Hulu’nun bilim kurgu türündeki antoloji dizisi Dimension 404‘un tanıtımına hoş geldiniz.

Dizi, 4 Nisan 2017 tarihinde 3 bölümle başladı ve akabindeki 3 hafta boyunca tek bölüm tek bölüm yayınlanarak 25 Nisan 2017 tarihinde 6 bölümlük ilk sezonuna noktayı koydu. 2. sezon olup olmayacağına dair ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Dizinin yaratıcıları Will CamposDesmond DollyDaniel Johnson ve David Welch. Bu dörtlü, dizide hem yazar hem de yapımcı olarak karşımıza çıkıyor. Yazar ekibinde Jacob Andrews ve Catherine Farrington Garcia da var. Yapımcı kadrosunda ise Brian Udovich ve Freddie Wong‘u barındırıyor ayrıca.

Bölüm süreleri 39-46 dakika arasında değişen dizinin bölümleri, Mark Hamill‘in sesinden dinlediğimiz aşağıdaki jenerik ile açılıyor. Hamill’i bölüm içlerinde de anlatıcı olarak bolca duyuyoruz ayrıca.

Bilim kurgu türündeki antoloji dizimizin her bölümü birbirinden bağımsız hikayelere odaklanıyor. Her bölümde bilim kurgu farklı bir tat ile harmanlanıyor ve ortaya farklı türlerde bilim kurgu bölümleri ortaya çıkıyor. Misal ilk bölümde bilim kurguyu romantik komedi ile birleştiriyor, ikinci bölümde ise korku ile. Gizem unsuru ise her bölümde baki.

Her bölümün oyuncu kadrosu da farklılık gösteriyor elbette. Sırasıyla bölümler ve kadrodaki isimler ise şöyle:

Birinci bölüm: Başrolde iZombie ve One Tree Hill‘den aşina olduğumuz Robert Buckley‘yi izliyoruz. Yardımcı rollerde ise Lea Michele (Glee), Joel McHale (Community), Karissa Lee Staples (The Lottery), Matt Jones (Momvar.

İkinci bölüm: Başrolde Patton Oswalt (The King of Queens) ve Sarah Hyland (Modern Family) var.

Üçüncü bölüm:  Başrolde Ashley Rickards (Awkward) ve Utkarsh Ambudkar‘ı (The Mindy Project) izliyoruz. Matthew Del Negro (Teen WolfMistresses), bu ikiliye yardımcı rolde eşlik ediyor.

Dördüncü bölüm: Başrolde Ryan Lee‘yi (Trophy Wife) izliyoruz. Yardımcı rollerde Gabrielle Elyse ve Sterling Beaumon (The Killing) var.

Beşinci bölüm: Başrolde Constance Wu (Fresh Off the Boat) var. Yardımcı rollerde Megan Mullally (Will & Grace) ve sesiyle Tom Noonan (12 Monkeys) ona eşlik ediyor.

Altıncı Bölüm: Başrolde Lorenza Izzo‘yu (Feed the Beast) izliyoruz. Ona Matt Lauria (Kingdom) eşlik ediyor.

YAZARIN NOTU

Bana göre dizi leziz bir ilk bölümle başladı. Film çıkabilecek hikayenin 39 dakikaya sığdırılması yetmedi. İkinci bölüm fena ilerlemese de son 10 dakikası pek sarmadı. 3. bölüm orta direkti, özellikle ilk yarısı eğlenceliydi. Dördüncü bölüm, ‘İzlemenize gerek yok.’ diyebileceğim tek bölümdü. Epey kötüydü cidden. Beşinci bölüm ve altıncı bölüm de en az ilk bölüm kadar güzeldi bana göre.

Oyunculuk açısından en dikkat çekici performans Lorenza Izzo’dan geldi. Onu izlemek ayrı bir keyifti. Robert Buckley, Patton Oswalt, Sarah Hyland, Ashley Rickards, Utkarsh Ambudkar ve Constance Wu da gayet iyiydi. Genel olarak her bölümün başrol oyuncularının iyi iş çıkardığını söylemek mümkün anlayacağınız. Başrol oyuncularına yazılan roller üstlerine cuk oturmuş, onlar da görevlerini layıkıyla yapmış.

6 bölüm yetmedi bana açıkçası. Daha uzun bir sezon olsun isterdim. Umarım 2. sezon onayı gelir ve bambaşka hikayelerle evlerimize misafir olmaya devam eder Dimension 404.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

Bu da fragmanı: