Oyun yazarı ve senarist Lucy Kirkwood’un elinden çıkan, 2013’te tiyatro oyunu olarak seyirciye sunulan ve 2014 Laurence Olivier Ödülleri‘nde 5 dalda ödül kazanan Chimerica, ilkbahar aylarında 4 bölüm olarak Channel 4’da dizi olarak karşımıza çıkacak. Playground Entertainment (Wolf Hall, Howards End, Little Women), dizinin yapım şirketi.

Konusu: Beyaz gömlekli bir adam, elinde bir çanta ile Çin ordusu tanklarının karşısına çıkar ve kendisine Tank Adam/Meçhul Asi lakabı takılır. Dizi, yaklaşık 30 yıl önce Tiananmen Meydanı’nda, genç bir adam olarak Meçhul Asi’nin heyecan verici fotoğrafını çekip erken bir başarı yakalayan ama savaş bölgelerinde çalıştıktan sonra yolunu kaybeden tutkulu, idealist Amerikalı fotoğrafçı Lee Berger’ı merkezine koyuyor.

Yıl 2012, yer New York.  Lee Berger, ödüllü fotoğraflarından birinin üzerinde oynama yaptığı sahte haber suçlaması sonrası tüm dünyası dağılır. Güvenilirliğini geri kazanmak, kariyerini kurtarmak için çaresiz olan Lee, eskiden olduğu o fotoğrafçıyı hatırlar ve New York’ta yaşadığına, hayatta ve iyi olduğuna inandığı Tank Adam’ı bulmak üzere yolculuğa çıkar.

SAG ödüllü oyuncu Alessandro Nivola (American Hustle, A Most Violent Year, Face/Off), Lee Berger karakteri ile dizinin başrolünde olacak.

Emmy Ödüllü Cherry Jones (Transparent, The Handmaid’s Tale, 24), Lee’nin eski arkadaşı, meslektaşı, ateşli entelektüel, son zamanlarda alkolden uzaklaşıp ayık kalmaya çalışan Mel Kincaid’i canlandıracak.

Oscar, BAFTA ve Altın Küre adaylıkları olan Sophie Okonedo (Hotel Rwanda, The Hollow Crown, The Slap), bir şirkette piyasa analisti olarak çalışan, Çin ve New York’ta Lee ile yolları kesişen Tessa Kendrick’i canlandıracak.

Oscar ödülü F. Murray Abraham (Homeland, The Grand Budapest Hotel, Inside Llewelyn Davis), Lee’nin uzun süre mentoru olan haber editörü Frank Sams’i canlandıracak.

Terry Chen (Jessica Jones, Unreal), Lee’nin gençlik zamanlarından Çin’deki arkadaşı Zhang Lin’i canlandıracak. Onun gençliğini ise Jay Yu canlandıracak.

Lee Berger’ın gençlik zamanlarına ise Ty Simpkins (Jurassic World, Iron Man 3) hayat verecek.

Bafta adaylı yönetmen Michael Keillor (C.B. Strike, Line of Duty), dizinin yönetmeliğini yapacak. Colin Callender (The Missing, The White Princess) ve Sophie Gardiner (Howards End, Little Women), dizinin yönetici yapımcıları. Yazar Lucy Kirkwood, bir diğer yönetici yapımcı. Adrian Sturges (Fearless, The Enfield Haunting, The Disappearance of Alice Creed), dizinin yapımcısı.

Chimerica, yalnızca Doğu ile Batı arasındaki ilişkiyi değil, aynı zamanda günümüzde toplumu etkileyen en acil sorunlardan bazılarını araştıran güçlü bir gerilim dizisi. 2013’teki orijinal oyun, 2016 Trump’ın Başkan seçildiği, son iki yılın baş döndürücü siyasi değişikliklerini yansıtacak şekilde güncellendi.

Kaynak