Apple TV+, Oscarlı oyuncu Brie Larson’ın Lessons in Chemistry adlı dizinin başrol oyuncusu olduğunu açıkladı.

Lessons in Chemistry, teknoloji, tıp ve eğitime odaklanmış bir metin yazarı, yazar ve kreatif direktör olan Bonnie Garmus’ın yakında çıkacak olan ilk romanına dayanan bir dizi olacak. Dizinin senaryosu Erin Brockovich’in senaristi, Unbelievable’ın ortak yaratıcısı Susannah Grant tarafından yazılacak.

1960’ların başlarında geçen dizi, bir bilim insanı olma hayali kuran Elizabeth Zott’u merkezine alıyor. Elizabeth Zott, sıradan bir kadın değil. Aslında Elizabeth Zott, ortalama bir kadın diye bir şeyin olmadığını ilk söyleyen kişi olacaktır. Ancak 1960’lar ve içinde çalıştığı bilim topluluğu, eşitlik söz konusu olduğunda evrimsel eğrinin önünde değil. Meslektaşı erkekler, kadınların yerlerinin iş değil ev olduğunu söylüyorlar. Erkek akranlarınız tarafından cinsel taciz söz konusudur. Ama Elizabeth Zott bunu reddediyor ve buna karşı çıkmanın yan etkileri var. Özellikle de cinsel saldırı girişiminde bulunan patrona ağır bedensel zarar verdiğinizde. Kara listeye alınma, çalıntı araştırma ve para peşinde koşan bir fırsatçı olarak adlandırılma. Erkeklerin egolarının kırılgan olduğu sonucuna varmak için kimya diplomasına ihtiyacınız yok.

3 yıl ileriye gittiğimizde Elizabeth Zott laboratuvardan kovulmuş, bekar, tek başına bir kız çocuğu yetiştiriyor ve – tuhaf bir şekilde – Amerika’nın en sevilen yemek programı Supper at Six’in yıldızı. Erkek meslektaşları her zaman Elizabeth’in tek yerinin mutfağı olduğunu düşünürken, yemek pişirme konusundaki eşsiz yaklaşımı (“bir bardak H2O alın ve bir tutam sodyum klorür ekleyin”) Amerika’daki evlerde devrim niteliğinde olduğunu kanıtlıyor. Çünkü Elizabeth, kadınlara sadece yemek yapmayı öğretmiyor. Onlara kimya yasalarını ve statükoyu nasıl değiştireceklerini öğretiyor. Elizabeth bir ulusa, gözden kaçan kadınlara ve birdenbire dinleyen erkeklere, tariflerden çok daha fazlasını öğretmek için yola çıkıyor. Bu arada gerçek aşkı olan bilime geri dönmek için can atmaktadır.

Susannah Grant, Brie Larson, dizinin yapım şirketi Aggregate Films’den Jason Bateman ve Michael Costigan dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecekler.

Brie Larson’ın Mart 2019’da Apple’dan doğrudan dizi onayı alan, şurada bahsettiğimiz bir projesi daha vardı. İsmi belli olmayan dizi, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Zaten bugünlerde Larson’ın 2. Captain Marvel filmi için hazırlandığını düşünürsek, bu proje daha da beklemek zorunda kalacak.

Kaynak