‘Geçmişe Yolculuk’ kuşağının bugünkü konuğu: Ece

GİRİZGAH

Ece, 2008 yılında yayınlanmış olan bir durum komedisi. İlk sezonu 20 ve ikinci sezonu 6 olmak üzere toplam 26 bölümden oluşmakta. İlk sezonun bölüm süreleri 40-55 dakika aralığında değişirken ikinci sezonda 75-80 dakikaları görmeye başlamış. Dizinin ilk sezonu Kanal 1’de, 2. sezonu ise FOX’ta yayınlanmış.

Kanal 1’i anımsamayanlar varsa kısaca bahsedeyim isterseniz. 2005 yılında Kanal 1 ismiyle yayın yapmaya başlayan kanal, 2006 yılında ulusal kanallardan biri haline geldi ve çok geçmeden yarışmacı bir kimliğe büründü. İlk icraatlarından biri 2006 Dünya Kupası’nın yayın haklarını almak oldu. Ece dışında yine sonrasında yoluna FOX’ta devam eden Yalancı Romantik isimli bir komedi dizisi yaptı. Aşkım Aşkım‘ı diriltti, Show TV’den Emret Komutanım‘ı transfer etti. Baywatch ve Dawson’s Creek gibi yabancı diziler yayınladı. Ana Haber Bülteni’ni ise Jülide Ateş ve Fatih Altaylı gibi isimlere emanet etti. Metin Uca‘nın sunduğu efsane yarışma Passaparola ile bilgi yarışması düşkünlerinin uğrak noktası oldu ayrıca 2006-2008 yılları arasında. Sabah kuşağında da Hugo ile çocukları ekrana bağladı. Kanal, 2007 yılında TMSF tarafından el konulma vakası yaşadı ama çok uzun sürmedi bu durum. 2006-2008 yılları arasında geçirdiği 2 parlak yılın ardından albenisini kaybetmeye başladı ve 2010 yılı başında karasal yayındaki frekansını Bloomberg HT”ye devrederek tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

Dönelim tekrar diziye. 2007-2008 yılları arasında yayınlanan Arjantin dizisi Lalola‘dan uyarlanmış Ece. Senaryosunu Can Sinan kaleme almış. Yönetmenliğini ise Birkan Uz üstlenmiş. Dizinin yapım şirketi ise Med Yapım.

Med Yapım’ın sahibi Fatih Aksoy, yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla dizi maliyetlerinin artması sebebiyle daha düşük maliyetli programlar yapmak istemeleri nedeniyle diziyi bitirme kararı aldıklarını açıklamış o vakitlerde katıldığı bir televizyon programında. Yine de bir final bölümü çekilmiş elbette diziye.

KONU

Büyü yapmış bana. Hayattaki en değerli şeyimi almış, yerine bunları vermiş. Görüyor musun Sema?

Ege (Mehmet Ali Erbil), Black isimli popüler bir erkek dergisinin genel yayın yönetmeni olarak çalışan, işinde başarılı bir adam. Hovarda, ayran gönüllü, biraz da maço. Her geceyi bir barda kapayıp her sabahı yatağındaki farklı bir kadınla açmayı çok seven Ege’nin kadınların kalbini kırmakta üstüne yok.

Ege’nin hayatı böyle keyifli bir şekilde geçerken bir gün sert bir kayaya çarpıyor. Uzun süre peşinden koşup tavladığı ve bu arada sevgilisinden ayırdığı Hilal (Asuman Krause) isimli bir kadına da tek gecelik ilişki muamelesi yapıp sonrasında başından savmaya çalışınca başına çok büyük bir dert alıyor. Öfkeli bir şekilde Ege’nin yanından ayrılan Hilal, bir dolunay gecesine denk gelen o gece soluğu bir büyücünün yanında alıyor ve Ege’ye ders niteliğinde bir büyü yaptırıyor. Ege, o gecenin sabahına bir kadın bedeninde uyanıyor ve hikayemiz başlıyor. Ege, bundan sonra Ege’nin kuzeni Ece olarak hayatına devam etmek zorunda kalıyor ve kendisini oldukça komik durumların içerisinde buluyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Ece karakterine Ruhsar dizisi dışında Kahpe Bizans ve Mum Kokulu Kadınlar gibi sinema filmlerinden de hatırlanabilecek Hande Ataizi hayat veriyor.

Ege, Ece olduktan sonra çok zor bir sürecin içerisine giriyor. Ece’nin Hilal’i bulup yaptığı büyüyü geri almasını sağlamak gibi bir hedefi olsa da Hilal’in de bulunmak gibi bir niyeti yok elbette. Onu bulup tekrar Ege olana kadar da hayatına Ece olarak devam etmek zorunda. Erkek gibi düşünüyor, erkek gibi hissediyor ama bir kadının bedeninde nefes alıyor. Bu güne kadar hislerini hiç umursamadığı kadınların gündelik hayatta karşılaştığı zorluklarla hazırlıksız bir şekilde mücadele etmeye başlıyor.

*Ege’nin en yakın arkadaşı olan ve Ege, Ece olduktan sonra bu sırrı öğrenen ilk kişi olan Sema karakterini Kaçak Gelinler ve Yahşi Cazibe gibi dizilerden anımsanabilecek Tuğçe Kıltaç canlandırıyor.

Sema, sevilen bir radyo programında sunuculuk yapmaktadır ve gizliden gizliye Ege’ye aşıktır uzun bir süredir. Anlatıcı ses olarak Sema’yı dinliyoruz dizide bu arada.

*Derginin kreatif (yaratıcı) yönetmeni Ömer rolünde Doktorlar dizisinden anımsanabilecek Devrim Nas‘ı izliyoruz.

Ömer, 1 kız çocuğu babası, bekar, kibar ve naif bir adam. Ege’nin iş yerindeki en anlaşamadığı kişi konumunda kendisi. Görür görmez hoşlanmaya başladığı Ece’nin ise en büyük destekçisi konumunda.

*Derginin sorumlu müdürü olan Selim karakterine Aydoğan Oflu hayat veriyor. Para birinci, kadınlar ise ikinci en büyük tutkusu Selim’in. Güvenilmez bir tip olduğunu söylemek gerek ayrıca. Ege’nin dergideki en yakın arkadaşı olan Selim, Ece’nin ise en büyük düşmanı olmak üzere.

*Fırsatçı, ispiyoncu, yalaka, bolca U dönüşü yapan bir personel olan Ersin rolünde Enis Boztepe karşımıza çıkıyor.

*Derginin moda editörü olan Mine rolünde Nazlı Akın‘ı izliyoruz.

*Derginin insan kaynakları müdürü olan Şermin karakterini Gözde Çetiner canlandırıyor. İş yerinde dişiliğini kullanarak yükselmeye çalışan, arkadan iş çevirmeyi seven, güvenilmez bir tip.

*Derginin sahibi Nihat rolünde Kaan Erkam‘ı, Nihat’ın İngiltere’den dönen para harcama makinesi konumundaki şımarık kızı Şule rolünde Deniz Kurt‘u, derginin Ece’yi gözüne kestiren yeni yatırımcı ortağı Teoman rolünde Tuncay Kaynak‘ı, derginin seksi sekreteri Seher rolünde Elif Belda Kanımdan‘ı, Ömer’in annesi rolünde Süheyla Zeren‘i, Ömer’ın kızı rolünde Pınar Topal‘ı, Sema’nın radyodaki çalışma arkadaşı Mehmet rolünde Deniz İmer‘i, Sema’nın radyodaki patronu ve takıntılı eski sevgilisi Oğuz rolünde ise Anıl İlter‘i izliyoruz ayrıca dizide.

Dizinin ilk bölümünün o vakitlerde çok konuşulduğunu anımsıyorum. Twitter, o vakitlerde ülkemizde yaygın bir şekilde kullanımda olsa trend topic (tt) olurdu muhtemelen o ilk bölümüyle. Ben de o çok konuşulan ilk bölüme bir şans vermiş ama o sıralarda pek vaktim olmadığı için devamını getirememiştim diye hatırlıyorum.

Bunca yılın ardından geçenlerde tesadüf eseri karşıma çıkınca bir şans vermek istedim diziye ve ilk 3 bölümünü izleyip bitirmiş halde buldum kendimi bir anda. Fena olmayan bir durum komedisi olmuş diyebilirim Ece için. Hande Ataizi de iyi iş çıkarıyor başrolde. Beklentiyi düşük tutmak kaydıyla izlenebilecek bir dizi var karşımızda kısacası. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.