dark blue, 15 temmuz 2009’da yayınlanmaya başlayan amerikan tnt kanalının polisiye drama dizisidir. polis teşkilatı içerisinde çok az kişinin haberdar olduğu, teğmen carter shaw önderliğindeki bir ekibin, gizli görev altında melekler şehri los angeles kentindeki en belalı suçluları ve suç örgütlerini ele geçirmek için yaptıkları mücadeleyi anlatıyor. bazen suçluları yakalamak için onlar gibi düşünüp onlar gibi hareket etmek gerekir. bu sebeple genelde suç örgütünü çökertmek için içlerinden biri veya birkaçı örgütün içine sızıyor.

dizideki karakterler ise şöyle;

teğmen carter shaw(dylan mcdermott)

şehirdeki azılı suçluları yakalamak için kurulan gizli polis ekibinin başındaki isim. başarılı eğitim hayatının ardından hayatını suçluları yakalamaya adamış ve bu konuda oldukça saplantılı olan bir karakter. suçluları yakalamak için limitlerini zorlamayı seviyor hatta bir örgütü çökertmek için onun rakibi olan diğer suçlulardan destek almak veya yine bir suçu ortaya çıkartmak için paraya ihtiyacı olduğunda uyuşturucu satmaya kadar giden biri. çoğu zaman hem kendi hem de ekibindeki polislerin hayatını riske atmaktan çekinmiyor. eşinden ayrılmış ve özel hayatını tamamen bir kenara bırakmıştır.

ty curtis (omari hardwick)

gruptaki en ağırbaşlı ve oturaklı kişi. evli ve eşini çok seviyor. eşi onun artık çok riskli olan ve bazen uzunca bir süre birlikte olmalarını engelleyen gizli polisliği bırakıp normal bir polis olmasını istiyor, kendisi de eşine hak veriyor ancak hem maddi sebeplerden hem de içerisindeki macera tutkusu sebebiyle işi bırakmayı hep erteliyor.

dean bendis (logan marshall-green)

vurdumduymaz arızalı bir kişilik. ailesi onu hep güzel bir işi, evi, arabası ve mutlu bir yuvası olan bir işadamı olarak görmek istemiş ancak o içerisindeki maceracı kişiliğin peşinden giderek polis olmuştur. bazen yaptığı gizli göreve kendini o kadar kaptırıyor ki ekibindekiler onun gerçekten taraf değiştirip içerisine sızdığı suç örgütünün bir üyesi olduğunu zannedebiliyor.

jaimie allen (nicki aycox)

ekibin en yeni üyesi, kendini ispat etmeye çalşmakta. yalan söyleme konusunda çok iyi olması ve polislikten önceki yaşamında bir çok belaya bulaşmış suça meyilli bir kişi olması teğmen shaw’ın onu seçmesindeki en büyük etkenler oldu. önceki yaşamı ve şu an yaptığı gizli görevleri özel hayatında zaman zaman sorunlar yaratıyor.ayrıca yeni sezonda daha önce burada haberi verilen, battlestar galactica’dan tanıdığımız tricia helfer (nam-ı diğer number 6) diziye ekibin yeni üyesi olarak katılacak. çok isabetli bir karar, diziye büyük katkıda bulunacaktır.

dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürdü. 2. sezonu ise 4 ağustos’ta başlayacak ve yine 10 bölüm olacak. yapımcıları arasında daha önce pek çok yapımla piyasada sağlam bir yere sahip olan jerry bruckheimer‘ın da bulunduğu dizinin 1. sezon bölümleri amerika’da ortalama 2.589 milyon izleyici çekti. dizinin aynı isimli 1992 yapımlı kurt russel‘ın oynadığı dark blue isimli filmle herhangi bir bağlantısı yoktur.özellikle aksiyon ağırlıklı dizi kıtlığı olan şu yaz aylarında izlenmesi gereken kaliteli bir yapım.1. sezon türkçe altyazılarını malum sitelerde bulabilirsiniz.dizinin tanıtım videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.http://www.tnt.tv/dramavision/