Birleşik Krallık’ın çektiği polisiye dizilerin namını duymayan neredeyse kalmadı. Hem kalitesi hem de sürükleyici konularıyla tüm dünyada kendine kısa sürede yer edinen bu dizi grubu arasından bugün incelemek için Hinterland‘i seçtik.

Hem Galce hem de İngilizce olmak üzere 2 defa baştan çekilen yapım, ilk olarak 2013 senesinde Galler bölgesindeki S4C kanalında Y Gwyll adlı orjinal ismiyle meraklılarının karşısına çıktı. 2014’ün nisan ayına geldiğimizde ise Hinterland bu sefer bizim de bildiğimiz ismi ve İngilizce diliyle BBC One Wales’de bir kere daha gösterildi.

Buraya kadar olan kısım ilginizi mi çekti? O zaman gelin, sizin için hazırladığımız tanıtım yazısının aşağısına da bir göz atın. Bakalım bir süredir Türkiye Netflix’inde de boy göstermekte olan Hinterland (Y Gwyll), şans verilecek diziler listenize girmeyi başarabilecek mi?

KONUSU

10 sene boyunca Londra Polis Teşkilatı’ında çalıştıktan sonra Galler bölgesindeki Aberystwyth’e transfer olan Tom Mathias, burada hem kendine yeni bir hayat kurmak hem de dedektifliğe kaldığı yerden devam etmek istemektedir. Dağlık araziler, ıssız çiftlikler ve birbirine yakın küçük köylerden oluşan Aberystwyth’de kendi de dahil olmak üzere 4 kişilik küçük bir ekibin başına getirilen karakterimiz, daha işinin ilk gününden bir cinayet davasıyla karşılaşır. Böylece Dedektif Tom Mathias, kanlar içerisinde bulunan 64 yaşındaki Helen Jenkins’in cinayetini yeni ekibiyle birlikte araştırmaya başlar ve olaylar gelişir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Tom Mathias

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz Dedektif Tom Mathias, kendinden ve geçmişinden bahsetmeyi sevmeyen bir adamdır. Genellikle asabi ve soğuk tavırlara sahip olan karakterimiz, her daim dik başlıdır ve kendi bildiğini okumaktadır. Bu rolde, Richard Harrington‘ı görüyoruz.

 

Mared Rhys

Tom’dan sonra onun yeni ekibindeki en yetkili kişidir. Doğma büyüme Aberystwyth’li olan karakterimiz, neredeyse buradaki herkesi tanımaktadır. Ayrıca Mared, Tom’un birebir en fazla çalıştığı kişidir. Bu rolde, Mali Harries‘i görüyoruz.

 

Lloyd Elis

Daha çok masa başından çalışmayı seven Lloyd Elis, henüz 27 yaşında olan genç bir dedektiftir. Tom’un yeni ekibinin üyeleri arasında bulunan Lloyd, aynı Mared gibi Aberystwyth’te doğup büyümüştür. Lloyd’un babası çiftçidir. Bu rolde, Alex Harries‘i görüyoruz.

 

Sian Owen

Sian, Tom’un 4 kişilik küçük ekibinin son üyesidir. 31 yaşında olan karakterimiz, fazlasıyla kararlı bir kadındır. Sian, amirleri tarafından ona verilen görevleri yerine getirmek için her şeyi yapmaya hazırdır. Bu rolde, Hannah Daniel‘i görüyoruz.

 

Brian Prosser

Yukarıda bahsettiğimiz 4 karakterin de patronudur. Karmaşık ve gizemli bir adam olarak tanımlayabileceğimiz Brian Prosser, Tom Mathias’ın davranışlarından dolayı zaman zaman sıkıntı yaşamaktadır. Bu rolde, Aneirin Hughes‘i görüyoruz.

 

SON SÖZ

90 küsür dakikalık bölümlerden oluşan Hinterland, bana göre her bölümünde farklı bir davayı işleyen polisiye dizilerin güzel örneklerinden biri. Ancak ilk sezon itibariyla dizinin devam eden ayrı bir ana konusunun olmadığını baştan söylemekte fayda var. Yani her bölümü, Dedektif Tom Mathias’ın farklı bir macerasını anlatan ayrı bir polisiye film olarak hayal edebilirsiniz.

Ayrıca dizinin soğuk ve ağır bir havası var. Normalde dizilerin bölümlerini peşpeşe izleyip sezonları birkaç günde bitirmeyi seven bir seyirci olmama rağmen Hinterland’i günde maksimum 1 bölüm izleyebildim. Eğer dizinin atmosferi sizi bağlamazsa, zaten ilk bölümün sonunu bile görmeniz biraz zor.

Kısacası Hinterland herkese hitap eden ve kolay izlenen bir yapım değil. Ancak türü seviyor ve sindire sindire takip edilmesi gereken sağlam bir polisiye arıyorsanız, dizinin en azından ilk bölümüne şans vermenizi tavsiye ederim.

FRAGMANLAR