2019’un Ekim ayında Greg Berlanti’nin HBO Max için DC Comics dizileri Green Lantern ve Strange Adventures üzerinde çalışmalara başladığı ile ilgili haberi almıştık. 2020’nin Ekim ayında ise HBO Max’in Green Lantern’a resmi dizi onayı verdiği ile ilgili haberi aldık. Neyse ki bir 1 sene daha beklemedik ve diziye katılan ilk oyuncuyu öğrendik. American Horror Story ve Ratched dizilerinden tanıdığımız Finn Wittrock, Green Lantern’ın açıklanan ilk başrol oyuncusu oldu.

Finn Wittrock, Berlanti Productions’ın Warner Bros. Television ile ortaklaşa yaptığı, HBO Max’in DC karakterlerine dayanan yeni dizisinde Guy Gardner/Green Lantern rolünü üstlendi.

Greg Berlanti, Marc Guggenheim ve Seth Grahame-Smith tarafından yazılan Green Lantern, 1941’de Dünya’da, ilk Green Lantern, gizli eşcinsel FBI ajanı Alan Scott ile başlayan ve 1984’te kendini beğenmiş alfa erkek Guy Gardner ve yarı uzaylı Bree Jarta ile on yıllara ve galaksilere yayılan bir hikaye aracılığıyla klasik DC mülkünü yeniden keşfediyor. Çizgi roman favorilerinden daha önce hiç görülmemiş kahramanlara kadar çok sayıda başka Lantern da onlara katılacak.

Guy Gardner, çizgi romanlarda anlatıldığı gibi iri kıyım, maskülen, 1980’lerin hiper-vatanseverliğinin somutlaşmış hali. Yine de Guy bir şekilde sempatik bir tip.

Berlanti, Guggenheim ve Grahame-Smith, Geoff Johns, Sarah Schechter, David Madden ve David Katzenberg ile birlikte yönetici yapımcılığı üstlenecek. Elizabeth Hunter ve Sara Saedi ortak yönetici yapımcılar.

Guy Gardner, John Broome ve Gil Kane tarafından Green Lantern vol. 2 #59‘da (1968, Mart) yaratıldı, ancak karakterin son versiyonu Keith Giffen’in 1980’ler ve 90’ların “Justice League” çizgi romanlarından geliyordu. Çoğu zaman süper kahraman çizgi romanlarında bulunandan daha komik olan maceralara atılan B listesindeki kahramanlardan oluşan bir ekibe sahiplerdi. Karakter, giderek daha popüler hale gelen hiper maço karakterlerin bir parodisiydi ve kendine özgü kase saç kesimi ve tuhaf çizmeleriyle dikkat çekiyordu. En meşhur Gardner “Justice League” hikayesinde, Batman’i bir boks maçına davet etmiş ve Batman, tek yumrukla onu bayıltmıştı.

Kaynaklara göre Berlanti tarafı, Ryan Murphy ile bir görüşme yapmış. Çünkü Wittrock, Netflix’te yayınlanan Ratched dizisinin 2. sezonunun erkek başrolü olmuştu. Murphy, Ratched’ın 2. sezonunun çekimi için dönüş tarihini henüz belirlenmediğinden Wittrock’ın Green Lantern’a öncelik vermesine izin verdiği söyleniyor. Green Lantern’ın çekimlerine bu yıl başlaması bekleniyor.

İlk Green Lantern Alan Scott’ı canlandıracak oyuncunun da kısa süre içerisinde açıklanması bekleniyor. Kaynaklara göre HBO Max’in Green Lantern’ı, Arrowverse’ün mimarı Greg Berlanti’nin kariyerinde ürettiği en pahalı dizi olacak.