Sporcu ve aktivist Colin Kaepernick’in hikayesi, 6 bölümlük Colin in Black & White adlı mini dizi ile Netflix ekranlarında anlatılacak. Ava DuVernay (Selma, When They See Us) ve Colin Kaepernick, projenin başındaki isimler.

Dizi 2019’da tasarlandı ve senaryoları Mayıs ayında tamamlandı. Colin in Black & White, Kaepernick’in çocukluk dönemine, lise yıllarına ve onu bugünkü aktivist olmasına yönlendiren eylem ve deneyimlere odaklanacak. Dizi Kaepernick’in, beyaz bir ailenin siyahi evlatlık çocuğu olarak büyümesine, kimliğini tanımlarken büyük bir oyun kurucu olma yolculuğuna introspektif bir bakış sunacak.

Kaepernick, oyuncu olarak olmasa da anlatıcı olarak dizide yer alacak. Michael Starrbury, dizinin senaryosunu yazacak.

Colin Kaepernick, 2011-2016 yılları arasında NFL takımlarından San Francisco 49ers’ın oyun kurucusuydu. 2016 yılında “Siyahlara ve renkli insanlara baskı kuran bir ülkenin bayrağı altında saygı duruşunda bulunmayacağım” diyerek ulusal marş okunurken ayağa kalkmadı. Bir süre sonra ise herkesin ayakta dinlediği marşı diz çökerek protesto etti. O zamanlar Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan adayı olan Donald Trump, “Böyle yapacaksa kendisine başka bir ülke bulsun” denilerek eleştirildi. Ölüm tehditlerine rağmen diz çökerek protestosuna devam etti. Ona bazı takım arkadaşları da destek verdi. Kaepernick, 2017 yılında serbest kaldıktan sonra takım bulamadı. NFL yönetimi diz çökme eyleminin cezalandırılacağını açıkladı.

George Floyd’un Mayıs ayında polis tarafından öldürülmesi ve tüm ülkede başlayan protesto gösterileri sonrası NFL, 2017’de aldıkları kararın yanlış olduğunu açıklayarak, sporcuların milli marş esnasında diz çökerek protesto yapabileceklerini açıkladı.

Kaynak