HBO dizisi Westworld’ün yaratıcıları Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un, William Gibson’ın 2014 yılında yayınlanan The Peripheral adlı bilim kurgu romanını Amazon’a dizi olarak uyarlayacakları ile ilgili haberi 2018’in Nisan ayında almıştık. 2019’un Kasım ayında ise Amazon’dan resmi dizi onayı haberi gelmişti.

Bugün gelen haberle birlikte dizinin başrolüne Chloë Grace Moretz’in (Kick-Ass, Hugo) geldiğini öğrendik.

Silahlar, uyuşturucular, terörizm, zamanda yolculuk ve daha fazla silah. Gelecekteki Londra ve küçük Amerika kasabasının patlamaya hazır hikayesi.

Roman, yakın gelecekte Amerika’nın kırsal kesimindeki küçük bir kasabada başlıyor. Flynne Fisher, kaçınmaya çalıştığı yasadışı uyuşturucu üretimini saymazsanız, işlerin kıt olduğu yerde, yerel bir 3D baskı mağazasında çalışıyor. Flynne, ABD Deniz Piyadeleri’nin seçkin Haptic Recon biriminde hizmet verirken yaşadığı nörolojik hasar nedeniyle beyin travmasına maruz kalan kardeşi Burton ve annesi ile yaşamaktadır. Flynne, parçalanmış ailesinin parçalarını bir arada tutmaya çalışan akıllı, hırslı biri.

Burton, internette, sözüm ona Kolombiya şirketi olan Milagros Coldiron’da ek iş yapıyor, gizlice bazı oyun prototiplerinde güvenlik üzerinde çalışıyor. Sanal dünya belli belirsiz bir şekilde Londra’ya benziyor, ancak çok daha tuhafı. Burton, Luke 4: 5 olarak bilinen aşırı dinci bir grubun protestolarına karşı protesto düzenlemek için başka bir kasabaya gittiğinde Flynee’den işini devralmasını ister.

Flynee, video oyunu/sanal dünya iş güvenliği ile ilgili olan işi alır. Flynee de o dünyanın Londra’ya benzediğini, ancak çok daha boş ve daha fütüristik göründüğünü fark eder. Bir güvenlik Quadcopter pilotu olarak, bilinmeyen bir kadının yüksek katlı apartmanındaki paparazzi drone’larını savuşturur. 2. gece yine aynı şeyleri yaparken, bir kadının ve adamın balkona çıktığını, kadının öldürüldüğünü ve bir nanobot sürüsü tarafından korkunç bir şekilde yutulduğuna şahit olur. Flynne, bunun gerçek mi yoksa sanal bir oyunun parçası mı olduğundan emin değildir.

Roman, Flynne’in ve 22. yüzyılın başlarında, Flynne’in zamanından yetmiş yıl sonra ve Jackpot olarak bilinen kıyamet döneminden birkaç on yıl sonra yaşayan bir yayıncı olan Wilf Netherton’un deneyimlerini takip ediyor. Flynne ve Wilf birbirleriyle tanışmak üzereler ve Flynee’in dünyası geri dönülemez bir şekilde değişecek.

Scott B. Smith, dizinin yaratıcısı, yürütücü ve yönetici yapımcısı olarak projenin başındaki isim.

The Peripheral, Kilter Films ile birlikte Amazon Studios ve Warner Bros Television tarafından üretilmektedir.

Smith dışında, Nolan, Joy, Athena Wickham (Westworld) ve Steven Hoban (In the Tall Grass), dizinin yönetici yapımcıları. Vincenzo Natali, dizinin yönetmeni.

Kaynak