Galler kanalı S4C‘nin taze final yapmış olan drama dizisi Un Bore Mercher‘in tanıtımıyla karşınızdayız.

Söz konusu kanalda Galce olarak izleyiciyle buluşan dizi, BBC One Wales kanalında ise Keeping Faith ismiyle İngilizce dilinde yayınlandı. Sonrasında da İngiltere’de BBC One kanalında izleyiciyle buluştu dizi. Acorn TV de dizinin yayın haklarını alan platformlardan biri.

Yaklaşık 3.2 milyon nüfuslu Galler’de ortalama 300 bin izleyiciyi ekran başına toplamış ilk sezonuyla dizi ve bu sayı BBC Wales’in son 25 yılda elde ettiği en yüksek sayı olmuş. 2. sezonda bu sayı ortalama 450 bin izleyiciye yükselmiş. Dizinin İngiltere’de BBC One kanalındaki ilk 2 sezon izleyici sayısı ortalamasının da 4 milyonun üzerinde olduğunu belirtelim.

Dizinin 8 bölümden oluşan ilk sezonu 2017 yılı sonbaharında izleyiciyle buluşmuş Galler’de. 6 bölümden oluşan 2. sezonu ise 2019 yılı ilkbaharında izleyici karşısına çıkmış. 1 Kasım 2020 tarihinde başlayan 6 bölümlük final sezonu ise 6 Aralık 2020 tarihinde sona ermiş.

Matthew Hall, dizinin yaratıcısı. Pip Broughton, 20 bölümün 13’ünü yöneten isim konumunda. Judith Dine 5, Andy Newbery ise 2 bölüm yönetmiş ayrıca. Yapımcı kadrosunda ise Broughton dışında Adrian BateJames Cabourne, Gwawr Martha Lloyd, Maggie Russell, Shane Murphy ve Bea Tammer gibi isimler yer alıyor.

2018 yılında BAFTA Ödülleri’nde En İyi Senarist, En İyi Kadın Başrol Oyuncusu ve En İyi Orijinal Müzik dallarında ödül kazanmış dizi. 2020 yılında ise En İyi Drama dalında aday gösterilmiş.

Dizide karı kocaya hayat veren Eve Myles ve Bradley Freegard, gerçek hayatta da evlilermiş. 7.5 yıldır evli olan çiftin 2 de çocukları varmış.

Eve Myles, Galler doğumlu olmasına rağmen Galce bilmiyormuş proje ona sunulduğunda. Kariyerinin en büyük zorluğu olarak nitelendirdiği bu durumu kısa sürede aşmış ve Galce öğrenerek rolü başarıyla idame ettirmiş 3 sezon boyunca.

Dizi, Faith Howells isimli bir kadını merkezine alıyor. Dişli bir avukat olan Faith, aynı zamanda 3 çocuğa sahip bir anne. Kocası ve onun ailesiyle birlikte küçük bir hukuk bürosu işletiyorlar ve şu sıralarda doğum izninden dönmeye hazırlanıyor.

Hikayemiz Faith’in kocası Evan’ın ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Faith, kocasından haber almaya çalışırken onun hakkında bilmediği çok fazla şey olduğunu fark ediyor.

*Faith karakterinde We Hunt Together, Victoria, Broadchurch ve Torchwood gibi dizilerden tanıdığımız Eve Myles‘ı izleme şansı elde ediyoruz.

*Faith’in sırra kadem basan kocası Evan karakterini Bradley Freegard canlandırıyor.

*Demi Letherby, çiftin 10-11 yaşlarındaki en büyük kızları konumundaki Alys karakterine hayat veriyor. Alys’in 7-8 yaşlarındaki küçük kız kardeşi Megan rolünde Lacey Jones‘u izliyoruz. Çiftin 1 yaşından küçük bebekleri Rhodri rolünde ise OscarHarry Unsworth ikiz kardeşler karşımıza çıkıyor.

*Hinterland dizisinden anımsanabilecek Aneirin Hughes, Ewan’ın babası Tom karakterine hayat veriyor. Rhian Morgan ise Tom’un eşi Marion karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Yine Hinterland dizisinden anımsanabilecek Hannah Daniel, hukuk bürosunun aile üyeleri dışındaki tek ortağı Cerys Jones karakterini canlandırıyor.

*The Accident dizisinden anımsanabilecek Eiry Thomas‘ı olayı araştıran polis memuru Susan Williams karakteriyle izliyoruz. Broadchurch ve The Widow dizilerinden anımsanabilecek Matthew Gravelle ise bir başka polis memuru Terry Price karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Yine Hinterland dizisinden anımsanabilecek Mali Harries, Terry’nin eşi ve Ewan’ın kız kardeşi olan Bethan Price karakterini canlandırıyor.

*Catherine Ayers, Faith’in en yakın arkadaşı Lisa karakterine hayat veriyor.

*The Third Day ve The Accident dizilerinden anımsanabilecek Mark Lewis Jones‘u Faith’in bir müvekkili Steve Baldini karakteriyle izliyoruz. Alex Harries (Hinterland) ise bir başka müvekkili Arthur Davies karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Martha Bright, Steve’in kızı Angie Baldini rolüyle son 2 sezonda kadroda yer alıyor. Rhashan Stone (Carters Get Rich, The Smoke, Strike Back) ve Aimee-Ffion Edwards (Peaky Blinders, Troy: Fall of a City, Curfew) da 2. sezonda kadroya dahil olan diğer tanıdık isimler. Better Things ve Hang Ups dizilerinden tanıdığımız Celia Imrie ise 3. sezonda kadroya katılıyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Bölüm sürelerini biraz uzun ve diziyi de biraz yavaş bulmakla birlikte izlenebilirliği olduğunu düşünüyorum. Eve Myles, başrolde fena bir iş çıkarmıyor ve Galler manzaralarını izlemesi epey keyif veriyor. Yan rollerdeki oyunculardan ise Catherine Ayers dışında pek bir katkı alınamadığını düşünüyorum şu an için.