Animasyon denildiğinde FOX kanalının öncü olduğu bilinen bir gerçektir. Popüler animasyon Family Guy‘ın yaratıcısı Seth MacFarlane ile yine önceden çalıştıkları Family Guy yazarları olan Mike Barker ve Matt Weitzman tarafından yaratılan American Dad‘e buyurun.Dizi, CIA ajanı Stan Smith ve ailesi etrafında gelişen, çoğu zaman Amerika ve diğer ülkelerle dalga geçen, popüler kültürden bol gönderme içeren bir kara mizah animasyon komedisidir.

İlk bölümünü, 6 Şubat 2005 tarihinde (Amerikan futbolu ligi olan National Football League’in şampiyonluk maçının ardından) izleyicilerle buluşmuştur. İlk bölümü 15 milyon seyirci tarafından izlenmiş olup; 7. bölümünden sonra ara vermiş, güz sezonunda Family Guy’ın hemen arkasından yayınlanmıştır. Seyirci sayısı 9 milyon civarında olmuştur.Şu an 8. sezonunu bitiren dizimiz, 9. sezon onayınıaldı bile. Biraz daha yakından incelemek adına sizi aşağıya alalım.

Smith Ailesi
Smith Ailesi

American Dad temelde, kurgusal bir şehir olan Langley Falls, Virginia‘da yaşayan Smith Ailesi’ni konu alıyor. Virginia kullanılmasının sebebi, CIA’in ana merkezinin orada olması. İlk önce karakterlerimize bakarsak…

CIA Kahramanı Stan Smith
CIA Kahramanı Stan Smith

Stan Smith işini son derece ciddiye alan bir CIA ajanı, silah uzmanı ve tipik gururlu bir aile babasıdır. Terörist faaliyetine karşı her zaman alarm modundadır. Kahramanımız, sevgili vatanını korumak, Amerika’nın güvenli ve terörden uzak bir yer olmasını sağlamak adına, uç noktalara kadar gidebilir. İkna olmak için buzdolabının üstünde bulunan terör alarm kodlarının rengine -sarı turuncu ya da turuncu kırmızı- veya tost makinesinden çıkan bir Fransız tostunun –pardon, özgürlük tostunun– çıktığında üstündeki kurşun deliklerine bakmanız gerekir! Vazife olarak işinde terfi almak için yapamayacağı şeyi yoktur.Siyasi görüş olarak bakıldığında Amerikan Cumhuriyetçileri’ndendir. Tabii, dizi Fox kanalında yayınlandığından ötürü bu, çok da şaşırılıcak bir durum değildir.Karakter, Family Guy yaratıcı-seslendirici-yazarı Seth MacFarlanetarafından seslendirilmektedir.

Tatlı ve çılgın Francine Smith
Tatlı ve çılgın Francine Smith

Francine Smith : Stan’ın tatlı karısı Francine, Stan’ın muhafazkarlığı nedeniyle parti kızı kişiliğini bastırmak zorunda kalmıştır. Geçmişi daha vahşi şekilde geçen karakterimiz, daha sonra “cool (kıyak)” anne olur.Etrafındakileri sürekli memnun etmeye çalışır. Genellikle, kocasının sorunlarına pratik çözümler getirirken, bazen de ona karşı en büyük muhaliflerden biridir.Karakter, TV dizilerinde bol bol rol alan Wendy Schaaltarafından seslendirilmektedir.

Ultra-Liberal Hayley Smith
Ultra-Liberal Hayley Smith

Hayley Smith: Stan, 18 yaşındaki aşırı libarelci kızı Hayley’le sürekli tartışır. İsyanklar ruhlu olmasının yanında, her daim Stan için muhalif girişimlerde bulunur. Buna karşılık, okuduğu kolejden eve her gelişinde havaalanı güvenliğine benzer bir sistemden geçmek zorundadır. Açık fikirli olmasının yanı sıra, düşüncelerini ne olursa olsun söylemekten çekinmez. Cinsel yönelimi biseksüeldir. Sevgilisi Jeff’le ilişkilerini sürdürmeye çalışır. Evsizlere yardım eder ve silahlar favorisidir. Marihuana düşkünüdür.Karakter, Seth MacFarlane’in kendisi gibi seslendirmen olan kızkardeşi Rachael MacFarlanetarafından seslendirilmektedir.

Ergen ve zeki Steve Smith
Ergen ve zeki Steve Smith

Steve Smith: 13 yaşındaki talihsiz zeki ergen Steve ise ergenliğin yanı sıra ciyak ciyak sesinden ve acayip huylarından kurtulamamıştır. Arkadaş grubuyla sürekli okulda cool (kıyak) olmaya ve bulduğu her fırsatta ilk seks deneyimini yaşamaya çalışmaktadır. Ergenliğinden dolayı sıklıkla kız arkadaş edinir.Karakter, Party of Five, Band of Brothers ve E.R.‘dan tanıdığımız Scott Grimestarafından seslendirilmektedir.

Her şeyi yapabilen Roger Smith
Her şeyi yapabilen Roger Smith

Roger: Galaksisindeki uzaylıların “dünyaya gizli bir görev için gönderiyoruz” diyerek kandırdıkları, ama aslında uzay gemisi hasar testi için dünyaya gönderdikleri Roger, sonrasında CIA tarafından kaçırılır. Stan tarafından 51. Bölge’den hayatı kurtarılarak evlerinde tavan arasında yaşamaya başlar. Kılıktan kılığa girerek her türlü kötülüğü, kendine özgü karakterler yaratarak yapar. Popüler kültür delisidir. Eşcinsel feltekliği (gay lisp) vardır. Daha çok biseksüel diyebiliriz. En yakın arkadaşı Klaus’tur. Oldukça rahat bir karakterdir. Başkalarının ne dediğini umurasamaz. Hobileri arasında televizyon izlemek, içki içmek, boş gezmek gibi faaliyetler de vardır. Çoğu zaman da popüler dizi ve filmlere göndermeler yapmaktadır.Karakteri, Stan’i de seslendiren Seth MacFarlane seslendirmektedir.

Alman goldfish Klaus Smith
Alman süs balığı Klaus Smith

Klaus: 1968 yılında CIA tarafından kaçırılan, kayak dalında Doğu Almanya’yı temsil eden olimpiyat birincisinin beynine sahip olan balıktır. Francine’ye düşkünlüğü vardır ; sürekli ellenmek için çaba sarf eder. Akvaryumdan çıktığında, su bardağında oturur. Tam olarak ne olduğunu hatırlayamadığından, sık sık nostalji yaşar ve aile tarafından ilgisiz davranıldığında mutsuzlaşır.Karakteri, Star Wars: The Clone Wars gibi bir çok animasyonda seslendirme yapan Dee Bradley Baker seslendirmektedir.
Yardımcı karakterlere gelirsek…

Avery Bullock : 58 yaşındaki CIA müdürümüz. Stan’e sürekli terfi sözü verip, istediklerini yaptırır. Vatanına düşkün, alaycı bir kişiliğe sahiptir. Ek olarak, paranoyaktır. CIA ofisini, anaokulu şeklinde yönetir. Sıklıkla, atıştırma zamanı, dedikodu zamanı, kısa gezinti gibi lüzumsuz aralar vermektedir.Karakter, hepimizin çok iyi tanıdığı Patrick Stewarttarafından seslendirilmektedir.

Barry: Steve’nin obez arkadaşı. Daha çok, yemeye meraklı ve annesinin sözünden pek çıkmayan yapıya sahiptir. Zeka geriliğinden dolayı sürekli bağırarak konuşur. Uyumludur. Cinsel deneyim yaşamaya çalışması ise ayrı bir konudur. Snot gibi Klingon dilinde iyidir.Karakter, Amerikan Pastası serisinden tanığımız Eddie Kaye Thomastarafından seslendirilmektedir.

Schmuley “Snot” Lonstein: Steve’nin en yakın yahudi arkadaşı. Aralarında sürekli bir rekabet vardır. Yüzünde akneler olduğundan, cesaretli değildir. Klingon dilini iyi bilir.Karakter, Curtis Armstrongtarafından seslendirilmektedir.

Toshi Yoshida: Steve’nin Japon-Amerikan kökenli arkadaşı. İngilizceyi iyi derecede anlar; fakat, konuşulanlara hep kendi dilinde cevap verdiğinden söyledikleri anlaşılamaz. Anti-Amerikacı, seri katil potansiyeline sahip, şiddet eğilimli afacandır.
Karakter, Daisuke Suzukitarafından seslendirilmektedir.

Jeff Fischer : Hayley’in bir ayrılıp bir barıştığı, biraz salak, hippi olan uzatmalı sevgilisidir. Her denene evet demeye programlı gibi davranır. Kaybeden insan tipindedir ve karavanda yaşamaktadır. İlerleyen sezonlarda rolü artmıştır.
Karakter, Seth MacFarle’nin aynı ada sahip arkadaşı Jeff Fischer tarafından seslendirilmektedir.

%100 Amerikan Ailesi
%100 Amerikan Ailesi

Diziyle alakalı devam edecek olursak; mizah açısından adı diğer bütün dizilerden ayrı bir yere sahiptir. Dizide kullanılan espriler Family Guy’da kullanıldığı gibi bel altı değildir. Her bölümde kültür ve siyasete bağlı olarak –çoğu zaman Amerika ve diğer ülkelerle dalga geçerek– yapılır. Genellikle esprileri anlamak için kimi zaman büyük bir kültür birikimi, kimi zaman çok geniş bir hayal gücü, ama her şeyden önemlisi güçlü bir mizah anlayışı gerektirir. Hatta bazen bilinçaltı bazı esprileri saldırı olarak algılayabilir, izleyende rahatsızlık uyandırabilir. Örneğin; Arabistan’dan gelen her kişinin potansiyel terörist olması vb.Buna rağmen, esprilerinde gerçeklik payı vardır. Ayrıca ilk dönemde Family Guy ile karşılaştırılmış, olumsuz eleştriler almıştır. Dizinin farkılıkları başında animasyonda kullanılan teknik sayılabilir. Ayrıca müzikleri de büyük ölçüde başarılıdır. Kardeş programına göre, çizimleri çok daha ciddi ve renkliliğin gerçekçiliği fazladır.

The Cleveland Show, Family Guy ile birçok çakışan (cross over) bölümleri vardır. Bu bölümlerde Stan, Roger, Klaus daha çok gözükür. Konuk oyuncu bakımından zengindir.Ek olarak, tüm sezonlarının DVD ile BluRay’leri satışta bulmak mümkündür. Türkçe altyazı sorunu olduğundan, izlemek biraz sıkıntılı olabilir.
Dizinin birçok yerde adaylığı varsa bile, henüz dişe dokunur bir başarı sağlanamamıştır.

Simpsonlar gibi giriş jeneriği (opening sequence) değişikliği gösterir.1. sezon ile 3. sezon arasında Stan yataktan zıplayarak kalkar. “Good Morning USA (Günaydın Amerika)” diye başlayarak şarkı söylemeye başlar. Ailesiyle vedalaşmaya çalışır. Evlerinin önündeki gazete başlığı her bölümde farklı olarak değişmektedir.

İran, Bayrağını Orta Parmak Olarak Değiştirdi
İran, Bayrağını Orta Parmak Olarak Değiştirdi

Örneğin;* “Pedophilia Down as Childhood Obesity Goes Up (Pedofili Düşüşte, Çocuklarda Obezite Yükselişte)”* “Gaza Strip Pulls Out, Israel Not Pregnant (Gazze Çekildi, İsrail Hamile Değil.)” şeklindedir.
Son kısımda, arabasını CIA ofisinin önünde çarparak kapıdan çıkar. Kapanışı ”Good morning, USA!” diyerek söyler ve Amerikan bayrağı gösterilir.4. sezon ve sonraki sezonlarda değişiklik olarak ilk gazete başlığı kaldırılmıştır. İkinci değişiklikse Roger, Stan ile CIA ofisine giderlerken arabanın içinde ”Good morning, USA!” kapanışı söyler ve Stan tarafından susturulmaya çalışılır. Tekrardan Amerikan bayrağı gösterilir.

Son olarak 11 Eylül’den sonra Amerika’da yabancılara bakış açısının değişmesiyle ve korkuya endeksli yaşamla dalga geçen animasyon ; –ve esasında bu paranoyaya inanılıyormuş hissini de uyandırıyor– başarılı diyaloglarının yanı sıra, ilginç konu ve karakterleriyle sizleri izlenmeye bekliyor.
Şimdiden seyredeceklere ve şans vereceklere iyi seyirler dilerim :)Seslendirme yapanlardan American Dad karakterleri ve yorumları ;

http://www.youtube.com/watch?v=zC7F_B386Qo

http://www.youtube.com/watch?v=_UN9lJwV7ps

http://www.youtube.com/watch?v=s0mv_bThk8o