): Vivien’ın annesi Liza Epstein’ı canlandıracak. Kocasının yeraltı hareketiyle gizli ilişkisini öğrendiğinde hayatı dramatik bir şekilde değişmek üzeredir.

Barbara (Tamzin Outhwaite)

Tamzin Outhwaite (Hotel Babylon): Vivien’ın iş bulduğu kuaför salonunun sahibi, karışık ırktan oğluna karşı ırkçılığa ilk elden tanık olan Barbara Watson’ı canlandıracak.

Nettie Jones (Rita Tushingham)

Rita Tushingham (In the Flesh): Vivien’in Londra’daki ev sahibesi Nettie Jones’u canlandıracak. Kendi kendine yetmesine rağmen, üç oğlunun 2. Dünya Savaşı’nda öldürülmesinden sonra yalnızlık çekiyor ve çevresinde meydana gelen değişikliklerin hızından korkuyor.

Lee Carter (Danny Hatchard)

Danny Hatchard (Our Girl): Colin Jordan’ın sürücüsü Lee’yi canlandıracak. NSM onun ailesidir. Kendisinden karşılıklı görmese de Colin’e sadıktır.

BBC One ve PBS Masterpiece için yapılan 4 bölümlük dizinin yapımcılığını Red Production Company ve Bafta ödüllü yönetici yapımcı Nicola Shindler (Years And Years, Happy Valley, Trust Me, Safe) üstlenecek.

Dizinin yapımcılarından Betsan Morris Evans (The War Of The Worlds, The City And The City, NW) ve Lisa Mulcahy (Years And Years, Blood), dizinin yönetmenliğini yapacaklar.

Dizideki çalışmaları için dönemle ilgili kapsamlı araştırmalar yapan yazar Sarah Solemani, “İngiltere’nin faşizmle ilişkisi düşündüğümüzden daha yakın ve daha canlı. Neyse ki, zengin mücadele mirasımız da öyle. Jo Bloom’un sürükleyici kitabı, 60’ların Londra’sının karanlık bir tarafını ve Yahudi toplumunun ırkçılığa karşı savaşta yaptığı şaşırtıcı katkıyı ortaya koydu. İngiliz tarihinin bu az bilinen dilimini ekrana taşımak için RED ve BBC ile çalışmaktan heyecan duyuyorum” demiş.

Kaynak