Ortada çalınan bir şey yoksa, bu yine de soygun sayılır mı?

Kusursuz bir soygun planı için ne kadar süre gerekir? Birkaç gün, birkaç hafta, aylar belki de… Peki bir soygun planının altüst olması için ne kadar süre gerekir?

Bir İspanyol TV kanalı olan Antena 3‘te yayınlanan La Casa De Papel isimli soygun dizisini tanıtacağım size. 2 Mayıs 2017’de başlayan dizi ilk 9 bölümünü ilkbaharda, son 6 bölümünü sonbaharda yayınlayarak 23 Kasım 2017’de sona erdi. Dizinin yaratıcısı Álex PinaBölüm süreleri 70-80 dk civarı olan ve toplam 15 bölümden oluşan bu dizinin benim radarıma nasıl girdiğine gelirsek; cevap olarak Netflix diyebilirim. Birçok ülkede yayın haklarını satın alan Netflix, birinci kısmı biraz modifiye edip süreleri Amerika standartlarına çekerek 13 bölüm olarak Aralık’ta yayınladı. İkinci kısmın da yakın zamanda Netflix’e geçeceğine şüphem yok. Neymiş bu dizinin konusu derseniz aşağıya buyurun:

Ama öncesinde tabii ki her zamanki gibi intro parçasını paylaşacağım sizinle. Videosunu bulamadığımdan sadece dinlemekten kendimi alıkoyamadığım müziğini paylaşıyorum.

Profesör lakaplı gizemli bir adam yüzyılın soygununu yapma hayaliyle işe koyulur. İnce eleyip sık dokuyan Profesör ülkenin dört bir yanından kendi alanlarında isim yapmış adamlardan oluşan bir ekip toparlar. Kusursuz bir plan hazırlığı için kafasında beş ay belirlemiştir. Bu beş ayı eve kapanarak, her ihtimali düşünerek ek planlar yaparak geçirirler. Süre dolduğunda ellerinde kusursuz diyebilecekleri bir plan olsa da unuttukları bir şey vardır. Bir soygunun başarıyla sonuçlanması için en az plan kadar ekip de kusursuz olmalıdır.

Soygunun içeriğine ve plana dair fazla bilgi verip de ispiyon sınırlarını aşmak istemediğinden konuyu burada bitireyim ve üç daldan karakterleri kısa kısa tanıtayım.

Soyguncular

Tokyo: Zorlu, kural tanımaz, empati yoksunu. Bir aşk mağduru. Ya da faili mi demeli. 15 kusursuz soygunun ardından nihai son gelir. Aşkla işi karıştırmak hiçbir zaman iyi sonuçlanmamıştır zaten. Sevdiğinin ölü bedenini kanlar içinde olay yerinde bırakıp gider. Onun için hayat sona erdi sanırken aslında yeni başlamaktadır.

Berlin: Darphane soygununun içerideki beyni. Hakkında 27 soygundan tutuklama kararı var. Kuyumcular, müzayedeler, zırhlı araçlar… En büyük başarısı Paris, Şanzelize Caddesinde 434 elmas. Yüksek yaşam standartlarını korumak için bu işlere bulaşmış. Eskiye dönmeye hiç niyeti yok. Adeta havuzda bir köpek balığı. Onunla yüzmesine yüzersin ama yanından sağ çıkamazsın.

Moskova: Asturias’ta maden kazarak geçimini sağlıyormuş zamanında. Silikozis ve astım yüzünden işinden olunca biraz daha derine kazmaya karar vermiş. Sonra biraz daha… 6 kürkçü, 3 saatçi, bir de Aviles Kredi Birliği’nin kasasını boşaltmış. Termal kesici de dahil kullanamadığı endüstriyel alet, açamayacağı kilit yok.

Denver: Moskova’nın oğlu. Uyuşturucu, kırık dişler, kırık kaburgalar… Bar kavgalarının kralı. Düz, fevri, öfkeli… Kusursuz bir soygun için tam bir saatli bomba.

Rio: Bilgisayarın Mozart’ı. Altı yaşından beri kod yazıyor. Hayatı hackerlık ve kodlamalarla geçmiş. Alarmlar ve elektronikle ilgili bilmediği bir şey yok. Sorun ise aksine hayattaki diğer şeyler hakkında hiçbir fikrinin olmaması. Yaşı çok genç, duygusal kararlar almaya yatkın.

Oslo ve Helsinki: En kusursuz planda bile ne olur ne olmaz kaba kuvvet lazım olur. Bu görev için de 2 Sırp’tan alası mı bulunur? Kafadan eksik olan kısmı gövdeden kapatarak ekibin kas gücü pozisyonundalar.

Nairobi: Zorlu bir çocukluk geçirmiş olmasına rağmen hala umutsuz bir iyimser. 13 yaşından beri sahtecilik işinde. Ekibin kalite kontrol amiri. Fazlasıyla dengesiz bir o kadar da eğlenceli.

Profesör: Darphane soygununun asıl beyni. Dışarıdaki yürütücüsü. Hem içeriyle hem de polislerle sürekli iletişim halinde. Sabıka kaydı yok. Kimliğini 19 yaşından beri yenilememiş. Adeta bir hayalet. Ama çok akıllı bir hayalet.

Polisler

Raquel: Darphane Soygunu dosyasının başındaki dedektif. Bir yandan özel hayatındaki problemlerle uğraşırken bir yandan da davayı hatasız şekilde yürütmek zorunda.

Angel: Raquel’in ortağı. Daha önce de birçok davada birlikte görev almışlar. Birbirlerini ve tarzlarını iyi tanıyorlar.

Prieto: Özel Harekat Birimi’nin başı. Rehinelerden birinin önemli biri olduğunun farkına varılmasıyla hem davaya hem de yerel polisle fikir çatışmalarına dahil oluyorlar.

Rehineler

Monica: Evli patronuyla ilişkisi olan ve patronundan hamile kalan bir kadın. Darphanede yüksek bir pozisyonda çalışıyor.

Arturo: Darphanenin başındaki kişi. Kendisini iyi patron, iyi bir koca, iyi bir sevgili olarak görse de soygunla birlikte gerçek yüzünü göstermeye başlıyor.

Alison: İngiliz büyükelçisinin soygun sırasında darphane okul gezisinde olan kızı. Kendisine o an sorsanız rehin konumunda olduğu soygundan çok daha büyük dertleri var.

Pablo: Alison’la yakınlaşmaya çalışan bir okul arkadaşı. Okulun gözdesi, spor takımının kaptanı, kendini beğenmiş bir çocuk.

Hayli tempolu başlayan ve başladığı gibi de devam eden dizi, sürprizli bölüm sonlarıyla kendisini art arda izletmeyi başarıyor. Karakterlerin çoğunu bana sevdirmeyi başardı. Oyunculuklar için çoğu alternatif dizide olduğu gibi bunda da sağlıklı bir yorum yapamayacağım. Bana batan bir şey olmadı en azından. Konunun gidişatına kendimi kaptırdığımdan ara verebilmem için ilk yarıyı tamamlamam gerekti. İkinci yarı için nasıl bekleyeceğim onu ben de bilmiyorum. Umarım Netflix elini çabuk tutar ya da İspanyol altyazarlar elini taşın altına sokar.

Neyse diziye dönersek soygun planı sezona yayılmış durumda ve planın ayrıntıları parça parça hikayenin ilerlemesiyle seyirciye veriliyor. Tamam planı anladım dediğiniz an başka katmanlar gün yüzüne çıkıyor. Sezon konu itibarıyla çok kısa bir zaman aralığını geniş geniş anlattığından ara ara giren saat bilgileriyle zamansal soru işaretlerini önlüyor. Bölümlerin içine serpiştirdiği geçmişten sahnelerle de direkt soygunla tanıştığımız karakterleri derinleştirmeyi başarıyor. Ayrıca bölüm içinde karakterlerden dış seslerle yakın geleceğe dair yapılan kısa yorumlarla da merak unsurunu tetiklemede iyi iş çıkarıyor.

Karşılıklı hamlelerin öngörülmesi ve buna karşılık hamleler yapılması üzerine bir gidişat olduğunu söyleyebilirim kafanızda canlanması açısından. Takip etmesi keyifli bir kedi fare oyunu izliyoruz. Sonunun nasıl bittiğine dair bir ispiyon yememeyi başardım ve gerçekten hikaye nasıl sonlanacak çok merak ediyorum.

İspanya’nın en başarılı dizilerinden biri olarak görülen dizi birçok ödüle de layık görülmüş. Oldukça iyi eleştiriler alan dizinin kapalı sonla bittiği ve muhtemelen ikinci sezonunun olmayacağı düşünülüyor. İzleyenlerin yorumları da aynı şekilde. Yani gönül rahatlığıyla girişebilirsiniz.

Tanıtım filmini buradan yani Netflix resmi sayfasından Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Dizinin kendisini de Netflix dışında izleyebileceğiniz çok bir yer yok. 9 bölümlük İspanyol versiyonunu bulursanız edinmeye çabalamayın uygun altyazı İspanyolca dışında hiçbir dilde mevcut değil.