Gallipoli_TV_Series (1)

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Savaş, Tarih, Dram

Yapımcı: Christopher LeeRobert ConnollyJohn Edwards

Ülke: Avustralya

Sezon-Bölüm sayısı: 7 bölümlük mini dizi

Yayın tarih aralığı: 9 Şubat 2015 – 9 Mart 2015

Bölüm süresi: 45 dk

Yayınlandığı kanal: Nine Network

Jenerik Müziği: stephenraemusic.com

Kaynak bağlantılar: imdbwiki — web sitesi

https://www.youtube.com/watch?v=O_OF2gFs6D0

KONU

“Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.”

Gelibolu cephesinde verilen kayıpların 100. yılı anısına Avusturalyalılar tarafından hazırlanmış 7 bölümlük bir mini dizi. Avustralya’nın en büyük bağımsız prodüksiyon ekibi Endemol Australia tarafından 3 aylık bir zaman dilimi içerisinde çekilmiş.

Hikayeyi bu kez 4 sıkı arkadaşın cephede yaşadıkları üzerinden izliyoruz. 8 ay sürecek bu mücadelede gencecik bedenlerin kumandanların kibri uğruna nasıl harcandığını, daha büyüyemeden nasıl da kendilerini savaş meydanında bulduklarını, gerçeklerle yüzleşmelerini, tereddütlerini, korkularını, ülkeleri uğruna gerçek birer asker olma çabalarını, kısacası onlarla birlikte gencecik yaşta cepheye gitmenin nasıl bir şey olduğunu görüyoruz.

Başından sonunu biliyor olsak da hikayeyi Avusturalyalıların bakış açısıyla izliyor oluşumuz diziyi izlenir kılıyor. İçe gerçekten oturan, başarılı Türk-Anzak sahnelerine bol bol yer verilmiş. Hüzünlü bir gülümsemeyle izletiyor bazı sahnelerde kendini.

(Daha yeni izlemiş olduğum için biraz duygusal bir giriş yapmış olabilirim.)

KARAKTERLER

resizer (3)

resizer (2)

 

Thomas “Tolly” Johnson

(KODI SMIT-MCPHEE)

Ağabeyinin orduya yazıldığını öğrenen 17 yaşındaki Tolly, yaşını fazla göstererek nasıl bir şeyin içine girdiğinden habersiz orduya yazılır. Arkasında ona kırgın bir ana ve gizli duygular beslediği bir kız bırakmıştır.

Arkadaşlarından hem fiziksel hem zeka olarak daha üstündür. Gelibolu’ya vardığından beri öleceği düşüncesini zihninden atamamaktadır.

 

Bevan Johnson

(HARRY GREENWOOD)


21 yaşındaki Bevan daha yeni nişanlandığı Celia’yı ardında bırakarak savaşa yazılır. Ona göre doğru olan budur. Ülkesi ve kralı için sonuna kadar savaşacaktır. Çocukluğundan beri yaptığı gibi Gelibolu’da da kardeşine göz kulak olacak, onu yalnız bırakmayacaktır.

 

resizer (1)

 

 

Cliff Sutton

(TOM BUDGE)

22 yaşındaki Cliff hayat dolu bir genç. Sempatik, neşeli, umursamaz…

Onu tanımaya başladıkça savaşta herkesin ölebileceğini ama onun ölmeyeceğini anlayabiliyorsunuz. Korkusuzca hamlelerini yapmaktan çekinmiyor. Önce eyleme geçip, sonuçlarını sonradan düşünenlerden.

 

resizer

David Klein

(SAM PARSONSON)

23 yaşındaki Dave diğerlerine göre savaşa daha aşina. Yakın geçmişteki savaşlar hakkında bilgili.

Güvenilir, sorumluluk sahibi ve arkadaşlarına çok değer veren biri. Savaştan sağsalim ülkesine dönmenin ve araştırmalarına devam etmenin hayalinde.

 

 

resizer (4)

Çavuş Harry Perceval — MATT NABLE

Perceval, 38 yaşında, ülkesi için her şeyi yapmaya hazır ve nazır. Askerlerine önderlik ediyor ve onları savaşa hazırlıyor.

resizer (5)

Albay Mustafa Kemal — YALIN ÖZÜÇELİK

Kemal, 34 yaşında, karizmatik, zeki, kendini görevine vermiş bir lider. Gelibolu’nun gerçek kahramanı.

resizer (6)

Ellis Ashmead-Bartlett — JAMES CALLIS

Çıkarları doğrultusunda kuralları görmezden gelebilen, saygıdeğer, İngiliz bir gazeteci. Cephede yaşananları fotoğraflamak ve yazmak için Gelibolu’ya geliyor. Savaşın hiç de yansıtıldığı gibi olmadığını görüp gerçekleri yazmak için çabalıyor. Medya sansürünü kaldırmak için çabalıyor.

resizer (11)

Charles Bean — LEON FORD

Charles Bean de bir gazeteci ancak, arkadaşının aksine işinde oldukça titiz, kurallara uygun hareket etmeyi tercih eden biri.

Dizi, savaş dizisi olunca bir sürü rütbe giriyor doğal olarak işin içine. Bundan sonraki karakterleri tanıtmayacak olsam da liste olarak yer alması hoş olur dedim. Bir süre kim kimin altı üstü anlayamadığımdan zorlanmıştım. Hazırını aşağıya konduruyorum. Olur da bu kim derseniz, gelir burdan kime hesap verdiğine bakarsınız.

KARA HAREKATI

resizer

Mareşal Earl Herbert Horatio Kitchener — LACHY HUME

resizer (8)

Orgeneral Sir Ian Hamilton — JOHN BACH

resizer (10)

Korgeneral Sir William Birdwood — ANTHONY PHELAN

resizer (2)

Korgeneral Sir Frederick Stopford — SHANE BRIANT

resizer (7)

Tümgeneral Walter Pipon Braithwaite — NICHOLAS HOPE

resizer (1)

Tümgeneral Sir William Throsby Bridges — COLIN MOODY

resizer (4)

Tümgeneral Alexander Godley — JOHN LLOYD FILLINGHAM

resizer (3)

Tuğgeneral Harold Walker — HUGH PARKER

 DENİZ HAREKATI

resizer (6)

Oramiral Sir Cecil Fiennes Thursby — JOHN HIGGINSON

resizer (5)

Koramiral John de Robeck — BRIAN LIPSON

 

YAZARIN NOTU

Ara ara buralar kısa tutulabilirmiş dedirttiği yerler olsa da 6 saatlik bu yapım kesinlikle izlenmeye değer. Daha sıklıkla Anzak cephesi üzerinden yaşananları izliyor olsak da kritik noktalarda Türklerin de başarılı sahnelerine yer verilmiş. Önemli Türk karakterler, Türk oyuncular tarafından canlandırılmış ve o dönem için ne kadar başarılı sayılacağını bilemesem de net bir şekilde sokak ağzıyla konuşturulmuşlar. İki karşı cephenin savaş harici diyaloğa girdiği sahneler başarılı yazılmış. Anlaşacak ortak bir dil bulamazken bile anlaşma çabaları, belki de birbirlerinin katili olacaklarını görmezden gelerek bir şeyler paylaşmaları gerçekten dokunaklıydı.

Süresinden dolayı direkt izleyin diyemiyorum, 6 saat kısa bir zaman değil; ancak savaş dizilerine ve tarihe ilgi duyanların bizim dışımızdaki bir bakış açısıyla oldukça objektif çekilmeye çalışılmış bu yapımı kaçırmamasını öneririm.

İzleyecek olanlara keyifli seyirler diliyor ve onları tanıtım filmiyle baş başa bırakıyorum.

Deadline Gallipoli‘de görüşmek üzere. ;)

TANITIM FİLMLERİ

https://www.youtube.com/watch?v=1H1-lF-Ak9c

https://www.youtube.com/watch?v=jDoEoUeXTR8

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız.

Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”

gallipoli