Disney+ 16 Nisan 2021 tarihinde yeni dizisi Big Shot‘ı yayınlamaya başladı. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. David E. Kelley, Dean Lorey ve Brad Garrett yazar ve yapımcı olarak dizinin arkasında olan isimler. Dizinin bölümleri 40- 45 dakika aralığında değişiyor.

Konusu:

Dizi, erkekler kolej basketbolu koçu Marvyn Korn’un şampiyonluklar kazandırdığı takımından kovulmasıyla başlıyor. Kovulma sebebi, başarı için takımda toksik bir atmosfer oluşturuyor olması. Yıllar boyunca başarıya giden yolda bu yöntemi kullanmış fakat son maçlarda oyuncularına hakaret ettiği ve hakeme sandalye fırlattığı için sektörde istenmeyen kişi ilan edilmiştir. Kariyerinde tekrar yükselişe geçmesinin tek yolu rehabilitasyon sonrası imajını düzeltmesine bağlıdır. Zengin ailelerin kızlarını gönderdiği özel Westbrook Lisesi ona bu şansı veren tek takım olacaktır. Böylece hayatının hatasını yaptığını düşünerek yeni takımındaki ilk güne başlayacaktır.

Marvyn Korn (John Stamos): Spor medyasında nefret sembolü haline gelmiş olan Koç Korn’u yeni takımı ile çıkış yolu ararken izliyoruz. Fakat daha ilk antrenmanda yaşça büyük erkek sporculara davrandığı gibi davranması takımdan 2 oyuncuyu ağlatmasına sebep oluyor. Kariyerine geri dönebilmesi için yeni takım atmosferine uyum sağlamak zorunda. Bu durum kendisinin de değişim göstermesi gerektiği anlamına geliyor. Aktörü Fuller House ve You dizilerinde bulabilirsiniz.

Holly Barrett (Jessalyn Gilsig): Holly takımın asistan koçu. Marvyn, kızlara koçluk yapma konusunda amatör olduğu için kendisine büyük görev düşüyor. Kendisini Vikings dizisinde bulabilirsiniz.

Sherilyn Thomas (Yvette Nicole Brown): Kendisi Westbrook Özel Lisesi’nin müdürü. Marvyn Korn’u öğretmen olarak istemiyor fakat okula büyük bağışlar yapan bir veli nedeniyle basketbol takımına özel bir bütçe açmak zorunda. Kendisini Community dizisinde izleyebilirsiniz.

Takım Beşlisi:

Louise Gruzinsky (Nell Verlaque): Zengin Gruzinsky ailesinin üyesi olan Louise takımın en iyi şutörü. Aynı zamanda disiplin sorunları olan Louise babasını memnun edebilmek için her şeyini veren bir karakter. Takımın yıldızı olmasına rağmen Koç Korn’un yeni sistemine ayak uydurmak zorunda.

Destiny Winters (Tiana Le): Takımın önemli parçalarından biri olmasına karşın basketbolu sadece üniversite başvurularında iyi bir imaj çizebilmek için oynamaktadır. Marvyn’in takıma gelmesi ile birlikte bu durum değişecektir.

Olive Cooper (Monique A. Green): Takımın defans konusundaki en önemli isimlerinden. Koçu ciddiye almama sorunu takımdaki dengelerin değişmesine sebep olacak.

Carolyn ‘Mouse’ Smith (Tisha Custodio): Takımda Marvyn’nin katkı sağlayabileceğine inanan tek isim, arkadaşlarını da ikna etmeye çalışıyor. Çünkü bir kez olsa bile takımı ile önemli bir galibiyet yaşamak istiyor.

Samantha ‘Gigles’ Finkman (Cricket Wampler): Kendisi PBA hastalığına sahip bir öğrencidir. Özel durumu ve eğlenceli kişiliği ile dizinin öne çıkan karakterlerinden.

Dizideki diğer isimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Disney+, MCU ve Star Wars dışındaki orijinal dizilerinde kendini aşırı ciddiye almayan spor/rekabet dizilerine yönelmiş gibi görünüyor. Big Shot, The Mighty Ducks: Game Changers‘a göre biraz daha yetişkin işi bir dizi. O yüzden izlemesi daha fazla keyif veriyor. Eğer John Stamos hayranıysanız karizmatik koç karakteri hoşunuza gidecektir. Koç Marvyn Korn takım yönetimi konusunda Ted Lasso’nun tam zıttı. Takım kazandığında bile oyuncularını yaptıkları hatalar nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuyor. Fakat ilk bölümler gösterdi ki sezon sonunda Koç Korn, Ted’in takdir edeceği bir karaktere bürünecek.

Big Shot, yeni koçun takıma zamanla ilham verdiği klasik spor dizilerinden biri. Farklı tarafı ise izlediğimiz takımın kızlardan oluşuyor olması. Bu türü her zaman sevmişimdir, o yüzden klasik erkek takımı muhabbetleri yerine farklı bir şey izlemek hoşuma gitti. Basketbol antrenmanları şimdilik güzel gidiyor. Dizide sadece basketbolu değil okulun akademik tarafını da takip ediyoruz. Takımdaki isimler sempatik göründükleri için bu konuda da bir şikayetim yok. Dizinin en güzel yanlarından biri ise John Stamos’un kızların karşısında sudan çıkmış balığa döndüğü sahneler, en eğlenceli sahneler oradan geliyor. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.