ABC, sezon ortası dizileriyle birlikte, yine içimizi ısıtan bir yapımla karşımıza çıktı. İlk iki bölümü sabit bir izleyici kitlesiyle (7 küsür milyon) devam eden ve pazar günleri, Desperate Housewives‘ın peşinden yayınlanan bu eğlenceli komedi-dramamız GCB‘yi merak edenleri, yazının devamına alalım.

Dizimiz, bir kitap uyarlaması. Kim Gatlin‘in, Good Christian Bitches (GCB’nin açılımı haliyle bu oluyor. Ayrıca dizinin bilinen diğer bir adı ise Good Christian Belles) adlı kitabının televizyon ekranlarıyla buluşmasını sağlayan isim ise Robert Harling.Harling‘in ismini, televizyon ekranları yerine, sinema salonlarında görmeye alışığız aslında. Yıldız şöleni diyebileceğimiz sinema filmleri, Steel Magnolias ve Laws of Attraction, sayılabilecek başarılarının bir kısmını oluşturuyor.Harling’in haricinde, dizinin mutfağındaki bir diğer isim ise Darren Star. Kendisi, zaten benim gözümde -ve eminim ki bir çok kişinin gözünde- bir televizyon dehası. Daha önce ortaya çıkarttığı yapımlar arasında, Sex and the City, Melrose Place ve Beverly Hills, 90210‘yu sayabiliriz.

Yeni dizimizin, ilginç olmasa da eğlenceli bir konusu var:Evli ve iki çocuk annesi Amanda, kocası Bill’i (pembe dizi yıldızı sayılabilecek Greg Vaughan), metresiyle birlikteyken bir araba kazasında kaybedince, doğup büyüdüğü yer olan Dallas’a, annesinin yanına geri dönmek zorunda kalır. Annesiyle yaşamaya pek sıcak bakmayan karakterimizin tek sorunu bu da değildir. Lisedeyken okulun en popüler kızı olan Amanda, bu dönem boyunca, okuldaki diğer kızların hemen hemen hepsine, çeşitli kötülükler yapmıştır. Ama kendisi evlenip Dallas’tan taşındığından beri çok şey değişmiştir. Artık ipler, liseyi burunlarından getirdiği kızların elindedir.

KARAKTERLER VE OYUNCULARI

Amanda VaughnDizimizin asıl kızı. Lisedeyken, çevresindekilere ne kadar kötülük yapmış olsa da artık değiştiğini söylüyor. Kocasının ölümünün ardından 5 parasız halde ortada kalan kızımız, annesinin yardımlarını da reddediyor. İş başvuruları olumsuz sonuçlandıktan sonra, son çareyi Boobylicious adlı, erkeklerin çok takıldığı bir mekanda, garsonluk yapmakta buluyor.Amanda‘yı, Leslie Bibb canlandırıyor. Çeşitli dizilerdeki konukluklarının haricinde, şu aralar pek popüler olan Ryan Murphy‘nin, ilk dizisi Popular‘da, başrolde seyretmiştik kendisini.

Carlene CockburnAmanda’nın, lisedeyken hayatını mahvettiği kızların, şu anki başı. Dış görünüşü yüzünden Amanda onu ponpon kız takımından atmış. Karakterimiz de liseyi bitirir bitirmez soğulu bir plastik cerrahta almış. Şu an zengin bir iş adamıyla evli ve Amanda’nın annesinin evinin karşısında oturuyor. Sık sık evi gözleyip diğer kızlara haber veren kişi oluyor ayı zamanda Carlene. Ayrıca, pek “dindar” olduğunu ve kilisenin korosunda yer aldığını da belirtmekte fayda var.Carlene‘i, güzel oyuncu Kristin Chenoweth canlandırıyor. Broadway kökenli oyuncumuzu diziden önce en son, müzikal dizimiz Glee‘de seyrettik.

Sharon PeachamAmanda’nın hayatını mahvettiği bir başka insan. Amanda, karakterimizin bakire olmadığını söyleyerek lise döneminde işlerini bayağı zorlaştırmış. Eskiden güzel bir vücuda sahip olan kızımız, şimdi ise aldığı kilolardan kurtulamıyor. Evli ve iki çocuğu var. Kocasının da onunla ilgilendiği pek söylenemez.Sharon‘ı, Jennifer Aspen canlandırıyor. Oyuncumuzu bir çok diziden konukluklarıyla tanıyabilirsiniz. Kadrolu yer aldıkları ise, Rodney ve Party of Five olarak sıralanabilir.

Cricket Caruth-ReillyAmanda, bu kızımızın da “uçuğu” olduğu söylentisini çıkartmış. Şimdi, evli ve başarılı bir iş kadını olan Cricket’in, liseye giden bir de kızı var.Cricket‘i, Miriam Shor canlandırıyor. Ben kendisini televizyonda ilk olarak, ipi bayağı erken çekilen Swingtown‘da seyretmiştim. GCB’den önce de HBO’nun Kate Winslet‘lı Mildred Pierce‘ında yer aldı.

Heather CruzLise döneminde, annesi kafeteryada çalışan ve maddi durmu pek de parlak olmayan Heather, eskiden beri dedikodu peşinde koşan bir karakterimiz. Lise bittikten sonra dedikodu bilgilerini, emlakçılıkla birleştirip mesleğini eline almış. Peşinden, Carlene ve arkadaşlarıyla yakınlık kurmasına rağmen, Amanda’ya ılımlı bakan tek kızımız kendisi.Heather‘ı, Marisol Nichols canlandırıyor. Oyuncumuzu, ucu açık bir şekilde 13 bölümde iptal edilen The Gates‘ten ve 2010 senesinde miadını doldurmuş olan 24‘ten tanıyabilirsiniz.

Gigi StopperAsıl kızımız Amanda’nın annesi. Kızıyla bir türlü anlaşamıyor. Bu anlaşamamazlık, takdir etmediği evliliğine kadar uzanıyor. Onun fikirlerine göre, Amanda, yanında yaşamalı ve çalışmadan evde oturmalı. Kendisi de maddi kısımla ilgilenmeli. Zaten maddi olarak kızına ne kadar yardım etmeye çalışsa da istediğine ulaşamıyor.Gigi‘yi, Annie Potts canlandırıyor. Oyuncumuzu, bir çok diziye konukluğundan ve 7 sezon boyunca sürmüş Designing Women‘dan tanıyabilirsiniz.

Ripp CockburnCarlene’in kocası. Kendi şirketi var ve haliyle para yönünden sıkıntı yaşamayan bir karakter. Aynı karısı gibi “dinine bağlı” bir adam olan Ripp, Carlene’le birlikte neredeyse her yerde sevişmesiyle kendini bizlere belli ediyor. Aynı zamanda, Amanda’nın ölen kocasıyla, geçmişten gelen bir tanışıklıkları var.Ripp‘i, David James Elliott canlandırıyor. Oyuncumuzu, iptal olmuş bir sürü dizide kadrolu olarak seyrettik. Ayrıca, 90’ların ortalarında başlayıp 10 sezon boyunca devam eden JAG‘ın da başrolünde yer alıyordu.

Zach PeachamSharon’ın kocası. Eskiden profesyonel olarak futbol oynayan karakterimiz, bu kariyeri bitince araba işine girmiş. Aynı zamanda Amanda’dan lisedeyken hoşlanıyormuş. Kızımızın yeniden Dallas’a gelmesiyle, aralarında bir şeyler yaşanabileceğini düşünüyor.Zach‘i, Brad Beyer canlandırıyor. Oyuncumuzu, uğruna kampanyalar düzenlenen Jericho‘dan tanıyabilirsiniz.

Blake ReillyCricket’ın kocası ve kendi şirketinin müdürü. Gizli bir eşcinsel olan karakterimizin, çalışanı Booth (Lone Star‘dan tanıyabileceğiniz Denton Blane Everett) ile uzun süredir devam eden bir ilişkisi var.Blake‘i, yakışıklılığıyla dikkat çeken Mark Deklin canlandırıyor. Oyuncumuzu, neredeyse bütün Amerikan dizilerine olduğu konukluklardan tanıyabilirsiniz.

Dizimizin en güzel kısımları, bana kalırsa hiç şüphesiz ki kilise korosunun gösterildiği yerler. Bu sayede, mükemmel sese sahip aktristimiz Carlene’i canlandıran Kristin Chenoweth‘i, azıcık da olsa dinleme şansını elde ediyoruz.

İlk sezonu 10 bölüm olarak planlanan dizimizin, şimdiye kadar iki bölümü yayınlandı. İlk bölümü, diğer ABC dizilerinin aksine, 7 küsür milyon seyirci toplayabildi. Çoğu kişi ikinci bölüm için daha düşük reytingler beklese de dizimiz yine 7 milyonlarda kaldı ve reyting dilimini yükselterek, saatinin birincisi oldu. Kanalın hit dizilerinden Desperate Housewives‘ın son sezonu olması, bu diziyi de hemen kült dizimizin peşine koyması, bir de üstüne türünün komedi-drama olması, ABC’nin ev kadınlarımızın yerine koyabileceği bir dizi arayışına mı girdiğini düşündürdü çoğumuza.

İçinde gayet komik sahneleri barındıran dizimizi, türü seven herkese öneriyorum. Umarım sezon ortası dizimiz GCB, bir şekilde ayakta kalır. Böylelikle, tadı damağımızda kalan diziler listesinde görmemiş oluruz kendisini.Seyredecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Tanıtım Filmi:

&feature=player_embedded