Self Made: Inspired by the Life of Madam C. J. Walker, 20 Mart 2020 tarihinde Netflix’te yayınlanan ve uzunlukları 45-50 dakika arasında değişen 4 bölümden oluşan bir Netflix mini dizisidir. Gerçek olaylardan esinlenerek hazırlanan dizi, A’Lelia Bundles‘ın On Her Own Ground adlı kitabından uyarlanmıştır ve Madam C. J. Walker’ın hayat hikâyesini anlatmaktadır.

Madam C. J. Walker Kimdir?

Sarah Breedlove adıyla 23 Aralık 1867 yılında ABD’nin Delta, Louisiana bölgesinde dünya gelen Sarah Walker, Amerikalı bir girişimci, hayırsever ve sosyal aktivist olarak tanınmaktadır. Amerika’da kendi çabasıyla milyoner olan ilk kadın olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Sarah Walker, Madam C. J. Walker Manufacturing Company adında bir fabrika kurarak Amerika’daki siyahi kadınlar için kozmetik ve saç bakım ürünleri geliştirerek ve bu ürünleri pazarlayarak kendi servetini kazanmıştır. Küçük çapta başlayan kariyeri yaşadığı bölgeden Indianapolis’e taşındıktan sonra değişmiş ve giderek işini ve tanınırlığını artırmıştır. Ülke çapında bir üne kavuşan Madam Walker, hayırseverliği ve aktivizmi ile de tanınmış, ülkedeki birçok siyahi kadına iş imkânı sağlamış, birçok organizasyona katılarak bağışlarda bulunmuştur. Öldüğünde Amerika’daki en zengin siyahi iş kadını ve kendi çabasıyla zengin olan ilk siyahi kadın unvanlarına sahipti. Madam C. J. Walker adını, 1926’da ölen ve üçüncü kocası olan Charles Joseph Walker’dan almış ve bu isimle ünlü olmuştur.

Oyuncu Kadrosu

Diziye adını veren Madam C. J. Walker karakterini, 2012 yılında The Help (Duyguların Rengi) adlı filmle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar ödülünü kazanan ve Hidden Figures (Gizli Sayılar) ve The Shape of Water (Suyun Sesi) gibi filmlerde tanıdığımız Octavia Spencer canlandırmaktadır. Ayrıca Sarah Walker’ın kocası C. J. Walker rolünde Blair Underwood (Quantico, Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.), yakın arkadaşı ve şirketinin en iyi elemanı Ransom rolünde Kevin Carroll (The Leftovers, Snowfall) ve hem kendisi gibi kozmetik sektöründe çalışan hem de rakibi olan Addie Monroe rolünde ise Carmen Ejogo (True Detective) karşımıza çıkıyor.

Yazarın Görüşü

Evden çıkamadığımız bu karantina günlerinde Netflix’te denk geldiğim ve dört bölümünü de bir oturuşta izlediğim bir dizi oldu Self Made: Inspired by the Life of Madam C. J. Walker. İsmi kadar uzun olmayan, draması dozunda ve sosyal mesajını da düzgün bir şekilde veren başarılı bir dizi. Hem dönem dizisi olarak başarılı bir atmosfere sahip hem de yer yer sizi iyi hissettirecek sıcak bir havası var dizinin. Amerika’da siyahilerin geçmişte neler yaşadığını zaten hepimiz biliyoruz ve bu konuda onlarca dizi-film yapılmıştır. Self Made, hem Amerika’da siyahilerin yaşadıkları hem kadınların toplumdaki yeri hem de iş dünyasında kadınlara bakış açısı gibi tek başına bile farklı bir dizi-film konusu olabilecek bu üç temayı bir çatı altında toplayıp güzel bir şekilde bize sunmuş kısacası. Biyografik yapımlar izlemeyi sevenlere tavsiyedir.

Fragman