Amerikan kara mizah web dizisi Eastsiders, ekran ile 2012 yılında tanıştı ve 4 sezon süren yayın hayatını 2019’da tamamladı. Tüm bölümleri Netflix’te mevcut olan dizi, Indie Series ödüllü ve birkaç Daytime Emmy adaylığı kazanmış bir proje.

Diziyi Mad Men’de canlandırdığı Ed karakteriyle de bilinen Kit Williamson yarattı, yazdı ve yönetti. Hatta başrollerden birisini de üstlendi. Eastsiders, eşcinsel bir çiftin merkezinde olduğu yapımlardan.

Yapım Süreci:

Dizinin ilk iki bölümünün Youtube’da yayınlanmasının ardından Williamson, Kickstarter üzerinden bir kampanya başlattı. Sezonun kalan yedi bölümünün tamamlanması için açılan 15,000 $’lık kampanya 25,785 $’a ulaştı. Dizinin diğer sezonları da benzer şekilde başarılı Kickstarter kampanyaları sonucunda ekrana geldi.

125,000 $’lık ikinci sezon kampanyasında 153,170 $’a, 60,000 $ hedefli üçüncü sezonda 82,385 $’a, 100,000 $’lık dördüncü sezonda ise 140,736 $’a ulaşıldı.

İlk sezon öncesi eşcinsellere yönelik içerik yayını yapan Logo TV, dizinin yayın hakkını alarak 2013’te websitesi üzerinden yayınladı. İkinci sezon öncesi Wolfe Video‘nun dizinin dijital haklarını almasının ardından sezon bu sefer Vimeo’nun ücretli yayın bölümünde yayınlandı. Üçüncü ve dördüncü sezon ise Netflix’te ekrana geldi.

İlk sezon: 9 bölüm (9-20 dakika)

İkinci sezon: 6 bölüm (23-29 dakika)

Üçüncü sezon: 6 bölüm (18-27 dakika)

Dördüncü sezon: 6 bölüm (29-53 dakika)

Fresh Off the Boat’la ünlü olmadan önce dizinin ilk sezonunda yer alan Constance Wu, ikinci ve üçüncü sezonlara ikişer bölümle konuk oldu. Daha fazlasının olmaması ise ABC’nin izin vermemesinden.

Konusu:

Cal (Kit Williamson), fotoğrafçılık üzerine kariyer yapmak isteyen ve sanat galerisinde çalışan bir adam. Erkek arkadaşı Thom (Van Hansis) ise yazarlıkta ilerlemeye çalışan, bu sırada garsonlukla geçinen biri.

Hikayesi Los Angeles ve New York ağırlıklı geçen dizide Cal, dört yıldır sevgili olduğu Thom’un kendisini Jeremy (Matthew McKelligon) ile aldattığını fark ediyor. Devamında ilişkiyi bitirmeme kararı alıp ihaneti kabullense bile bu durum nedeniyle ikisi arasında aşılması zor bir güven sorunu patlak veriyor. Üstelik bu, sorunların sadece biri.

Cal ve Thom’un yan dairesinde yaşayan Kathy (Constance Wu), Cal’ın birlikte üniversiteye gittiği en iyi arkadaşı. İlişkileri genellikle kısa süreli olan Kathy, peyzaj mimarı olan Ian‘la (John Halbach) ilişkisinde altıncı ayını doldurmak üzere. Bu, Kathy’nin şimdiye kadarki en uzun, Ian’ın ise henüz en kısa süreli ilişkisi.

Kit Williamson ve John Halbach, Şubat 2016’da evlendiler. Düğünde Wu dahil kadrodan isimler de vardı

Diziyi Netflix sisteminde dolanırken görünce keşfettim, denk gelmeseydim muhtemelen haberim olmazdı. İkinci sezonu tamamlamaya yakın üçüncü sezon eklenmişti. Çok sonrasında yine Netflix’te dolanırken denk gelip de hatırlayınca diziyle ilgili interneti kurcaladım ve bu sefer de final sezonunun çekileceğini fark ettim hatta. Onu da 1 Aralık 2019’da yayınladılar.

Eastsiders, iyi ki izlemişim dediğim yapımlardan. Eşcinsel hikayelerinde abartıya kaçmayıp da doğal ve gerçekçi kalanlar ilgimi daha çok çekiyor. Bu da onlardan birisi. Mesaj verirken de ya göze sokmuyorlar ya da içine dahil ettiği komediyle yine ilgi çekiyorlar. Komedi ağırlıklı olmasa da izlerken eğlendiğim çok oldu ve gerektiğinde ilişki dramasını de sağlam verdiler. Zaten Cal ve Thom bu bakımdan yetiyor… Bölüm sürelerinin (bir tane 53 dk. olanı saymazsak) kısa sürmesi bir bakıma avantaj taraflarından. Dizinin 18+ sahnelerde abarttığını, en azından kablolu kanal dizisinden fazlasını gösterdiğini düşünmüyorum. İzlerken rahatsız olduğumu da hatırlamıyorum.

Cal, Thom, Jeremy, (gün geçtikçe) Ian ve (hatırladığım kadarıyla) Kathy ilgimi daha çok çeken isimler oldu. Douglas ve Quincy’nin de hikayeye olan katkılarını sevdim. Benzer şekilde Cal’ın ailesini de. Eastsiders, totalde 27 bölüm süren bir dizi zaten. Ne kadar yavaş izlemeye çalışsam da sezonları her defasında çabuk bitti.

Böyle işte.