Yeni (sonbahar/kış) sezona hala merhaba dememiş olan diziler var. Bu kısımdan henüz sıyrılan dizilerden biri de HBO‘nun yeni dönem (brand new) yepyeni projesi olan Enlightened oldu. Yayınlanan bölümleriyle tatmin eden fakat henüz (bende) ötesine geçemeyen diziyi HBO’dan çok onu bir adım geriden takip eden Showtime‘a yakıştırdım. Belki de HBO deyince akan sular durduğu için beklentiler de fezada gezindiğinden olsa gerek. Lafı uzatmadan Enlightened‘ın konusuna ilk bölümden ispiyonla (ya da bildiğin özet) göz atalım.

Metalaşmanın alıp yürüdüğü yeni dönem dünyamızda tüm insanlığın şikayet ettiği iş ortamlarından birindeyiz: Amy isimli kızımız zırıl zırıl ağladığı tuvalet kabininden fırlayıp etrafına küfürler savurarak hedefine doğru hışımla yürümektedir. 12’den vurmak istediği hedefteki şahıs (akabinde kocasından boşanmasına neden olacak “aldatma” olayının ‘o adam‘ı ve hem de) iş arkadaşı Damon‘dır. Amy’nin hal ve tavırlarından anladığımız kadarıyla kadıncağız sinir krizi geçirmektedir. Nedeni aldatma olayının artık neredeyse sağır sultana bile varmış olması Damon’un düşük çenesi yüzünden.

Amy iş yerinde geçirdiği sinir krizinden sonra Hawaii’de bilmemkaç aylığına tedavi olur (okyanusun göbeğinde, tabiatın koynunda yogalar, pilatesler, meditasyonlar vb.) ve eski hayatına yeni haliyle yenilenmiş ve taze bir şekilde geri döner. Eski iş arkadaşlarıyla ve hiçbir zaman geçinemediği burnunun dibindeki annesiyle yeniden iletişim kurmaya çalışır. Fakat Amy’nin unuttuğu bir şey vardır: Değişen sadece kendisidir, dünya aslında bıraktığı gibidir!

Eski iş yerine yeniden başvurarak, işe geri dönmek ister; fakat işler umduğu gibi gitmez. Artık, onu o binada görmek isteyen yoktur ne yazık ki. Fakat mülakatta “avukat, kanun vb” gibi hak/hukuk içeren kelimeler sarfedince işe alınır. Alınır ama nereye? Daha önce hiç haberinin bile olmadığı, binanın en alt katındaki bir depoya!

Fakat Amy azimlidir. Herşeyi değiştirmeye kararlıdır. Tedavi zamanlarında okyanusa daldığında ona refakat eden deniz kaplumbağası onu aydınlatmıştır. İnsanlara kakaladıkları süni kozmetik saçmalıkları kökünden değiştirecektir. Umarız!Başroldeki hanımkızımızın (Laura Dern) oyunculuğu yer yer azsa da tatmin edici. Diane Ladd‘in canlandırdığı anne karakterini çok beğendim. Dizinin kadrosuna şuradan ulaşabilirsiniz.Tanıtım Videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=3fvGQQX8XPc

Keyifli Seyirler.