Buscando a Frida (İngilizce Adıyla: The Search for Frida), ABD’de Latin kökenli izleyicilere yönelik yayın yapan Telemundo isimli kanalda yayınlanan gizem unsurunun öne çıktığı bir suç ve aile draması olarak lanse edilebilir. 26 Ocak 2021 tarihinde başlayan dizi, haftalık değil günlük olarak yayınlanıyor ve an itibarıyla 77 bölümü geride kalmış durumda. Sezon devam etmekte ve kaç bölüm daha süreceği henüz belli değil.

Dizi, 2009 senesinde yayınlanan ¿Dónde está Elisa? isimli Şili yapımı diziden uyarlanmış. Söz konusu orijinal dizi daha önce Hindistan, Endonezya, Filipinler, Güney Kore ve Türkiye gibi ülkelerde de uyarlanmış. (Ülkemizde ATV, Kızım Nerede? ismiyle 2010 senesinde uyarlamış.)

Dizinin reytingleri 0.3-0-4 bandında, izleyici sayıları ise 900.000-1.250.000 bandından gidip gelmekte.

İspanyolca dilindeki dizinin ilk 3 bölümü 53, diğer bölümleri ise 43 dakika uzunluğunda.

Dizinin bölümlerini NBC, Apple, USA Network gibi kanal ve platformların sitelerinde de bulmak mümkün.

Meksika’nın başkenti Mexico City’deyiz. İnşaat sektöründe isim yapan, varlıklı ve nüfuzlu Pons ailesi, ailenin reisi konumundaki Abelardo Pons’un doğum gününü kutlamak için bir araya gelmişlerdir. Evdeki aile içi doğum günü partisi devam ederken yaşları 15-17 aralığında değişen 4 kuzen, ebeveynlerinden pembe bir yalan yardımıyla izin alarak popüler bir gece kulübüne eğlenmeye giderler. O gece Abelardo’nun 16 yaşındaki kızı Frida ortadan kaybolur ve sonrasında da olaylar gelişir. Polis olayı araştırmaya başladıkça ailenin kendi içinde sakladığı sırlar da ortaya çıkacaktır.

*Frida rolünde bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Victoria White‘ı izliyoruz.

*Ülkede ‘Yılın İş Adamı’ seçilen Abelardo karakterine Eduardo Santamarina hayat veriyor.

*Abelardo’nun 3 kız çocuğu annesi eşi Marcela karakterini Ximena Herrera canlandırıyor.

*Abelardo-Marcela çiftinin diğer 2 kızı Laura ve Carolina rollerinde Valery Sais ve Ivanna Castro karşımıza çıkıyor.

*Geçelim o gece Frida ile barda olan 3 kuzene. Ingrid ve Tomas kardeşler. Tomas, büyük olan. Bir de Diego var. Kuzenlerden ikisinin Frida’ya karşı kalbi boş değil. Diğerinin ise onu pek çekebildiği söylenemez. Ingrid rolünde Ximena Martínez‘i, Tomas rolünde Mikel Mateos‘u, Diego rolünde ise Germán Bracco‘yu izliyoruz.

*Abelardo’nun 2 kız kardeşinden Rafaela karakterine Alejandra Barros, Gabriela karakterine ise Grettell Valdez hayat veriyor. Rafaela, Ingrid ve Tomas’ın; Gabriela ise Diego’nun annesi.

*Alberto Casanova, Gabriela’nın kocası Antonio; Ruben Zamora ise Rafaela’nın kocası Salvador karakterleriyle karşımıza çıkıyorlar. Bir de Pons familyasına yakın olan Enrique (Jorge Luis Vázquez) isimli bekar bir adam mevcut.

*Club de Cuervos dizisinden anımsanabilecek Arap Bethke ile Fabiola Guajardo ise davaya bakan 2 polis dedektifi Martín Cabrera ve Silvia Cantú karakterlerine hayat veriyorlar.

*Kadroda ayrıca Jorge Luis Moreno, Karla Carrillo, Tamara Guzmán, Axel Arenas, Roberto Ballesteros, Mayra Sierra ve Gloria Peralta gibi isimler bulunuyor.