HBO Asia’nın 2018 yılı sonbaharında yayınladığı Endonezya yapımı orijinal dizisi Grisse‘yi tanıtmaya çalışacağım bugün sizlere.

Grisse, içerisinde bolca dövüş ve savaş sahnesi barındıran bir dönem draması. Bir isyan hikayesi. Dizinin senaryosunu Mike WiluanJiyuan Ler ve Rayya Makarim gibi isimler kaleme almış. Bölümlerin büyük çoğunluğunda yönetmen koltuğunda Tony Tilse oturmuş. Yapımcı koltuğunda Wiluan’a Kimberly James ve Freddie Yeo eşlik etmiş.

Dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. 2. sezonu olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Dizinin bölüm süreleri ise 45-52 dakika arasında değişiyor.

KONU

19. yüzyıl ortalarındayız. Endonezya, Hollanda tarafından işgal edilmiş ve koloniler kurulmuş durumda. Hollandalılar koloni bölgelerine atadıkları valiler ve emrindeki askerler kanalıyla hüküm sürmekte ve yerli halka gaddarca davranmakta. Hikayemiz Endonezya’nın Doğu Cava bölgesinde Grisse isimli bir kasabada geçiyor. İşkence, yağma, idam, tecavüz … Hollandalıların yaptıklarının ve yapacaklarının bir sınırı yok. Yerli halkın sabır sınırlarının dolduğu bir ortamda birinin isyan ateşini yakması beklenmekte. Ve o isyan ateşini yakacak kişi de kahramanımız Kalia.

Güç savaşları, çıkar mücadeleleri, pamuk ipliğine bağlı ittifaklar, entrikalar, ölümler… Hepsi Grisse’de.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Kalia (Adinia Wirasti): Grisse yerlilerinden bir Endonezyalı. Babası bir halk kahramanıymış ve Hollandalılara karşı direniş esnasında ölüme mahkum olmuş. Babasının vefatından sonra Kalia ailesinin reisi olmuş. Grisse’nin biraz dışında bir çiftlikte annesi ve küçük erkek kardeşi ile beraber kendi hallerinde bir hayatları varmış. Ta ki Hollandalıların negatif anlamda dikkatini çekene kadar. Hollandalılar tarafından yakalanıp asılmak üzere Grisse’ye götürülen Kalia, Grisse’de direnişin ateşini yakacak kişi olacaktır.

Çektiği büyük acılara rağmen makul ve insancıl bir yapıya sahip Kalia. Öncelikli amacı her zaman için barışçıl bir ortam yaratmak. Cesur, dövüş ve avlanma becerileri olan, soğukkanlı ve oldukça güzel bir kadın Kalia.


Maran (Marthino Lio): Grisse yerlilerinden bir Endonezyalı. Yerlilerin saygı duyduğu bir adam. Korkusuz bir savaşçı. Kalia’nın eski nişanlısı.


Jambu (Zack Lee): Grisse yerlilerinden bir melez. Melezlerin lideri diyebiliriz onun için. Kasabada bar/motel/genelev tarzında bir mekanı ve emrinde adamları var.


Chi (Joanne Kam): Yolu Grisse’ye düşmüş ve bir süredir orada yaşayan bir Çinli. Grisse’deki Çinlilerin lideri diyebiliriz onun için. Kasabada bar/motel/genelev tarzında bir mekanı ve emrinde adamları var. Aynı sektörde hizmet vermelerinin de etkisiyle Jambu ile kedi-köpek gibiler.


Harsha (Alexandra T. Gottardo): Jambu’nun mekanında barmen. Ayrıca Jambu’nun manitası.


Bakda (Wafda Saifan Lubis) ve Hidayat (Kelly Tandiono): Maran’ın arkadaşları, can dostları. 2 kardeş, 2 korkusuz savaşçı.


Moresby (Michael Wahr): Bir İngiliz. Hindistan’ı kolonileştiren İngiliz yönetimiyle bağlantıları olan biri. Grisse’de esir düşmüş. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden, ağzı iyi laf yapan, gizli hedefleri olan biri. Kalia’nın güzelliğinden etkileniyor ve ona fikir vermeye çalışıyor.


General De Witt (Tom de Jong): Grisse yakınlarındaki bir Hollandalı askeri birliğin acımasız komutanı.


Daan (Rick Paul van Mulligen): Grisse’nin babadan torpilli, kafası dumanlı valisi.


Ryuichi (Toshiji Takeshima): Yolu Grisse’ye düşmüş bir Japon. Dövüş ustası bir samuray. Bir uyuşturucu bağımlısı. Paralı asker olarak Hollandalılar için çalışmak üzere Grisse’ye gelmiş. Bir noktadan sonra işler onun için yolunda gitmemiş ve asılma noktasına gelmiş.


Tanaka (Jimmy Taenaka): Ryuichi’ye yoldaş olarak Grisse’ye gelmiş bir samuray ve paralı asker o da. Bir noktada Ryuichi ile ayrı düşmüşler ve birbirlerine düşman kesilmişler.


Zeng Wei (Hossan Leong): Chi’nin adamlarından biri. Eskiden Jambu için çalışırmış.


Kurt (Jamie Aditya): Para karşılığı çalışan bir suikastçı. Kafası kırık bir tip. Yanında rahmetli ikiz kardeşinin kafasının olduğu su dolu bir kavanozla dolaşıyor ortalıkta.


Sultan Adnan (Edward Akbar): Grisse’yi kendisi ve yeni hükümdarlığı için fırsat olarak gören birisi. Babası ve kardeşi Hollandalılarla işbirliği içinde olan birer hükümdarmış.


Lena (Ully Triani): Adnan’ın sağ kolu ve iş bitirici elemanı. Danışmanı ve kulağına fısıldayanı. Fettan, entrikalar kraliçesi ve oldukça acımasız biri.


YAZARIN NOTU

İlk bölümüyle vasat sayılabilecek bir başlangıç yapan Grisse, 2. ve 3. bölümlerde de vasat bir şekilde ilerledi. 4. bölümde yeni karakterlerin katılmasıyla birlikte hikaye daha ilgi çekici bir hal almaya başladı, daha heyecanlı ve sürükleyici bir diziye dönüştü. Basit ama kendisini izleten bir dizi Grisse. Tempo olarak izleyenlere biraz yavaş gelebilir ara ara. Diziyi oynatıcı hızınızı biraz artırarak izlemek daha makul bir seçenek bu tarz anlarda bence. Karakter harcama konusunda ise oldukça cesur ve bonkör bir dizi diyebilirim Grisse için.

Dizinin ucu açık bir şekilde bitmiş son 10 dakikada yapılan hamlelerle. Senaristlerin kafalarında bir devam hikayesi olduğu aşikar. Umarım 2. sezon onayı alır ve bu devam hikayesini izleme fırsatı yakalayabiliriz.

FRAGMAN