Dante’s Cove; wikipedia tanımıyla, korku ve pembe dizi birleşimi LGBT temalı bir yapım. 2005’ten beri yayın hayatında olan ama son 4 senedir yeni bölümleri çıkmayan here! dizisini, biraz da yayınlandığı platformdan bahsederek inceleyelim.

Here, Amerikan kaynaklı bir network. “Gay Television. No Apoligies.” sloganıyla yayın hayatını sürdüren platform, belli bir yayın akışına sahip değil. İzlemek isteyenler, istedikleri filmleri ve ya dizileri teker teker seçip satın alıyorlar. Böyle platformalara da VOD(video on demand) deniyor(imiş). Aynı zamanda internetten üyelik alıp online olarak da takip edilebiliyor.

Aynı platformdan çıkan diğer yapımlar gibi Dante’s Cove’un da bir düzeni yok. Şimdiye kadar 3 sezonunun çıkmasına karşın bölüm sayısı toplam 12. İlk sezon iki bölümden oluşuyor ve bölümler bir çubuk saat sürüyor. Diğer 2 sezon da 5’er bölüme sahip fakat bölüm süreleri 50 dakika civarında. 2009’dan beri bu sezon, bu sezon diye tanıtımını yaptıkları 4.sezon da, şuradaki habere göre 8 bölümden oluşacak ve yarımşar saat sürecek.

Şimdi konusuna gelelim. İlk bölümden ispiyonlar vereceğim. Hatta ilk 20 dakikanın özeti olarak da düşünülebilir.
1840’ta başlıyoruz diziye. Evlenmek üzere olan çiftimiz Grace ve Ambrosius, evlerine giderken sokakta bir kadın Ambrosius’a selam verir. Ekstra kıskanç olan Grace, kadının nişanlısına kur yaptığını düşünerek beynini eritir (bu sahne sırf Grace’in doğa üstü güçlerini göstermek için çekilmiş bariz). Neyse, bu olay üzerine pek konuşmazlar, eve varırlar. Ambrosius, bir şekilde Grace’i başından atar ve erkek sevgilisiyle sevişmeye başlar. O sırada yolda olan Grace, evde bir şey unuttuğunu hatırlayarak geri döner ve Ambrosius’u bir erkekle sevişirken görür. Bunun üzerine çıldırır ve Ambrosius’u evinin bodrumuna zincirler. İlk başta, onu çok sevdiği için, kendine dönmesi halinde her şeyi unutacağını söyler. Ama Ambrosius, onunla sadece güçleri için evlenmeye çalıştığını dille getirerek Grace’i iyice kızdırır. Bunun üzerine zincirli olan Ambrosius’a bir de yaşlılık büyüsü yapar. Bu büyü, tek bir şekilde bozulabilecektir. O da Ambrosius’u genç bir erkeğin öpmesidir.

Daha sonra günümüze geliyoruz. Bu sefer de bir süredir birlikte olan çiftimiz Toby ve Kevin var.Hotel Dante isimli yerde yaşayan Toby, Kevin’dan yanına taşınmasını ister. Toby’nin ısrarları ve eşcinsel olduğu için baskı yapan ailesine katlanamayan Kevin da bunu ilk başta reddetse de sonrasında kabul eder. Kevin, ilk geceden itibaren kendini bodruma doğru çağıran birini hisseder ve çeşitli görüntüler görür. En sonunda dayanamayıp bodruma iner ve yaşlı bir adam görür. Bu yaşlı adam tabii ki Ambrosius’dur. Ona yardım etmeye çalışırken Ambrosius, Kevin’i öper ve laneti kırar. Böylelikle Dante’s Cove’da heyecan dolu günler başlamış olur.Biraz fazla özetlemişim gibi gelebilir ama ilk dakikalar baya bir hareketli geçiyor. Bu kısım çok çok temeldi.

Bu tarz dizilerin hepsinde büyü kitabı olmadan olmaz. Dante’s Cove‘da da Tresum kitabı var. Kitaba göre ay kadınların gücünü, güneş erkeklerin gücünü ve gökyüzü de iki cinsiyetin de gücünü kapsıyor. Kitabın ismi olan Tresum, aynı zamanda büyü yapabilen kişilerin bağlı olduğu konseyin de ismi.***Bunların yanında, diziyle ilgili başka bir bilgi verecek olursak;İlk sezon Amerika’daki Turks ve Caicos Adaları’nda çekildi. Fakat sonraki 2 sezon çekimleri Hawaii’de tamamlandı. Böyle olunca da sezonlar arası yaşanan otel bir anda değişti. Ama dizideki her farklılığa yaptıkları gibi, hiçbir şey olmamış gibi yaptılar. Oyuncular da böyle sezonlar arasında değişebiliyor. O zaman yine aldırmıyor kimse. Zaten dizi de kendini çok önemsemiyor. Tanıtım afişleri bile “guilty pleasure”ınız (utandığınız zevkiniz) geri döndü şeklinde çıkıyor.

Dante's Cove kadrosu ve yapımcısı

Dante’s Cove kadrosu ve yönetmeni

Oyuncular deyince, sıra kadroya geldi. Baştan söylemek lazım, oyunculuklar felaket. Hatta başka dizilerden tanıdığınız ve beğendiğiniz oyuncuları bile rol yapamazken görüyorsunuz. Dizinin tek heteroseksüel karakteri Grace’i; Babylon 5‘ın son sezonundan bildiğimiz Tracy Scoggins, yukarıda adı sıkça geçen Ambrosius’u bir süre Dark Angel ve Xena: Warrior Princess kadrosunda yer almış William Gregory Lee, Toby’yi hemen hemen bütün Here yapımlarında görebileceğimiz Charlie David, Kevin’i diziden sonra Greek‘te yer alan Gregory Michael canlandırıyor. 2. sezonda Queer as Folk‘un ana karakterlerinden biri sayılabilecek Lindsay’i canlandıran Thea Gill‘i Grace’in kız kardeşi Diana rolünde, 3.s ezonda da Amazing Race ile ünlü olan Reichen Lehmkuhl‘u Hotel Dante’nin yeni sakini rolünde görüyoruz.

2007 senesinde The Lair isimli bir de uzantısı çıkan dizi hakkındaki genel yorumuma gelirsek eğer, hiç ciddi bir yapım olmadığını söyleyerek başlayabilirim. Senaryo sıradan, oyunculuklar kötü, hemen hemen her yerde cüretkar sahneler, korkunç efektler, berbat makyajlar, tamamen kadın ve erkek eşcinsel karakterlerden oluşan, herkesin birbiriyle yattığı bir otel ve azıcık olan bütçelerini muhtemelen erkek oyuncuların karın kaslarını biraz daha ortaya çıkartmak için vücut yağına harcadıkları bir diziyi takip ederim, severim diyorsanız buyurun. Ben ilk çıktığında pilot bölümü seyredip direk iptal etmiştim ama geçen gün yeniden şans verince 3 sezonu peşpeşe çok da eğlenerek izledim. Diziyle ilgili yabancı bir siteden bulduğum, çok gülerek izlediğim bir podcast ve dizi için yapılmış, benim de çok beğendiğim jenerik müziğiyle fazlasıyla uzattığım tanıtım yazımı bitiriyorum.