Game of Thrones yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss, Richard Powers‘ın 2018’de yayınlanan The Overstory adlı romanını Netflix’e uyarlamaya girişiyorlar.

9 Amerikalı, Nicholas Hoel, Mimi Ma, Adam Appich, Ray Brinkman, Dorothy Cazaly, Douglas Pavlicek, Neelay Mehta, Patricia Westerford ve Olivia Vandergriff ağaçlarla zaman zaman trajediye veya kurtuluşa yol açan benzersiz ilişkileri olan insanlardır. Roman, eşsiz yaşam deneyimlerine sahip bu 9 kişiyi ormanların yok edilmesini ele almak için bir araya getiren 5 ağaç hakkında bir hikaye anlatıyor.

Richard Robbins (Girls Revolt, 12 Monkesys), pilot bölümü yazdı ve dizinin yönetici yapımcılığını üstlendi. Hugh Jackman, dizinin bir diğer yönetici yapımcısı. Kitabın yazarı Richard Powers da ortak yönetici yapımcılardan.

Richard Powers, 12’nci kitabı The Overstory’de ağaçların hayatını ve insanın doğadan kendini koparmasının yıkıcı sonuçlarını romanın merkezine yerleştiriyor. Financial Times’ın “Büyük Amerikan Eko-Romanı” sözleriyle övdüğü kitap, 2019’da kurgu dalında Pulitzer Ödülü kazandı. Daha önce PEN/ Faulkner ve Man Booker ödüllerine de aday gösterilmişti. The Overstory, ayrıca The New York Times, The Washington Post, Newsweek, Time, Chicago Tribune gibi pek çok yayın tarafından 2018’in en iyi kitapları arasında gösterilmişti.

Kitaplarında genetik, tıbbî ürünler ve yapay zekâ gibi temaları işleyen Powers, Pulitzer Ödülü’ne ilişkin olarak The Washington Post’a verdiği demeçte, “Benim için bu kariyerimde geç gelen müthiş bir tasdik. The Overstory 12’nci kitabım ve bir asrın üçte biri kadar zamandır yazıyorum, kâh iyi kâh kötü zamanlarım oldu, o yüzden [Pulitzer] bu yolda sebat etmeye verilen müthiş bir tasdik” dedi. Powers, Pulitzer Ödülü’nün “her şeyin ötesinde, insan olmayan canlıları kale almamızı salık veren” bir kitaba verilmesinin ise özellikle umut verici olduğunu söyledi.

Netflix CEO’su Reed Hastings, Eylül ayında New York Times ile yaptığı bir röportajda, The Overstory’nin okuduğu son harika kitap olduğunu söylemişti. “Harika bir hikaye anlatımının anlayış ve empati kurmaya ne kadar yardımcı olabileceğinin harika bir örneği. Özgün ve derin. Son yıllarda kurgu okumalarımın çok azaldığını itiraf etmeliyim. Bu yüzden tatilde ailece tatilde kitap okumaya karar verdik ve The Overstroy, şanslıyız ki seçtiklerimizden biri oldu, The Overstory’de ağaçların birbirine bağlı oluşundan büyülendim. Aslında çok güzel anlatılan The Overstory’nin görsel olarak uyarlanıp uyarlanamayacağını bilmiyorum” demiş.

Kaynak 123