Online yayın platformlarından Amazon Prime da Netflix gibi A.B.D. dışına çıkıp izleyicilerin karşısına yeni diziler getirmeye devam ediyor. Bu dizilerden birisi Ağustos 2019’da takvime katılan El Juego de las Llaves (The Game of Keys) oldu.

Marisa Quiroga’nın yaratıcısı olduğu Meksika merkezli dizinin yapımcılığını Amazon Prime Video, Pantaya ve Corazón Films üstlendi. Yayınlanan ilk sezon 10 bölümden oluşuyor ve 16 Ağustos’ta başlayan sezon üç parça halinde yayınlanarak ay içinde tamamlandı. Yerel isimlerin ağırlıklı olduğu kadrosunda Maite Perroni, Humberto Busto, Marimar VegalSebastián ZuritaHoracio PancheriFabiola Campomanes, Hugo Catalán ve Ela Velden gibi oyuncular yer alıyor.

Barbara-Leo-Oscar-Adriana-Sergio-Siena-Valentin-Gaby

Anahtarlar Oyunu:

Hikaye dört çiftin etrafında ilerliyor: Adriana-Oscar, Barbara-Leo, Gaby-Valentin ve Sergio-Siena. Sergio ve Siena bir süredir sevgili, diğerleri çoktan düzenini kurmuş. Hatta ilk iki çift çocuğa da karışmış.

Bu isimlerden Adriana, Barbara, Gaby ve Sergio lise zamanından beri arkadaşlar. Kadınlar zaman zaman çift halinde de olmak üzere birbiriyle hala görüşüyor. Hatta Adriana ve Barbara düğün planlama işinde birlikte çalışıyorlar. Bu üç kadın, buluştukları bir gün ülkeye geri dönen Sergio’yla karşılaşınca hikaye başlamış oluyor. Sergio’nun dönüşüyle dört çift yemek için bir araya geldiğinde Siena, Sergio ile daha önce de oynadıkları “Anahtarlar Oyunu” fikrini ortaya atıyor.

Basit haliyle eş değiştirme (swinger) üzerine kurulu bir seks oyunu: Bu ilk oyunda erkeklerin hepsi birer anahtar verecek, anahtarlar bir araya toplandıktan sonra kadınlar bakmadan birer tane seçecek ve anahtar kiminse onunla birlikte olacak. Dört tane de temel kuralı var.

1- Güvenli seks.

2- Oyun dışı seks yok.

3- Her şey karşılıklı rızayla olmalı.

4- Kimseye aşık olamazsınız. Bu, sadece cinsel.

İlk başta fikri saçma ve gereksiz bulup kabul etmeyen diğer üç çift tahmin edersiniz ki daha sonra ve bir şekilde yola geliyor. İlişkide artık heyecanı kaybetmiş olmak, günlük hayatın içinde birbiriyle pek ilgilenemez hale gelmek, yeni deneyimlere açık olma durumu ve dahası. Oyunu ilk oynayışlarıyla birlikte kişiler arası ilişkiler yön değiştiriyor, kafalar karışmaya başlıyor, sadakat sorgulanıyor, tek eşlilik masaya yatırılıyor, farkında olunmayan sorunlar birden baş gösteriyor… Haliyle çiftleri zorlayan temel kurallar 2. ve 4. oluyor.

Not: Kadın-erkek ilişkisine odaklı bir yapım olan El Juego de las Llaves’in bölümleri dizinin veya o bölümün geneline hitap eden destekleyici bir araştırma verisiyle veya sözle açılıyor.

El Juego de las Llaves’in pembe dizilere yaraşır bir senaryosu ve oyunculukları var. Ama diğer yandan tam da bu sayede beklenmedik bir şekilde eğlendirmeyi başardılar. Çoğunu günde bir bölüm şeklinde izledim ama bölümlerin yarım saatlik süresi olduğundan yeri geldiğinde peş peşe izlemesi de kolay oldu.

İlk iki bölüm için karakterleri, hayatlarını, ilişkilerini ve oyunu anlatan giriş kısmı diyebilirim. Devam eden dört bölüm gelişme, son dört bölüm de sonuç işlevi görüyor. Olaylar birbirini izledikçe yaşananların etkisiyle sezonun ikinci yarısı benim için daha tatmin ediciydi. Birinci sezonunu ‘devam etsek de olur etmesek de olur’ tarzında tamamlıyorlar. İkinci sezonu olmasına itiraz etmem açıkçası.

Sezonda her çiftin ve ilişkisinin belli bir ağırlığı var ama Adriana, Oscar ve Sergio karakterleri kendilerini biraz daha gösteriyor. Çift ilişkisi olarak Barbara-Leo ikilisini daha çok sevdim. Karakter olarak Adriana, Sergio ve Valentin ilgimi daha çok çekti. Siena ise çiftler için hikayeyi devam ettirici ana etmendi. Oscar’ı ise sinir bozucu bulduğum zamanlar olmadı değil. Böylesi bir konuya göre fazla abartmadıklarını düşünüyor olmakla birlikte tahmin edersiniz ki 18+ bir yapım, yine de belirtmiş olayım.

El Juego de las Llaves (The Game of Keys) genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.