Bafta ödüllü yazar Jack Thorne (The Fades, Glue, National Treasure, His Dark Materials) tarafından yazılan 4 bölümlük Channel 4 draması The Accident, önümüzdeki günlerde ekranlara olacak.

Sarah Lancashire (Happy Valley), Joanna Scanlan (No Offence), Mark Lewis Jones (Carnival Row), Sidse Babett Knudsen (Borgen), Genevieve Barr (Press), Jade Croot, Ruth Madeley (Years and Years), Shaun Parkes (Hooten & the Lady), Nabhaan Rizwan (Informer), Adrian Scarborough (Killing Eve), Eiry Thomas (Keeping Faith) dizinin kadrosunda bulunan isimler.

The Accident, Galler’deki kurgusal Glyngolau kasabasında geçecek. Kasabayı eski ihtişamlı günlerine döndürecek büyük inşaat projesi kasabada yaşayan topluluğun geleceği için umut sunar; yeniden doğma ve çok ihtiyaç duyulan istihdam. Fakat şantiyede meydana gelen bir patlama, ardından gelen felaket bir yıkım ve çocuklar da dahil olmak üzere çok sayıda ölüm topluluğu harap eder.

Hikaye, Sarah Lancashire’ın canlandırdığı Polly Bevan karakterine odaklanacak. Polly, projeyi savunan bu küçük Galler kasabasındaki yerel politikacının karısıdır. Onların asi kızı Leona, patlama günü bir grup arkadaşını alıp şantiyeye gitmiştir. Leona, yaşanan bu felaket sonrası ömür boyu sakat kalır.

Halkın kederi, bir suçlama ve öfke seline dönüştükçe topluluk kendisini parçalanmış halde bulur. Çocuklarının suçlanacağını kabul etmek istemeyen aileler, adalet için haykırıyorlar. Toplumu bir arada tutmak ve ortaya çıkmaya başlayan zorlu gerçeklerle yüzleşmek ise Polly’e düşer.

Mark Lewis Jones, projeyi savunan yerel politikacı Iwan Bevan’ı canlandıracak. Yerel halkın saygı duyduğu, kasabasını çok seven ve eski günlerine geri dönmesi konusunda oldukça tutkulu biridir ama ne pahasına? Karısıyla kapalı kapılar ardında “karmaşık” bir ilişkileri var. Kendisini sinirlendirmeyi seven asi kızı Leona ile de uğraşmak zorundadır.

Jade Croot, kızı Leona’yı canlandıracak.

Sidse Babett Knudsen, projeyi denetleyen, Kallbridge Developments’ın yöneticisi Harriet Paulsen’i canlandıracak. Patlamayı haberlerde duyunca derhal inşaat alanına gider ama kendisini hem keder hem öfkenin odağında bulur. Kendisini ve inşa edilmesine yardım ettiği işi korumak ile doğru şeyi yapma zorunluluğu arasında keskin bir çatışmaya giriyor.

Nabhaan Rizwan, Kallbridge’da çalışan, patronu Harriet için son derece koruyucu olan akıllı ve istekli yönetici asistanı Tim’i canlandıracak.

Joanna Scanlan ve Eiry Thomas, Polly’nin en eski ve en yakın arkadaşları Angela Griffiths ile Greta’yı canlandıracaklar. Kazada kızlarını kaybetmenin büyük kederi ile adalet istiyorlar.

Genevieve Barr, kocasını kaybettikten sonra hayatı parçalanan Debbie Kethin karakterini canlandıracak. Kocası Alan, site güvenliğinden sorumluydu ve kaza onun nöbetinde olmuştu.

Shaun Parkes, kasabanın yabancısı Martin Harris karakterini canlandıracak. Leona’yı yıkılan binanın enkazından kurtaran kişidir ve bir anda kendisini olayların merkezinde bulur. Martin ve Polly arasında gerçek bir güven ilişkisi oluşur.

Adrian Scarborough, bir diğer yabancı Philip Walters karakterini canlandıracak. Patlamadan sonra kasabalılara sorular sorar, olanlar hakkında araştırmalar yapar. Philip Walters kimdir? Asıl amacı nedir? Kasabalılar adalet için onun eylem planına güven duymalı mıdır?

Ruth Madeley, Kallbridge tarafından Harriet’in danışmanı olarak tutulan Laura karakterini canlandıracak.

Morenike Williams (Ripper Street, Delicious, Killing Eve), dizinin yapımcısı. Sandra Goldbacher (Ordeal by Innocence), dizinin yönetmeni.

Hulu, dizinin yardımcı yapımcısı olarak Amerika yayın haklarına sahip.