Y: The Last Man, FX’in en büyük bilim kurgu kumarlarından biri: İlk günden beri prodüksiyon sorunları ile boğuşan, beğenilen bir bilim kurgu çizgi roman serisinin merakla beklenen uyarlaması. Yürütücü yapımcı ve oyuncu değişikliklerine rağmen dizinin en sonunda yayın tarihi açıklandı ve resmi fragmanı yayınlandı. Dizi 13 Eylül’de başlıyor

Y: The Last Man, Brian K. Vaughan ve Pia Guerra tarafından yazılan, 2002’den 2008’e kadar 60 sayısı Vertigo tarafından yayınlanan kıyamet sonrası bir bilim kurgu çizgi roman serisi.

17 Temmuz 2002’de, amatör bir kaçış sanatçısı olan Yorick Brown ve onun Kapuçin maymunu Ampersand dışında, her spermi her fetüsü, dünya çapında Y kromozomuna sahip tüm memelileri  aynı anda öldüren, sebebi bilinmeyen bir salgın yaşanır.

Birçok kadın, uçak kazaları gibi erkeklerin ölümlerinden kaynaklanan felaketlerden hayatlarını kaybetmektedir. Altyapılar çökerken toplum kaosa sürüklenir ve hayatta kalan kadınlar her yerde erkeklerin kaybıyla başa çıkmaya çalışırlar. Hızlı, büyük bir bilimsel atılım veya başka bir olağanüstü olay yaşanmazsa insanlığın yok olmaya mahkum olduğu inancı hakimdir.

Yorick’in annesi, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Jennifer Brown, Yorick’i korumak için Ajan 355’ı görevlendirir. İkili, Yorick’in neden hayatta kaldığını keşfetmeye ve insanlığı kurtarmanın bir yolunu bulmaya çalışan genetikçi ve klonlama uzmanı Dr. Allison Mann ile tanışmak için yolculuğa çıkarlar. Üçlü, Mann’in Boston’daki laboratuvarındaki hasar nedeniyle, önce San Francisco’daki diğer laboratuvarına, ardından Avustralya ve Japonya’ya seyahate çıkarlar.

Yolculuk sırasında üçlü, Yorick’in varlığını bilen ve onu kendi amaçları için yakalamak ya da öldürmek isteyen, Alter adlı bir İsrail ordusu komandosu, Amazon’un militan Kızları ve bir ninja da dahil olmak üzere birden fazla taraf tarafından takip edilir.

Ayrıca onlar, Yorick’in kız kardeşi Hero, Natalya adında bir Rus askeri, Ciba adında bir astronot, Beth adında, Yorick’le tek gecelik ilişkiden sonra hamile kalan bir uçuş görevlisi ve bir Avustralyalı denizci olan Rose gibi yardımsever kadınlarla karşılaşarak maceralarına devam edecekler.

Eliza Clark‘ın (Animal Kingdom, Extant), yaratıcısı, yazarı, yönetici ve yürütücü yapımcısı olarak başında olduğu dizinin kadrosunda Ben Schnetzer (Happy Town), Diane Lane (House of Cards), Ashley Romans (NOS4A2), Diana Bang (Resident Alien), Olivia Thirlby (The L Word: Generation Q), Amber Tamblyn (Two and a Half Men), Marin Ireland (Sneaky Pete), Elliot Fletcher (The Fosters, Shameless) ve Juliana Canfield (Succession) gibi isimler yer alıyor.  

Son 6 yılda dizinin nerelerden gelip geçtiğini öğrenmek isteyenler 2. sayfaya bakabilir.