Netflix’in yeni dizisi Raising Dion‘ın tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

İlk olarak 2015 yılında basılan aynı isimli çizgi romandan uyarlanan dizimizin yaratıcı ikilisi, çizgi romanın yazarı olan Dennis Liu ile daha önce Touch, Swingtown ve Jericho gibi dizilerde yapımcılık yapmış olan, Three Rivers isimli bir dizinin de yaratıcısı konumunda bulunan Carol Barbee‘den oluşuyor. Çizgi romanın 2015 yılında çekilen bir kısa filmi de mevcut bu arada.

Dizinin yapımcı kadrosunda Liu ve Barbie dışında Leigh Dana Jackson, Michael Green, Kenny Goodman, Charles D. King ve Michael B. Jordan gibi isimler bulunuyor.

4 Ekim 2019 tarihinde izleyiciyle buluşan Raising Dion‘ın ilk sezonu 9 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. Fantastik drama ve aile draması ögelerini harmanlayan dizinin bölüm süreleri ise 38-51 dakika arasında değişmekte.

KONU

Nicole Warren, kocası Mark öldüğünden beri oğlu Dion‘u tek başına yetiştirmektedir. Bekar bir anne olarak bir oğul yetiştirmek tek başına da bir sürü dramayı beraberinde getirmeye yeterken Dion’un birtakım süper kahraman yetenekleri ortaya çıkmaya başlar ve Nicole’un sorumluluğu daha da artar. Nicole, oğlunun bu yeni yeteneklerini insanlardan saklamak gerektiğine inanır ama bu konuda konuşabileceği kişilere de ihtiyaç duymaktadır. Bu kapsamda rahmetli kocasının en yakın arkadaşı ve çizgi romanlar konusunda bilgin biri olan Pat‘ten yardım ister. Üçü birlikte bir yandan Dion’un yeteneklerinin kökenini çözmeye çalışacaklar, bir yandan da hayatın diğer zorlukları arasında debeleneceklerdir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Laf dinleme konusunda sıkıntıları bulunan, ele avuca sığmayan, yaramaz bir çocuk olan Dion rolünde Ja’Siah Young‘ı izliyoruz.

Dion, ilk etapta telekinezi yeteneğini keşfediyor, sonrasında başka yetenekleri de ortaya çıkıyor. Zaman içerisinde bu yeteneklerini anlamlandırmaya ve nasıl kontrol edeceğini öğrenmeye başlıyor.

Annesiyle birlikte kısa bir süre önce yeni bir eve taşınan Dion, yeni okulunda arkadaş edinmekte zorlanıyor. Ama çizgi romanlar konusunda konuşup bilgisayar oyunları oynayabildiği bir arkadaşı mevcut: Pat. Babasının çocukluk yıllarından beri en yakın dostu olan Pat ile vakit geçirmeyi seviyor Dion.

Dion’ın annesi Nicole rolünde Shadowhunters dizisinden tanıdığımız Alisha Wainwright‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Nicole, kocası Mark’ın ölümünün ardından son 4-5 yıldır oğlunu tek başına büyütmüş, onu hayatının odak noktası haline getirmiş. Dion’ın süper güçleri ortaya çıkınca bu odak noktası daha fazla yoğunlaşması gereken bir şeye dönüşüyor elbette. Bir yandan durumu anlamlandırmaya çalışırken bir yandan da oğlunun dikkat çekmemesini, kendine ve başkalarına zarar vermemesini sağlamaya çalışıyor.

Nicole, eskiden çok yetenekli bir dansçıymış. Mark ile evlenip Dion’a hamile kalınca uzaklaşmak zorunda kalmış mesleğinden. Şu sıralar ise evini geçindirebilmek için başka işlerle uğraşıyor.

Dion’ın babası Mark rolünde Creed, Black Panther, Chronicle ve That Awkward Moment gibi sinema filmleri dışında Friday Night Lights ve Parenthood gibi dizilerden de yakinen tanıdığımız Michael B. Jordan karşımıza çıkıyor tekrar eden bir rolle.

Mark, bir fizik mühendisiymiş. Nicole ile üniversite yıllarında tanışmışlar ve birbirlerine aşık olmuşlar. Bir fırtına sırasında ölmüş Mark.

Mark’ın en yakın dostu ve aynı zamanda iş arkadaşı olan Pat karakterine Kevin (Probably) Saves the WorldParenthoodThe Class ve The Event gibi birçok diziden tanıdığımız Jason Ritter hayat veriyor.

Pat de tıpkı Mark gibi bir fizik mühendisi. Çizgi romanları ve video oyunlarını seven, kolayca heyecanlanan, bekar, çocuk ruhlu bir adam diyebiliriz Pat için. Mark’ın vefatının ardından vaftiz babası olduğu Dion’ı haftalık olarak ziyaret etmeyi ihmal etmemiş Pat. Dion ile vakit geçirmeyi seviyor, ona karşı oldukça ilgili davranıyor. Nicole ona karşı soğuk davranıp patronluk taslayan tavırlar sergilese de Dion’dan uzaklaşmıyor.

Nicole’un ablası Kat rolünde Ballers dizisinden tanıdığımız Jazmyn Simon‘u izliyoruz tekrar eden bir rolle. Kat, yoğun çalışan ve çok fazla boş zamanı olmayan bir doktor ama elinden geldiğince kardeşinin yanında olmaya çalışıyor ona ihtiyacı olduğu vakitlerde.

The Wire, American Gothic ve The Blacklist gibi dizilerden hatırlanabilecek olan Deirdre Lovejoy da Mark’ın tanıdığı Charlotte Tuck isimli gizemli bir kadına hayat veriyor. Sammi Haney, Dion’ın çok istemese de yeni okulundaki en yakın arkadaşı haline gelen Esperanza karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Moriah Brown‘ı Nicole’un dansçılık yıllarından beri en yakın arkadaşı olan ve hala dans etmeye devam eden Willa karakterinde, Dana Gourrier‘i ise Nicole’ün kafa dengi yeni komşusu Tessa karakterinde izliyoruz tekrar eden küçük rollerle.

The Path, The Breaks, Billions gibi dizilerden anımsanabilecek Ali Ahn ise Pat’in patronu ve aynı zamanda Mark’ın eski patronu olan Suzanne Wu karakteriyle karşımıza çıkıyor dizide.

YAZARIN NOTU

Alisha Wainwright, Jason Ritter ve Michael B. Jordan gibi sevdiğim oyuncuları kadrosunda bulundurması dolayısıyla proje aşamasından beri radarımda olan bir diziydi Raising Dion. Vasat bir dizi çıksa bile kadrosunun hatırına izlemek niyetindeydim ama oldukça başarılı bir dizi buldum karşımda. Aile draması ile fantastik dramayı çok iyi harmanlamışlar dizide. Hikayesi son derece akıcı ve sürükleyiciydi, görsel efektler başarılı bir şekilde kullanılmıştı ve çocuk oyuncuyu görmezden geldiğimiz takdirde oyunculuklar da gayet başarılıydı. Özellikle Alisha Wainwright’ın çok iyi bir performans sergilediğini belirtmeden geçemeyeceğim.

IMDB’de an itibarıyla 6.6 gibi düşük bir puan toplamış olsa da ben çok beğendim cidden diziyi. Oldukça sıcak ve samimi bir havası vardı. Dediğim gibi çocuk oyuncunun yetersiz kalışı dışında başka bir eksisi yoktu bana göre. Bu yılın en iyi işlerinden biriydi benim açımdan kesinlikle. The Boys’un ardından bu sene bu türde ve farklı tarzda bir dizi izleme fırsatı yakalamak oldukça iyi geldi bana.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Umarım 2. sezon onayı almayı başarır. İzlemeye niyeti olanlara keyifli seyirler dilerim.

FRAGMAN