Daha önce azizk adlı arkadaşımız Dexter’ın yayınlanacağını ve Six Feet Under‘dan tanıdığımız Michael C. Hall‘ın da başrolde oynayacağını duyurmuştu. Detaylı tanıtımına ise anca sıra geldi.

Showtime‘ın bu seneki bombası olan Dexter, gündüz adli tıpçı, geceleri ise seri katil olan Dexter Morgan’ın yaşamını konu alıyor. Dizi Jeff Lindsay‘in Darkly Dreaming Dexter isimli romanından uyarlama. Dizinin mükemmel de bir jeneriği mevcut.

Bu zamana kadar dizi hakkında yapılan tüm eleştiriler iyi. Öyle olması da o kadar normal ki. İyi hazırlanmış bir senaryo, bir katilin iç dünyasını bize gösteren türden bir görüntü yönetmenliği…

Dexter’ın insanlıktan uzak kişiliğini, insanlarla iç içe yaşamaya kendini öylesine zorlarken iç sesinin insan davranışlarını sorgulayışını izliyoruz. Karşımıza görünürde çok normal, çok sosyal, katil olabileceğine asla inanamayacağımız bir seri katil olarak çıkıyor. Kana olan tutkusu ise onu adli tıpta çalışmaya itiyor. Böylece kendisi gibi diğer katillere de yakın oluyor ve onlara ulaşıp, onları öldürmesi kolay oluyor.

dexter_morgan_michael_c_hall_serial_killer_1920x1080_62924

Dexter’ın öldürme dürtüleri çocukluğuna dayanıyor. Bir aile tarafından evlat edinilmiş olan Dexter’ın asıl ailesi hakkında bir bilgimiz yok şimdilik. Sadece bu katil ruhunun çocukluğunda evlat edinilmeden önce geçirdiği bir travmaya bağlı olduğu izlenimi yaratılıyor. Bir de kocaman yara izi var karnında henüz sebebi açıklanmamış (Ben çocukluğunda olduğuna yordum). Onu evlat edinen sıkı dedektif Harry ilk anlardan itibaren bu çocuğun içinde bir şeylerin arızalı, eksik olduğunu anlıyor ve Dexter’ın öldürme dürtülerini önce hayvanlara, sonra da hiç değilse yaşamayı hak etmeyen kötü insanlara kaymasını sağlıyor.

Dexter’ın bir üvey kardeşi var. Debra Morgan(Jennifer Carpenter). Onun Dexter’ın katilliğine ve babasının ona yardım edişine dair bir bilgisi yok. Polis memurluğundan dedektifliğe adım atmaya çalışan çekingen bir kız Debra. Dexter, ağabeyi olarak ona destek oluyor, özellikle katillerle ilgili davalarda büyük yardımlarda bulunuyor. Ne de olsa o da bir katil. Dexter kardeşiyle birçok gerilimli sahneye neden olan ‘Buz Kamyonlu Katil’ davasında birlikte çalışıyorlar.

Dexter ile çalışan herkes onu çok seviyor. Hatta amiri Maria (Lauren Vélez) ona biraz abayı yakmış. Meslektaşları Angel (David Zayas) ve Vince (C.S. Lee) onun özel yetenekleri olduğunu düşünüyor. Sadece bir kişi, çavuş Doakes (Erik King) ondan hiç hoşlanmıyor. Dexter, onun içindeki katil dürtülerini sezdiğini düşünüyor.

Böylesine normal görünümlü bir seri katilin bir de sevgilisi var, ancak Dexter’ın seks ile hiç alakası yok. Bu nedenle kişiliklerinin (arıza bakımından) çok uyuştuğunu düşündüğü Rita (Julie Benz) ile beraber. Rita kocası tarafından tecavüze, şiddete maruz kalmış 2 çocuklu çok kırılgan bir kadın. Ama Dexter’ın Rita ve çocukları yanında mükemmel bir baba figürüne bürünmesi tam izlemelik.

Six Feet Under’da fazlasıyla nazik, kırılgan ve kontrollü David Fisher olarak izlemeye alıştığımız Micheal C. Hall, burada bayağı da ürküten bir katili mükemmel canlandırmış. Hatta bu seri katile bayılacaksınız. Geceleri öldüren Dexter, fazlasıyla kanlı ve değişik stiller kullanmaya özen gösteriyor aynı zamanda. İyilik adına öldüren katil Dexter sezonun izlenmeye değer dizilerinden olmayı başardı. Showtime’ın resmi Dexter sitesinde Dexter’ın öldürdüğü kişilerin profillerine, adli tıp ile ilgili derslere ulaşmak mümkün.