Geçtiğimiz günlerde pek sevilen Ted Lasso ile Emmy ödülü kazanan Hannah Waddingham, Henry Fielding’in 1749’da yayınlanan klasik romanı The History of Tom Jones, A Foundling’ten uyarlanan 4 bölümlük mini dizinin kadrosuna katıldı. Dizi, PBS Masterpiece, ITV ve Mammoth Screen’in ortak yapımı.

Sophie Wilde, Solly McLeod

Geçtiğimiz ay Solly McLeod (The Rising) ve Sophie Wilde’ın (You Don’t Know Me) dizinin başrol oyuncuları olacağı açıklanmıştı. Sonrasında Pearl Mackie’nin (Doctor Who) kadroya katıldığı haberi gelmişti.

James Fleet (Bridgerton), Alun Armstrong (Breeders), Shirley Henderson (Happy Valley), Tamzin Merchant (Carnival Row), Julian Rhind-Tutt (Britannia), Susannah Fielding (Life), Daniel Rigby (Black Mirror), James Wilbraham (In My Skin), Felicity Montagu (The Durrells in Corfu), Janine Duvitski (Benidorm), Dean Lennox Kelly (Jamestown) ve Lucy Fallon dizinin kadrosunda yer alan diğer isimler.

Nazik ve zengin Squire Allworthy ve kız kardeşi Bridget, Somerset‘te varlıklı mülklere sahip insanlardır. Allworthy, uzun bir iş gezisinden sonra Londra’dan döner ve yatağında terk edilmiş bir bebeği uyurken bulur. Allworthy, kız kardeşine Thomas adını verdiği çocuğu evinde büyütmesini söyler.

Tom, güçlü ve şehvetli ancak dürüst ve iyi kalpli bir genç haline gelir. Komşu yaverin güzel kızı, görünüşte ulaşılmaz görünen Sophia Western’e derinden aşıktır, ancak bazen yakın çevredeki kızların cazibesine yenik düşer. Pek söz dinlemeyen Tom, kendi servetini kazanmak için Somerset kırsalından Londra’ya sürgüne gönderildiğinde ve Sophia, görücü usulü bir evlilikten kaçmak için onu Londra’ya kadar takip ettiğinde macera başlar.

Hannah Waddingham, biraz kötü şöhretli ve tutkulu bir kişiliğe sahip, Sophia’nın bir akrabası ve Tom’un sevgililerinden biri olan “baştan çıkarıcı ama intikamcı” Lady Bellaston karakteri ile karşımıza çıkacak.

Pearl Mackie, Sophia’nın güvenilir hizmetçisi Honor karakterini canlandıracak.

James Fleet, Tom’un sevgi dolu üvey babası Squire Allworthy; Alun Armstrong, Sophia’nın ayyaş ama sevgi dolu dedesi olan Squire Western; Shirley Henderson, Aunt Western; Tamzin Merchant, Sophia’nın kuzeni Harriet; Julian Rhind-Tutt, Harriet’ın kavgacı kocası Fitzpatrick; Susannah Fielding, Mrs. Waters; Daniel Rigby, yolculuğunda Tom’la arkadaş olan gözden düşmüş öğretmen Partridge; James Wilbraham, Tom’un sert kuzeni Blifil; Felicity Montagu, Tom’un özverili teyzesi, Blifil’in annesi Bridget Allworthy; Janine Duvitski, Allworthy’nin huysuz hizmetçisi Mrs. Wilkins; Dean Lennox Kelly, Black George; Lucy Fallon, George’un kızı, genç Tom’u büyüleyen Molly karakterini canlandıracak.

Gwyneth Hughes (Vanity Fair) tarafından yazılan Tom Jones, Georgia Parris (Mari) tarafından yönetiliyor ve yapımcılığını Benjamin Greenacre yapıyor. Mammoth Screen’den James Gandhi, Gwyneth Hughes, Damien Timmer ve Helen Ziegler; Masterpiece’ten Susanne Simpson ve Rebecca Eaton; ITV’den Polly Hill, dizinin yönetici yapımcıları.

Yazar ve yönetici yapımcı Gwyneth Hughes kabaca, “Tom Jones tüm romantik komedilerin annesi ve son birkaç yıllık sefaletten sonra hepimizin ihtiyacı olan da bu değil mi? Güneşin parlamayı zar zor bıraktığı, sevginin her şeyi fethettiği ve sıcak kalbinde herkesin destekleyebileceği bir çift genç sevgilinin durduğu bir hikaye. Henry Fielding’in 18. yüzyıl romanı seksi ve eğlencelidir; aynı zamanda rıza, cinsel eşitlik ve mutluluk arayışıyla ilgili pek çok modern kaygıyı ele alan dramatik bir hız treni. Tom ve Sophia, eve ve birbirlerine giden yolu bulmadan önce muazzam engelleri aşarlar. Bu, bilge bir ruha ve yüzünde kocaman bir gülümsemeye sahip klasik bir uyarlama” demiş.

Masterpiece Baş Yapımcısı Susanne Simpson, “Tom Jones, şimdiye kadar yazılmış en neşeli, yürekli aşk romanlarından biri. Masterpiece klasik uyarlamalarının uzun listesine eklemekten mutluluk duyuyoruz. Mammoth Screen, bu iddialı proje için parlak bir yazar, sıra dışı bir yönetmen ve seçkin oyuncu kadrosunu bir araya getirmek için ideal bir yapımcı” demiş.

Yönetmen Georgia Parris, “ Tom Jones’un bu yapımı, 18. yüzyıl İngiltere’sinin manzaralarına, seslerine ve dokularına doğru bir kaçış. Aşkın ve arzunun hem kadınları hem de erkekleri hepimizi nasıl yönlendirdiğini ve şaşırttığını gösteren samimi bir hikaye. İlk İngiliz romanlarından biri olan bu klasik hikayeyi anlatmaya başlamak ve modern bir okuyucu kitlesinde yankı uyandırmak için sabırsızlanıyorum” demiş.

Tom Jones, 2021 sonbaharında Kuzey İrlanda’da çekimlere başlayacak.

Kaynak