Netflix’in Brezilya yapımı yeni dizisi De Volta Aos 15 (İngilizce adıyla: Back to 15), 25 Şubat 2022 tarihinde izleyiciyle buluştu. Bu, diziye ait fragman:

Gençlik dizisi ve bilim kurgu unsurlarını harmanlayan komedi drama türündeki dizimiz, Bruna Vieira‘nın 2013 yılında yayımlanan De volta aos quinze isimli romanından uyarlanmış. Janaína Tokitaka, dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Renata Kochen, Alice Marcone ve Bryan Ruffo gibi isimler eşlik etmişler. Mayra Lucas, dizinin yapımcısı konumunda. Vivianne Jundi ve Dainara Toffoli ise dizinin yönetmenleri.

6 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 35-45 dakika aralığında değişmekte.

2004 yılı yapımı 13 Going on 30 filmini hepimiz biliriz. Burada tam tersi bir durum söz konusu. 30 yaşında genç ve güzel bir kadın olan Anita, bir dağın eteklerine kurulmuş küçük bir yerleşim yeri olan memleketine ablasının düğününe katılmak üzere geldiği bir gün yeniden 15 yaşında olmayı diliyor ve kendisini bir anda 15 sene öncesinde, 2006 yılında, lisenin ilk gününde buluyor. Hayatından memnun olmayan Anita, kendisinin ve sevdiklerinin kaderini baştan yazma fırsatı elde ediyor bu sayede ve olaylar gelişiyor.

Hikayemizde tek taraflı bir zamanda yolculuk söz konusu değil. Anita, 15 yaşındayken sahip olduğu fotoğraf paylaşım hesabını kullanarak 2006-2021 arasında mekik dokuyor.

Paylaştığı/yüklediği son fotoğrafa bakarak gözlerini kapatıp o ana odaklanınca 2021’den 2006’ya dönüyor. 2006’dayken bir fotoğraf paylaştığı/yüklediği zaman ise kendisini 2021’de buluyor bir anda.

Yeniden 2006’da olmak ve zamanda bir şeyleri değiştirmek güzel bir şey. Fakat değişen her şeyin geleceğe pozitif ya da negatif bir etkisi olacağını unutmamak gerek. Anita’nın afalladığı nokta da 2006’ya değil 2021’e dönüşlerinde yaşanıyor. Her dönüşünde Sao Paulo’daki hayatında bir şeylerin değiştiğini ve eskiden bildiği hayatına yabancı kaldığını fark ediyor.

Henrique – Anita – Carol – César

* Kıpır kıpır, heyecan dolu ve biraz da duygusal bir kız olan Anita karakterinin 15 yaşındaki haline Maisa Silva hayat veriyor. 30 yaşındaki halinde ise Verdades Secretas dizisinden hatırlanabilecek aktris/model Camila Queiroz‘u izleme fırsatı yakalıyoruz. Elde ettiği bu geçmişe yolculuk fırsatı, rahmetli babasını yeniden görebilme fırsatı aynı zamanda Anita için ve bunun da ayrı bir heyecanı/duygusallığı var üzerinde.

*Anita’nın lisedeki en yakın arkadaşı olan Henrique karakterini Caio Cabral canlandırıyor. 30 yaşındaki halinde ise Breno Ferreira karşımıza çıkıyor. 15 yaşındaki Henrique, Anita’ya aşık ama hislerini açıklamıyor. Müziğe karşı bir tutkusu var. Çalışkan bir öğrenci olan Henrique, 30 yaşına geldiğinde başarılı bir borsacı olarak karşımıza çıkıyor.

*Klara Castanho, Anita’nın 15 yaşındaki kuzeni ve o yıllardaki yakın arkadaşı konumundaki Carol karakterine hayat veriyor. 30 yaşındaki halini ise Yana Sardenberg canlandırıyor. Anita’nın söylediğine göre hentbola karşı büyük yeteneği var.

*Anita’nın normal yaşamından pek tanımadığı, 2006’ya tekrar dönüşünün ardından tanışıp arkadaş olduğu César karakterine Pedro Vinicius hayat veriyor. 30 yaşındaki halinde ise Alice Marcone karşımıza çıkıyor.

Anita & Luiza

Anita’nın 17 yaşındaki lise son sınıf ablası Luiza karakterinde Amanda de Azevedo‘yu izleme şansı elde ediyoruz. Okulun güzel ve havalı kızı konumunda Luiza. Lisedeki sevgilisiyle evlenmek üzere olan 32 yaşındaki halini ise Mariana Rios canlandırıyor. Luiza annesinin, Anita ise babasının göz bebeği.

Eduardo – Carol – Fabrício – Joel

*Carol’ın lise yıllarındaki berbat sevgilisi ve günümüzdeki berbat kocası Eduardo karakterinin 17 yaşındaki halinde Gabriel Wiedemann‘ı izliyoruz. 32 yaşındaki halinde ise Fabrício Licursi karşımıza çıkıyor.

*Eduardo’nun fırlama arkadaşı, César’ın ağabeyi, Luiza’nın onu geri kazanmak isteyen eski sevgilisi ve Anita’nın 2006’ya dönüşünün ardından yeni işbirlikçisi olan Fabrício karakterinin 17 yaşındaki haline João Guilherme hayat veriyor. 32 yaşındaki halinde ise Bruno Montaleone karşımıza çıkıyor.

*Fabrício ve Eduardo’nun bir miktar örseledikleri arkadaşları Joel karakterinin 17 yaşındaki halini Antonio Carrara canlandırıyor. 32 yaşındaki halinde ise Gabriel Stauffer‘i izliyoruz.

*Lucca Picon, Luiza’nın lisedeki yeni sevgilisi ve günümüzde de evlenmek üzere olduğu adam olan Douglas karakterinin 17 yaşındaki halini canlandırıyor. 32 yaşındaki halinde ise Rafael Coimbra karşımıza çıkıyor.

*Luciana Braga, Anita’nın annesi Vânia karakteriyle; Felipe Camargo ise babası Antônio karakteriyle karşımıza çıkıyor. Antônio, Anita’nın 2006’ya geri dönüşü sırasında şehir dışında bulunuyor.

*Kadroda ayrıca Pedro Ottoni (César’ın bir arkadaşı) ve Fernanda Bessan (Luiza’nın 17 yaşındaki lise arkadaşı) gibi isimler yer alıyor.

Anita – Luiza – Carol (Düğünde böyle mutlu bir tablo yok tabii.)

Dizinin ilk 3 bölümünü izledim ve beğendim. Yeterince eğlenceli bir iş olmuş. Hikayedeki formül güzel, oyuncu kadrosu da idare eder. Şans verilebilir bir dizi olmuş kısacası.