Netflix’in İtalyan yapımı yeni draması Luna Nera, 31 Ocak 2020 günü izleyiciyle buluştu.

Tiziana Triana‘nın aynı isimli romanından uyarlanan dizi, gerilim, aksiyon ve romantizm ögelerini de bünyesinde barındıran bir doğaüstü dönem draması olma özelliği taşıyor.

Dizinin yaratıcıları, Francesca ManieriLaura PaolucciTiziana Triana üçlüsü. Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor ve 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. Dizinin bölüm süreleri, 56 dakikalık son bölüm hariç 40-46 dakika arasında değişmekte.

17. yüzyıl’da, İtalya’da bir yerleşim yerindeyiz. Hikayeyi, bir kadının doğum sırasında bebeğini kaybetmesiyle açıyoruz. Kadın, söz konusu yerleşim yerinin mülki amiri pozisyonundaki Sante isimli bir adamın eşi. Sante, aynı zamanda kilise ile iş birliği halinde bir cadı avına çıkmış olan ve kendine Benandantiler diyen bir grubun lideri. Sante, bebeğinin ölümünden cadı olmakla etiketlediği yaşlı bir kadını suçluyor ve söz konusu yaşlı kadını yakalayıp idamla cezalandırıyor. Söz konusu yaşlı kadının torunu olan Ade ise hikayemizin ana kahramanı pozisyonunda. Söz konusu olay yaşandıktan sonra Ade, bir cadı ailesinin üyesi olduğunu öğreniyor ve yeni ailesine doğru çekilmeye başlıyor. Taraflar sert bir şekilde savaş sahnesinde yerlerini alırlarken Ade ile Sante’nin oğlu Pietro birbirlerine aşık oluyorlar ve olaylar gelişiyor.

*Ade karakterine The Name of the Rose ve SKAM Italia dizilerinden anımsanabilecek Nina Fotaras hayat veriyor.

*Pietro karakterini Giorgio Belli canlandırıyor. Roma’da tıp eğitimi almaktayken annesinin bebeği kaybettiği ve hasta yatağına düştüğü haberini alan Pietro eve dönüyor. Dönüşünün ardından ona okulunda öğretildiği üzere her şeyi cadılığa, büyüye veya dine bağlayan cahil zihniyete karşı bilimi savunup olayları bilimsel bir şekilde açıklamaya çalışıyor elinden geldiğince.

*Ade’nin küçük erkek kardeşi Valente rolünde Giada Gagliardi‘yi izliyoruz.

*Sante karakterini Giandomenico Cupaiuolo canlandırıyor.

*Pietro ile birlikte büyüyen, onun ebeveynlerine anne ve baba diye hitap eden ama Pietro ile kardeş olmayan, Benandanti mensubu savaşçı ruhlu bir genç kadın olan Cesaria karakterine Gloria Carovana hayat veriyor.

*Ade’nin içine girdiği cadı ailesinin lideri pozisyonundaki Tebe rolünde Manuela Mandracchia karşımıza çıkıyor. Tebe’nin sevgilisi Leptis rolünde Lucrezia Guidone‘yi izliyoruz. Ailenin diğer 2 üyesinden Janara karakterini Federica Fracassi, Persepolis karakterini ise Adalgisa Manfrida canlandırıyor.

*Persepolis’in Sante’nin yanında çalışan erkek arkadaşı Spirito rolünde Filippo Scotti‘yi, Sante’yi yönlendiren hırslı din adamı pozisyonundaki Marzio Oreggi rolünde ise Roberto De Francesco‘yu izliyoruz.

Luna Nera için oldukça vasat bir dizi yorumunu yapabilirim. Hikaye de oyunculuklar da belirli bir seviyenin altında kalite açısından. Lakin izletiyor bir şekilde kendini dizi. İlk bölümün ilk 15-20 dakikasını atlattıktan sonra gerisi geliyor ve bir sonraki bölümü izlerken buluyorsunuz kendinizi burun kıvırdığınız bir çok şey olsa dahi.

Sezonun ucu tam olarak kapalı bitmedi. İkinci sezonda daha anlatacakları hikayeler olduğu belli. İptal olursa üzülmem ama 2. sezonu olursa da izlemeye devam ederim elbette.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da dizinin fragmanı: