Çoğu kişi için vazgeçilmez olmayan, ama benim kültlerim arasında ilk 5’te yer alan aile draması Brothers & Sisters, bildiğiniz üzere, geçen sene son sezonuyla ekranlara veda etmişti. Gelin, bu güzel diziyi hiç şans vermeyenleri ve özleyenleri için ilk bölümden ispiyonlar içeren şekilde tanıtalım.

Dizimiz, 2006-2011 yılları arasında, Amerika’nın ulusal kanallarından olan ABC‘de gösterildi. Toplam 5 sezon ve 111 bölümden oluşan (bir bölümü, oyuncuların bir kısmının farklı olduğu deneme/pilot bölümü) Brothers & Sisters, Jon Robin Baitz‘in elinden çıktı. Yaratıcımız daha önce, J.J. Abrams‘ın çektiği, sevilen dizi Alias‘ın da bir bölümü için senaristlik yapmıştı.

Eğer yaratıcımızın Alias‘la geçmişi olduğunu düşünüp benzer bir beklenti içine girenler varsa, yanıldıklarını en baştan belirteyim. Ulusal bir kanala göre ağır sayılabilecek aile dramamızda, zengin ve 5 tane yetişkin çocuğu olan Walker’ların yaşantısını seyrediyoruz. İlk başta her şeyi normal görünen ailemizin işleri, evin babasının ölümüyle birlikte değişiyor. Karkaterimizin ölümü, bir çok sırrı da ortaya çıkartmış oluyor. Bunların başlıcalarından örnek verecek olursak, evin babası William’ın (Leverage‘dan tanıyabileceğiniz Tom Skerritt) bir kadınla olan ilişkisi ve batmaya yakın olan aile şirketi Ojai, sayılabilecekler arasında.

Peki ya kim bu Walker’lar?” diyorsanız, yazının bu kısmında, karakterlerden ve oyunculardan bahsedeceğimiz kısma geçiyoruz.

Nora Walker
Evimizin annesi. Beş harika çocuk yetiştirerek annelik görevini fazlasıyla yerine getiren karakterimizin, küçük kızı Kitty ile arasında sorunlar var.
Nora’ya 2 Oscar’lı ünlü oyuncu Sally Field hayat veriyor. Sinema dünyasının efsanelerinden sayılan aktristimizi, televizyondan da 15 yıl boyunca yayın hayatına devam etmiş olan tıbbi drama E.R.‘dan tanıyabilirisiniz.

Sarah Whedon
Evin en büyük çocuğu. Joe (Caprica ve sayısız diziden bildiğimiz John Pyper-Ferguson) ile evli ve çiftimizin Paige (Kerris Dorsey) ve Cooper (Maxwell Perry Cotton) isminde, 2 tane çocukları var. Ama bu evliliğin pek de rayında gittiği söylenemez. Çiftimiz, terapiste gidiyor.
Sarah’a, yine başka bir başarılı oyuncu olan Rachel Griffiths hayat veriyor. Avustralyalı oyuncumuz daha önce, 5 sezonluk efsane dizi Six Feet Under‘ın efsane karakterlerinden olan Brenda’yı canlandırmıştı.

Tommy Walker
Evin ikinci çocuğu ve haliyle erkeklerden de en büyüğü. Ablası Sarah ile birlikte, aile şirketi Ojai Foods’da çalışıyor. Ayrıca, Julia (NCIS‘ten tanıyabileceğiniz Sarah Jane Morris) isminde de güzeller güzel bir karısı var.
Tommy’yi, Balthazar Getty canlandırıyor. Aktörümüzü, Lost Highway gibi sinema filmlerinin yanında, Charmed ve Alias‘dan da tanıyor olabilirsiniz.

Kitty Walker
Evin ortanca çocuğu ve küçük kızı. Aynı zamanda, California’dan ayrılıp New York’a taşınan tek kardeş kendisi. Annesiyle arasında mutlaka bir gerilim bulunan kızımızın, Jonathan (şu an Gossip Girl‘de yer alan Matthew Settle) ile de ciddi bir ilişkisi var.
Kitty’yi, Broadway kökenli yıldızımız Calista Flockhart canlandırıyor. Oyuncumuz diziden önce de 5 sezon sürmüş Ally McBeal‘da, diziye ismini veren karaktere hayat vermişti.

Kevin Walker
Evin ortanca oğlu. Açık yaşayan bir eşcinsel olan Kevin, aynı zamanda da avukat. Büyük bir hukuk firmasında çalışan karakterimiz, bir yandan da aile şirketinin hukuki sorumluluğunu üstlenmiş vaziyette.
Kevin’a, tam bir İngiliz beyefendisi olan Matthew Rhys hayat veriyor. Diziden önce çeşitli sinema filmleriyle adını duyuran oyuncumuz, diziden sonra da BBC’nin Charles Dickens uyarlaması 2 bölümlük The Mystery of Edwin Drood‘unun başrolünde yer aldı.

Justin Walker
5 çocuğun en küçüğü. Günlerini, genelde kızlarla gezmeye ve uyuşturucuya harcıyor. Bunların haricininde, Amerika-Irak savaşının bir kısmında, Amerikan donanmasından yer almış.
Justin’i, Dave Annable canlandırıyor. Daha önce, tek sezon, 13 bölüm süren Reunion adlı dizide yer almış kendisi. Ama kadrodaki diğer isimlerin arasında ezildiğini söylersek yalan olmaz.

Saul Holden
Nora’nın erkek kardeşi. Sarah ve Tommy ile birlikte, aile şirketinde çalışıyor. Diğer karakterlerin yanında, gayet sessiz kalıyor.
Saul’a, başka bir usta oyuncu olan Ron Rifkin hayat veriyor. Kendisini, Alias‘ta 5 sezon boyunca kadrolu olarak seyretmiştik. Onun haricinde, bir çok diziye bir ya da bir kaç bölümlüğüne konuk oldu. Konukluklarını düşününce, benim aklıma direkt Sex and the City‘de canlandırdığı renkli Julian geliyor.

Yukarıdaki isimler haricinde, yine bir kaç karakterimiz daha var; ama ilk bölümden ne kadar önemli oldukları belli olmadığından, ispiyon etmemek için susuyorum. Ayrıca yukarıdaki oyuncu şöleni haricinde, bir sürü ağır topun daha diziye katılacağını veya en azından konuk olacağını şimdiden müjdeleyeyim. İsimleri ve kadronun geri kalanını merak edenler, buradan gerekli listeye ulaşabilirler.

Dizimizin biraz da reytinglerinden bahsedelim:
1. Sezon = 11 milyon
2. Sezon = 10,7 milyon
3. Sezon = 10,7 milyon
4. Sezon = 10,4 milyon
5. Sezon = 8,2 milyon
Brothers & Sisters; 5 sezon boyunca Pazar akşamları, şu an 8’inci ve son son sezonu yayınlanmakta olan Desperate Housewives ile peşpeşe yayınlandı. İlk 4 sezonu için sabit seyirci kitlesini koruyan dizimiz, son sezonunda biraz kayıp yaşasa da yine güzel bir oranla ekranlara veda etmiş oldu. Özellikle son sezonlarında hep %50 iptal olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan dizimiz, azımsanmayacak bir bölüm sayısıyla sevenlerinin de gözünü arkada bırakmamış oldu.

…ve son olarak yorum kısmına geleyim. Diziyi seyretmeye niyetlenenler, ilk başlarda sıkılabilirler. Fakat bir kaç bölüm geçtikten sonra bağımlısı olacaklarını garanti edebilirim. Ayrıca şunu da ekleyeyim, bana göre HBO ve Showtime dizileri kadrosu kadar kaliteli olan çok nadir ulusal kanal dizilerinden birisidir kendisi. Sırf kadro için bile izlenir. Türü sevenlere de sevmeyenlere de tavsiye ediyorum.
İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

http://www.youtube.com/watch?v=MEktvMn-QvU