Netflix’in Mısır yapımı ilk orijinal dizisi Paranormal, 5 Kasım’da izleyiciyle buluştu.

Dili ağırlıklı olarak Arapça olan ama ara ara İngilizce konuşmalar da içeren dizi, Mısır’ın en ünlü yazarlarından biri olan Ahmad Khaled Towfeq‘in en çok satanlar arasına giren birçok romanını içeren popüler kitap serisinden uyarlanmış.

Doğaüstü, korku, gerilim, gizem ve dönem draması unsurlarını bünyesinde barındıran Paranormal‘in yaratıcısı Amr Salama. Ona yazar masasında Mahmoud Ezzat ve Dina Maher, yönetmen koltuğunda Majid Al Ansari, yapımcı koltuğunda ise Mohamed Hefzy, Hend Radwan ve Amira Sherif gibi isimler eşlik etmiş.

Henüz 2. sezonu olup olmayacağı belli olmayan dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise brüt 45-56, net 39-50 dakika arasında değişmekte. Dizinin IMDB puanı ise an itibarıyla 9’un üzerinde.

Dizinin hikayesi 1960’lı yılların sonlarında Mısır’ın başkenti Kahire’de geçiyor ve Refaat Ismail isimli bir doktor, bilim insanı ve üniversite eğitimcisini merkezine alıyor.

Refaat, tıp eğitimini yaklaşık 15 sene önce İskoçya’nın Edinburgh şehrinde tamamlamış olan yaklaşık kırk yaşlarında bir adam. Çok fazla mutluluk emaresi göstermediği, tekdüze bir hayatı var. Derken üniversite yıllarından bir arkadaşı olan ve kısa bir süre önce boşanıp Mısır’a gelen Maggie Mckillop ile karşılaşıyor yıllar sonra. Maggie, Refaat’ın bir türlü gerekli hamleyi yapamadığı ilk ve tek aşkı konumunda. Kadınlarla, aşkla hatta duygularla arası pek iyi olmayan suratsız bir adam olan Refaat’in Huwaida isimli genç bir nişanlısı var ayrıca şu sıralar. İlkokul öğretmenliği yapan Huwaida, Refaat’in kuzeni aynı zamanda. Genç kız, Refaat ile evleneceği için oldukça mutlu; Refaat ise ablası aracılığıyla ayarlanan bu evlilikten pek memnun sayılmaz. İçinde bu konuda bir heyecan olmasa da kimseyi de kırmak istemez bir vaziyette yaşamını sürdürmekte.

Gelelim işin doğaüstü yönüne. Korkusuz korkak olarak tarif edebileceğim bir adam olan Refaat, her şeyin pozitif bilimlerle açıklanabileceğine inanan, doğaüstü şeylere inanmadığını dillendiren ve bu tarz şeylerin beynin birer oyunu olduğuna kendine inandırmış bir adam olarak dikkat çekiyor. 1940 yılında, Refaat henüz küçük bir çocukken bir doğaüstü olay yaşanmış. Refaat’in diliyle inkar ettiği ama aklıyla inkar edemediği bir iz bırakan olay. Günümüzde bu olayın bir yansıması yaşanıyor ve sonrasında paranormal olaylar ardı sıra baş göstermeye başlıyor Refaat’in hayatında.

Sezona yayılacağı hissedilen bu ana olay dışında bölümlük başka olaylar da meydana geliyor hikayenin içerisinde. Refaat da bu paranormal olaylarla kendini ve inandığı şeyleri sorgulayarak mücadele etmeye başlıyor ister istemez.

*Merkez karakterimiz Refaat Ismail‘e Ahmed Amin hayat veriyor.

*Maggie Mckillop karakterini Berlin Station dizisinden anımsanabilecek olan Razane Jammal canlandırıyor.

*Huwaida rolünde Aya Samaha‘yı izliyoruz.

*Reem Abd El Kader, Samma Ibrahim ve Adam Wahdan ise dizinin çocuk oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

İlk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum dizinin. Görsel açıdan ve hikaye aktarımı bakımından oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün dizinin. Hikayeleri de fena sayılmazdı genel olarak baktığımda. Akıcı ve sürükleyici bir dizi ayrıca. Karşımda düşük beklentimin üzerine çıkan bir iş bulduğumu söyleyebilirim.