Geçtiğimiz aylarda BuzzFeed sitesi, sevilen dizi Game of Thrones hakkında çok eğlenceli bir derleme hazırlamış. Dizi ve daha çok da oyuncuları hakkında gayet eğlenceli bilgiler verilmiş. Biraz da magazin diyerek yazıyı aktarıyorum :

1. Peter Dinklage, Tyrion rolü için hem yapımcıların, hem de yazar George R.R Martin‘in ilk seçimiymiş. Öyle ki rol için, Peter Dinklage hariç kimseyle görüşülmemiş.

2. Sean Bean de yapımcı ve yazarın ilk tercih ettiği isim olmuş. Ancak olur da rolü kabul etmezse diye, başka oyuncularla da görüşülmüş.

3. Lena Headey ve Peter Dinklage, diziden önce de çok iyi iki arkadaşmış. Hatta Dinklage, kendi rolü için yapımcılarla görüşürken, Cersei rolü için Lena Headey’i tavsiye eden isim olmuş.

4. Sophie Turner ve Maisie Williams üstteki resimden de anlaşılabileceği üzere, çok yakın arkadaşlarmış.

5. Sean Bean, çekim arasında rol arkadaşı Lena Headey‘nin sandviçini çalmaya çalışmış.

6. Nikolaj Coster-Waldau‘nun YouTube’da en sevdiği video (ki pek çoğumuzun en sevdiği video budur eminim) Joffrey‘nin tokatlandığı sahneyi içeren 10 dakikaya uzatılmış videoymuş.

7.Oyuncuların büyük çoğunluğu kitapları hiç okumamış.Çünkü okuduklarında karakterlerinin geleceğini öğrenmenin, performanslarını etkileyebileceğini düşünüyorlarmış.

8. Yazar George R.R Martin, seriyi bitirmeden ölebileceği korkusuyla, seriyi nasıl bitirmeyi planladığını yapımcılar D.B. Weiss ve David Benioff‘a anlatmış.

9. George R.R. Martin, Jack Gleeson‘a “Harika performasından dolayı tebrikler, herkes senden nefret ediyor” yazan bir mektup yollamış. Martin, oyuncuyu “çok hoş, çekici ve arkadaş canlısı bir genç adam” olarak tanımlamış.

10. Maise Williams’ın annesi, yetişkinlere hitap ettiğini düşündüğü için, kızının kitapları okumasına izin vermiyormuş.

11. Dothraki dilini dil bilimci David Peterson yaratmış. Dil 3000’i aşkın kelimeden oluşuyormuş.

12. George R.R. Martin, Natalia Tena‘nın Osha rolü için uygun olmadığını düşünmüş. Ama, oyuncunun performansını görünce bu düşüncesinden vazgeçmiş. Hatta bu karakter için daha fazla hikaye yazmayı düşünüyormuş.

13. Alfie Allen, ünlü şarkıcı Lily Allen‘ın kardeşiymiş. Belki bilenler vardır ama, Lily Allen, kardeşi için Alfie adında bir şarkı bile yapmış.

14. Dizideki ejderha yumurtalarının tasarımcıları, düğün hediyesi olarak George R.R Martin’e bu yumurtalardan birini hediye etmişler.

15. Jason Momoa, seçmelerde Haka dansı yaptığı bir performans sergilemiş.