Netflix’in Polonya yapımı yeni dizisi Sexify, 28 Nisan 2021 tarihinde izleyiciyle buluştu. 8 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 38-51 dakika aralığında değişiyor. Diziye komedi drama dizisi demeye gönlüm elvermiyor ve bu yüzden sadece ‘komedi’ olarak nitelendirmek istiyorum.

Kalina Alabrudzinska ve Piotr Domalewski, dizinin yönetmen, senarist ve yapımcı koltuğunu paylaşmaktalar.

KONU

Natalia, çalışkan, güdülenmiş, hırslı, başarılı ve asosyal bir üniversite öğrencisidir. Şu sıralar aklı fikri katılacağı proje yarışmasındadır. Üzerinde uzun zamandır çalıştığı ‘Uyku’ temalı projesi, dersi yeni devralan profesör tarafından ilgiyle karşılanmayınca daha heyecan verici bir konu bulmak zorunda kalacak Natalia kendisine: Sex. Daha da ayrıntıya girmek gerekirse ‘Kadın orgazmı’. Yalnız durum şu ki Natalia, hiçbir cinsel tecrübesi bulunmayan, içinde bu konuda çok fazla istek de barındırmayan bir bakiredir.

Küçük bir kasabadan gelen Natalia, sonunun doğup büyüdüğü yerde bitmesini istememektedir. Öncelikle bu projesiyle başarılı olmak ve ilerleyen yıllarda önemli bir bilim kadını olmak arzusundadır. Natalia’nın tecrübesiz olduğu bu alanda destek kuvvete ihtiyacı olacaktır. Bu destek kuvvet de yakın/tek arkadaşı konumundaki Paulina ile kaldığı yurttaki yeni yan oda komşusu Monika olacaktır.

KARAKTERLER/OYUNCULAR

*Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Natalia karakterine Aleksandra Skraba hayat veriyor.

*Paulina karakterini Maria Sobocinska canlandırıyor. Paulina, Katolik biri olarak yetiştirilmiş, cinsel açıdan aktif, kafası karışık bir genç kız. Paulina, uzun süredir birlikte olduğu erkek arkadaşıyla çok kısa sürelerde sona eren, kendisi açısından orgazmdan tamamen uzak cinsel birleşmeler yaşamakta. Durumdan duyduğu rahatsızlığı ise bir türlü dillendirememekte. Bu projenin başarılı olması, onun duygusal, psikolojik ve cinsel benliğine ilaç gibi gelecek anlayacağınız.

*Monika karakterinde Sandra Drzymalska‘yı izliyoruz. Monika, uçarı, hovarda, sorumsuz ve vurdumduymaz tavırları nedeniyle zengin babası tarafından maddi ayrıcalıkları elinden alınan asi ruhlu bir genç kız. Kaldığı lüks daireye, sürdüğü lüks arabaya ve bütün kredi kartlarına bir anda veda eden Monika, aylarca aranın ardından üniversiteye yeniden dönmek zorundadır. Küçük bir yurt odasına sıkışmak mecburiyetinde kalmak onu üzmektedir. Akademik açıdan yeniden başlamak için ise Natalia’nın projesi aslında hiç istemese de onun için yeni bir umut ışığı haline gelebilir. Bol partnerli ve haraketli cinsel hayatı onu Natalia için iyi bir denek kılmaktadır.

*Kadroda ayrıca Malgorzata Foremniak (Monika’nın annesi), Piotr Pacek (Paulina’nın sevgilisi), Cezary Pazura (Monika’nın babası), Wojciech Solarz (Natalia’nın proje danışmanı öğretmeni), Sebastian Stankiewicz (Natalia’nın yarı zamanlı olarak çalıştığı bilgisayar tamircisindeki patronu) ve Ewa Szykulska (Kızların kaldığı yurdun sorumlusu) gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve beklemediğim ölçüde eğlendim. İşin proje boyutunu pek kale almamakla birlikte 3 ana karakteri de renkli ve izlenesi buldum. Mizahı ile öne çıkan bu dizinin bir şansı hak ettiğini düşünüyorum.

Bu da dizinin fragmanı: