Frayed, Avustralya kanalı ABC’nin 26 Eylül-31 Ekim 2019 tarihleri arasında yayınladığı bir komedi drama dizisi. İngiltere’deki yayıncı ortağı Sky. Orada da 16 Ekim-20 Kasım 2019 tarihleri arasında görücüye çıkmış.

Sarah Kendall, bir dönem dizisi olma özelliği de taşıyan dizinin yaratıcısı ve başrol oyuncusu konumunda. Yönetmenlik görevini Shaun Wilson ve Jennifer Leacey üstlenmişler. Yapımcı kadrosunda ise Rick Kalowski, Que Minh Luu, Kevin Whyte, Clelia Mountford, Nicole O’Donohue, Morwenna Gordon ve Sharon Horgan gibi isimler yer alıyor.

Dizinin çekimleri İngiltere’nin Londra şehriyle Avustralya’nın Newcastle ve Sydney şehirlerinde yapılmış. Hikayesi de ağırlıklı olarak Newcastle’da olmak üzere bu 3 şehirde geçiyor.

Dizinin Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA) isimli ödül töreninde adaylıkları bulunuyor. Ayrıca İngiltere’de de BAFTA Ödülleri’nde Sarah Kendall’ın komedi dalında “En İyi Kadın Oyuncu Performansı” adaylığı bulunuyor.

Dizi, 6 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 45-48 dakika aralığında değişiyor. 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

1989 yılındayız. Londra’da yaşayan Sammy Cooper isimli varlıklı bir ev hanımı, kocasının ani vefatının ardından tüm mal varlığını kaybedip Avustralya’daki memleketi olan Newcastle şehrine dönmek zorunda kalır 2 çocuğuyla beraber. Orada yıllar önce şehirden ayrılmasına neden olan sebeplerle ve geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bir yandan da onu Londra’ya bağlayan maddi krizle uzaktan mücadele etmeye çalışacaktır.

Özensiz ve kötü saç kesimi ve zevksiz kıyafet tercihleriyle dikkat çeken merkez karakterimiz Sammy‘ye Sarah Kendall hayat veriyor.

Sammy’nin kocasını çok seven bir kadın olduğu söylenemez. Kocasının onu bir fahişeyle aldatırken vefat ettiğini de hesaba katınca en ufak bir yas psikolojisinde olduğu da söylenemez karakterimizin. Onun yas durumu daha çok kocasının yaptığı borç dolayısıyla tüm mal varlıklarını, özellikle de evini kaybetmesinden kaynaklanıyor.

Newcastle şehri, her ne kadar Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinin Sydney‘den sonra 2. büyük şehri konumunda olsa da aslında oldukça küçük ve gelişmemiş bir şehir konumunda. Hele hele Londra gibi metropol bir şehirden gelmiş biri için. Sammy de doğup büyüdüğü bu küçük şehre ve aile evine dönmek zorunda kaldığı için epey mutsuz durumda. Aile evi, sahil kenarında mükemmel bir yere konumlanmış durumda bu arada.

Pek eğitimli biri olmayan, bir mesleği ve kayda değer bir çalışma geçmişi bulunmayan Sammy’nin bir an önce bir iş bulup para kazanması ve ailesine daha da fazla yük olmaması gerekiyor.

Sammy’nin oğlu Lenny karakterinde Frazer Hadfield‘ı izliyoruz. Anneannesinin evine taşındıkları ilk andan itibaren komşu kızı Abby’yi takıntı haline getiriyor ve onun dikkatini çekmeye çalışıyor.

Sammy’nin İngiltere’de hiç arkadaşı olmayan asosyal kızı Tess karakterini Maggie Ireland-Jones canlandırıyor.

Komşu güzeli Abby rolünde Alexandra Jensen karşımıza çıkıyor.

Sammy’nin annesi Jean karakterine The Wrong Girl ve SeaChange dizilerinden hatırlanabilecek Kerry Armstrong hayat veriyor. Kocasının vefatının ardından son 20 yılını aşksız ve son 10 yılını içkisiz geçiren Jean, şu sıralarda yeni bir aşka doğru kanat çırpmanın tatlı heyecanı içerisinde.

Sammy’nin erkek kardeşi Jim karakterini Packed to the Rafters dizisinden anımsanabilecek Ben Mingay canlandırıyor.

Jim, çok zeki olmayan, pek olgunlaşmamış, ele avuca sığmaz bir tip. Sürücü kursu eğitmenliği yapıyor ve annesiyle beraber yaşıyor. Çok fazla didiştiği ablası Sammy’nin eve dönmüş olmasından pek memnun kalmıyor.

Sammy’nin lise yıllarından tanıdığı sönük bir tip olan ama günümüzde zengin bir milletvekili haline gelen, Sammy’nin kapısına iş bulmak umuduyla gittiği kasıntı tip Chris karakterinde Packed to the Rafters dizisiyle tanınan George Houvardas‘ı izliyoruz. Chris, lise döneminde okulun popüler kızlarından biri olan Sammy’den hoşlanırmış vakti zamanında.

After Life ve Motherland dizilerinden anımsanabilecek olan Diane Morgan‘ı Chris’in sekreteri Fiona rolünde izliyoruz.

Satisfaction ve The Glades dizilerinden tanıdığımız Matt Passmore‘u ise Sammy’nin lise aşkı olan ve şimdilerde mezun olduğu lisede beden eğitim öğretmeni olarak görev yapan Dan karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz.

*The Family Law dizisinden anımsanabilecek Trystan Go, Lenny’nin yeni okulundaki yeni arkadaşı Bo karakterini canlandırıyor.

*Peep Show ve Back dizilerinden hatırlanabilecek Robert Webb, Sammy’nin ve kocasının aile avukatı Rufus karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Tidelands, Between Two Worlds ve Pulse gibi dizilerden anımsanabilecek Dalip Sondhi‘yi Jean’in yeni sevgili adayı Peter karakteriyle izliyoruz.

*Five Bedrooms, The Wrong Girl ve Party Tricks gibi dizilerden tanıdığımız Doris Younane ise Jim’in yaramaz kız arkadaşı Bev karakterine hayat veriyor dizide.

Seri bir şekilde izleyip bitirdim diziyi. İlk bölümü izlerken burun kıvırmıştım biraz aslında ama devamında tiplere alışınca eğlenerek izlediğimi söyleyebilirim. Komedi drama türünde, mizahı tadında, başarılı bir iş çıkmış ortaya. 2. sezon onayı almayı başarırsa mutlu olurum.