Deniz Tezuysal’ın kendi yaşadıklarından esinlenerek senaryosunu kaleme alıp başrolünü üstlendiği Bonkis, 22 Ocak’ta BluTV üzerinden seyirciyle buluştu. Kar ve Beni Sevenler Listesi filmlerinin yönetmeni Emre Erdoğdu’nun yönettiği komedi dizisi, 15 dakika civarında süren 7 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağına dair bir bilgi şimdilik yok.

30’lu yaşlarındaki Deniz, mimarlık kariyerini geride bırakmış ve hayallerinin peşinden giderek Kadıköy’de, sağlıklı beslenmeye dayalı sistemle işleyen, Bonkis adlı bir kafe açmıştır. Ne yazık ki işleri çok kötü gitmektedir. Bitmeyen borçları ve çalışanlarına maaş bile ödeyememesi gibi problemler, kafe bu şekilde ilgi görmemeye devam ettiği sürece asla çözülmeyecek gibi görünmektedir. Deniz, yine de hemen pes edecek değildir. Varlıklı ailesinden yardım almamak için direnmektedir ve sorunlarına karşı inatla çözüm aramaktan vazgeçmez.

10 yıllık sevgilisiyle ilişkisi, onu aldattığı için bitmiştir. Türk toplumunun gözündeki ideal kadın modelinden hayli uzak oluşu, bu yaşında hala evlenmemiş ve çocuk çocuğa karışamamış olması nedeniyle ailesinin memnuniyetsizliğiyle sürekli karşı karşıya gelmektedir. Deniz’in ise bunlar umurunda değildir. Sadece dilediği gibi yaşayabilme ve hayatına hiç kimsenin burnunu sokmasına izin vermeme çabasındadır.

Bonkis, Deniz’in kafesini ayakta tutma mücadelesini; arkadaşları, ailesi ve romantik hayatındaki kişilerle olan ilişkilerini eğlenceli bir biçimde ele alıyor.

  • Kafenin şefi Özberk (Sergen Deveci), garsonu Eylül (Öykü Naz Altay) ve menajerlik yapan Ilgın (Vildan Atasever), Deniz’in en yakın arkadaşları ve yoldaşları olarak karşımıza çıkıyorlar.
  • Deniz’in üzerinde sürekli baskı kuran, yetiştirme döneminde yaşattıkları travmalar yetmezmiş gibi bu yaşında bile sürekli hayatına müdahale etmeye çalışan annesi Leyla ve babası Kemal olarak Lale Mansur’u ve Cem Emüler’i izliyoruz.
  • Deniz’in evlenmeye hazırlanan eski sevgilisi Onur (Burak Sevinç) ve Onur’un gelecekteki kayınbiraderi, Deniz’in ise birlikte kısa bir yatak macerası yaşadığı Özgür (Serhat Parıl), önemli karakterlerden diğer bazı isimler olarak sayılabilirler.

***

Bonkis, önüme düşen fragmanıyla zaten beni direkt tavlamıştı. Seveceğime inanarak başına oturdum ve beklediğim gibi memnun bir biçimde başından ayrıldım. Mizah anlayışıyla gayet bana hitap edebilen, yer yer kahkaha attıran, karakterleriyle kolayca bağ kurabildiğim ve çok eğlenerek izlediğim bir dizi oldu.

Deniz Tezuysal’ın ilk oyunculuk deneyimi oluşuna oldukça şaşırdım. Gayet yetenekli olduğunu düşünüyorum ve Bonkis’in 2. sezonu başta olmak üzere, yeni işler yaparsa beni fazlasıyla heyecanlandırır. Karakteri Deniz’i, doğrusu başta sevmesi zor gibi gelse de, kısa sürede bağrıma bastım. Vildan Atasever başta olmak üzere yan karakterlerde izlediğimiz oyuncular da oldukça iyi iş çıkardılar.

Ayrıntılı irdelersek problemleri illa ki çıkacaktır ama açıkçası üzerine hiç kafa yormadım. Dizinin benim için tek problemi çok kısa olmasıydı. Toplamda 2 saat bile sürmüyor ve tadı fena halde damağımda kaldı. Size de tavsiyem mütevazi bir akşam organize edin. Avokadolarınızı değil de biralarınızı ve patateslerinizi hazırlayıp karşısına kurulun. Gerçekten fazla irdelemezseniz memnun kalacağınıza inanıyorum.

Seyredecek olan herkese keyifli seyirler…

Fragman:

Not: Diziyle ilgili daha önce şurada yorum yapılıyordu.