Geçen sene Mart ayında HBO’nun, İtalyan devlet kanalı RAI ile ortaklığa giderek Elena Ferrante‘nin çok satan romanı My Brilliant Friend’i (L’amica geniale) dizi olarak televizyona uyarlamaya giriştiğinin haberini almıştık.

Türkçe’ye Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım adıyla çevrilen My Brilliant Friend, 2016 yılında Time dergisinin en etkili 100 insan arasında gösterdiği, asıl adı bilinmeyen ve Elena Ferrante mahlasıyla yazan 75 yaşındaki yazarın Napoli Romanları serisinin 2012’de çıkan ilk kitabıydı. Seri, 2013’te yayınlanan The Story of a New Name (Yeni Soyadının Hikayesi), 2014’te yayınlanan Those Who Leave and Those Who Stay (Terk Edenler ve Kalanlar) ile devam edip 2015’te yayınlanan The Story of the Lost Child (Kayıp Kızın Hikayesi) ile sona ermişti.

Roman iki genç kızın çekişmeler, kıskançlıklar ve sırlarla örülü dostluklarını, zorluklarla geçen büyüme ve varoluş serüvenlerini anlatıyor. Roman 2010 yılında başlıyor. 60’lı yaşlarındaki Elena’yı çocukluk arkadaşı Lila’nın oğlu telefon ile arar. Annesinin iz bırakmadan iki hafta önce kaybolduğunu, polis dahil herkese gittiğini ama onu bulamadığını söyler. Elena, Lila’nın geçmişte sürekli ortadan kaybolmak istediğini ona birçok söylediğinden dolayı, bunun bilinçli bir eylem olduğunu düşünür. Sonraki günlerde de Lila ortaya çıkmayınca Elena Greco, biraz da kızgınlık ile bilgisayarının başına oturur ve 1950’de ilkokulun ilk yıllarında her zaman Lila adını verdiği Raffaella Cerullo’yla tanıştığı günlere geri dönerek, aklında kaldığı kadarıyla bütün öykülerini ayrıntısıyla yazmaya başlar. Elena, hem en yakın arkadaşı hem en kötü düşmanı Lila’nın gizemini anlatmaya çalışır.

Tehlikeli ve büyüleyici Napoli’nin fakir bir mahallesinde geçecek olan unutulmaz dostluk hikayesinde, fazlasıyla akıllı ve duyarlı iki genç kız, Elena ile Lila, boğucu erkek egemen kültür, duyarsız, buyurgan aileleri ve yoksunluklar karşısında birbirlerinde teselli bulur. Ancak bu iki sıra dışı arkadaş büyüdükçe, onlara dayatılan değerleri kabule yanaşmayacak, büyük fedakarlıklar da gerektirse, birer kadın olarak tutkularını yaşamak ve yaratıcı olmak için ellerinden geleni yapacaktır.

Dizi İtalyanca olarak çekildi. Kitabı senaryolaştıran Saverio Costanzo (In Treatment), aynı zamanda 8 bölüm sürecek olan dizinin yönetmenliğini yaptı. Kitabın yazarı Elena Ferrante, Francesco Piccolo, Laura Paolucci, senaryo üzerinde çalışan diğer isimler. Jennifer Schuur (Hannibal, Hostages, The Catch), dizinin yürütücü yapımcısı. Lorenzo Mieli ve Mario Gianani (The Young Pope), dizinin yapımcılarından.

Elisabetta De Palo (Suburra), yaşlı Elena’yı; Elisa Del Genio, çocuk Elena’yı; Margherita Mazzucco, genç Elena’yı canlandırırken, Ludovica Nasti, çocuk Lila’yı; Gaia Girace, genç Lila’yı canlandıracak.

Gaia Girace (Lila), Margherita Mazzucco (Elena)

Elisa Del Genio (Elena), Ludovica Nasti (Lila)

8 aylık zaman diliminde İtalya, Campania‘nın her yerinden, yerel okullardaki çocuklar dahil olmak üzere, profesyonel ve profesyonel olmayan 9000 çocuk, 500 yetişkin seçmelere katıldı. Dizide 150’den fazla oyuncu ve 5000’den fazla figüran görev aldı. Dizi ekibi, hikayenin kalbi olan mahalleyi yeniden yarattı. 20 bin metrekarelik set 100 günde inşa edildi.

HBO, şu an için sadece ilk kitabı uyarlamak için onay verdi. Ancak İtalyan yapım şirketleri Wildside ve Fandango, her bir roman için birer tane olmak üzere sekiz bölümlük dört dizi yapmak istiyorlar.

Kaynak 123