Bir Demet Tiyatro
Bir Demet Tiyatro

Tiyatro havasında çekilen televizyon yapımlarına ön ayak olan, tiyatrocu Yılmaz Erdoğan‘ın yazıp, başrolde oynadığı “Bir Demet Tiyatro” ilk olarak 1995 yılında yayınlandı.

“MTV – Meclis Tv” adıyla yayınlanan oyun büyük beğeni toplayarak daha sonra televizyon macerasına başlamış 2002 yılına kadar 7 yıl boyunca, tiyatroyu seyircinin ayağına getirmiştir. 4 yıl aradan sonra 2006 yılında yeniden çekilmeye başlayan dizi, 1 sene sonunda yetersiz reyting aldığından bitirilmiştir. Bu duruma, yeni dizilerin ortaya çıkmasının yanı sıra, artık bitmiş bir oluşumun yeniden yapıldığında eski tadı vermemesi gibi etkenler de neden olmuş olabilir.

Bir Demet Tiyatro
Bir Demet Tiyatro

Ama yine de eski bölümlere dönüp bakıldığında, her zaman aynı tadı verdiğini söyleyebiliriz. Birbirinden başarılı tiyatro oyuncularının yer aldığı dizide, o dönem yeni olan bir çok oyuncu, ilk büyük deneyimlerini o sahnede kazanmış ve şimdiki şöhretlerine yine o sahneden ulaşmışlardır. Bölüm sonlarında aynen tiyatrodaki gibi, oyuncular tek tek çıkıp seyirciyi selamlar, perde kapanır ve bölüm sona ererdi.Çıtır ailesinin başından geçenleri ve çevredekilerle ilişkilerini anlatan Bir Demet Tiyatro‘da bir çok müthiş karakter de ortaya çıkmıştır.

Bir Demet Tiyatro
Bir Demet Tiyatro

Dizide, başta Yılmaz Erdoğan‘ın oynadığı Mükremin Çıtır olmak üzere, Tirbüşon Berkant (Serhat Özcan), Lütfiye, Feriştah (Demet Akbağ), Telviye Çıtır (Zerrin Sümer), Burhan Çıtır (Erdoğan Dikmen), Fadıl Fıdıllıoğlu (Bican Günalan), Mücver Abla (Şebnem Sönmez), Kayınpeder (Altan Erkekli), Emlakçı Turgut (Sinan Bengier), Eyvah Necdet (Erdal Tosun), Asuman (Deniz Özerman), Füreya (Neslihan Yeldan), Kahveci Asım Abi (Ayberk Atilla), Laz Bakkal (Aydın Tolan), Tombalak (Gürdal Tosun), Saldıray Abi (Settar Tanrıöğen), Kudret (Olgun Şimşek) ve Zabita İrfan (Engin Günaydın) gibi unutulmaz karakterler yaratılmıştır.

Bir Demet Tiyatro
Bir Demet Tiyatro

Ayrıca dizide bir karakter dışında bir kaç karakteri canlandıran oyuncular da bulunmaktadır. Bu isimlerin yanı sıra Salih Kalyon, Binnur Kaya, Ersin Korkut,, Pelin Körmükçü ve Özge Özberk gibi bir çok ünlü ve başarılı isim de dizide yer almıştır. Yılmaz Erdoğan’ın öğrencileri olan BKM Mutfak ekibinin, çok sevilen Çok Güzel Hareketler Bunlar projesini yaratırken, hocalarından etkilendiklerine de şüphe yok.Bir dönemin unutulmaz dizisi, 2006 yılında dönüş yaptığında reyting uygulaması yüzünden televizyon dünyasından acımasızca -muhtemelen bir daha gelmemek üzere- kaldırılmıştır. Ama yine de televizyon dünyasına geldiğinden beri, getirdiği yenilikler ve güzelliklerle eski bölümleriyle sevilmeye devam edilmiştir. Eski ve yeni bir çok sahne ve videolarına, video paylaşım siteleri youtube, google videos vb. yerlerden ulaşmak mümkün.

Bir Demet Tiyatro
Bir Demet Tiyatro
Bir Demet Tiyatro
Bir Demet Tiyatro