BBC One, komedi gerilim dizisi Black Ops ve soygun draması The Gold’a onay verdi.

BBC One, BBC Studios Comedy Productions ve Mondo Deluxe tarafından ortak olarak üretilen komedi gerilim dizisi Black Ops’a onay verdi.

6 bölümlük (6×30) komedi gerilim dizisi, BAFTA ödüllü aktris ve yazar Gbemisola Ikumelo (Famalam, Brain In Gear), BAFTA ödüllü aktör ve yapımcı Akemnji Ndifornyen (Famalam, The Queen’s Gambit) ve yazar ikili Joe Tucker ve Lloyd Woolf (Click And Collect, Witless) tarafından yaratıldı ve yazıldı.

Black Ops, yaşadıkları topluluklarını temizlemek umuduyla Metropolitan Polis Teşkilatına katılan, ama farkında olmadan gizli görevle sızdıkları karanlık dünyaya itilerek güçlü bir suç girişiminin parçası olan Dom ve Kay’in hikayesini anlatıyor. Ancak Dom ve Kay için bu, Donnie Brasco‘dan daha hızlı bir fiyaskoya dönüşür.

Yaratıcı ve yazar Gbemisola Ikumelo kabaca, “Bu karakterler uzun zamandır kafamın içinde dolaşıyor ve sonunda onların yaşayıp konuşup sadece gülünç duruma düştüklerini görmek çok heyecan verici. Bunu hayata geçiren harika bir ekibimiz var ve umarım izleyiciler de benim gibi onlara aşık olurlar” demiş.

2022’de BBC One ve BBC iPlayer’da yayınlanacak dizinin oyuncu haberleri zamanla açıklanacak.


BBC One’ın onay verdiği diğer dizi The Gold, Brink’s-Mat soygununun ikonik gerçek hikayesinden ve ardından gelen onlarca yıllık olaylar zincirinden ilham alan sürükleyici yeni bir drama. ‘Yüzyılın suçunu’ dramatize eden 6 bölümlük dizi Neil Forsyth (Guilt, Eric, Ernie & Me) tarafından yazılacak.

26 Kasım 1983’te 6 silahlı adam Londra’nın Heathrow Havaalanı yakınlarındaki Brink’s-Mat güvenlik deposuna girdi. Hedeflerinde kasada olduğunu umdukları 3.5 milyon sterlin değerinde nakit para vardı. Ancak depoya girdiklerinde işler değişti. 26 milyon sterlin değerinde külçe altın ve elmaslarla karşılaştılar. O zamanki dedektiflere göre ‘tipik bir Old Kent Road silahlı soygunu’ olarak başlayan şey, İngiliz suç tarihinde çığır açan bir olay oldu. Sadece hırsızlığın boyutuyla, aynı zamanda dünya tarihindeki en büyük hırsızlık olayı olmasıyla değil, daha geniş mirasıyla da dikkat çekti.

Külçenin elden çıkarılması, büyük ölçekli uluslararası kara para aklamanın doğmasına neden oldu. London Docklands emlak patlamasını körüklemeye yardımcı olan kirli parayı sağladı, mavi ve beyaz yakalı suçluları birleştirdi ve ardından tartışmalara ve cinayetlere neden oldu.

Kapsamlı araştırmalara ve olaylarla ilgili kişilerle yapılan röportajlara dayanan drama dizisi BBC One ve BBC iPlayer için Objective Fiction‘ın ortağı Tannadice Pictures ve ViacomCBS’nin bir bölümü olan VIS ortak yapım bir dizi olacak.

Neil Forsyth, “İlk Tannadice Pictures prodüksiyonumuzda BBC ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Brink’s-Mat altınının hikayesi heyecan verici, şaşırtıcı ve trajik bir hikaye ve bunu anlatabildiğim için heyecanlıyım” demiş.

BBC’den Tommy Bulfin; Tannadice Pictures’tan Neil Forsyth ve Ben Farrell; VIS Başkan Yardımcısı Kate Laffey dizinin yönetici yapımcıları.

Kaynak