Season_8_Promotional

How I Met Your Mother‘da 8 koca sezonu geride bıraktık. Dizinin oldukça zeki yazarları da Ted’in müstakbel eşini, yani hepimizin kısaca “Anne” diye bildiği şahsın kimliğini, bu kadar süre boyunca açıklamadılar ve geçmişten ve gelecekten sahnelerle ya da başka bir takım olaylarla sürekli bununla ilgili ipucu vermeye ve yap-bozun parçalarını ortaya atmaya devam ettiler. İşte son sezondan önce bu parçaları bütünleştirmenize yardımcı olacak, bol ipucu içeren ve tüyo veren 13 HIMYM bölümü:

ispiyon

how-i-met-your-mother-episodes-0

Pilot

(1. Sezon, 1. Bölüm)

Dizinin ilk bölümü anneye dair büyük bir ipucu bulundurmuyordu. Fakat her büyük aşk hikayesinin başladığı bir yer vardır ve Ted’in hikayesi de barda, esmer güzeli bir kadına nasıl aşık olduğunu çocuklarına anlatmasıyla başlıyordu. Pilottaki düğüm noktası: Ortaya çıkıyor ki… Robin Teyze, anne ünvanına sahip olan kişi değil.

how-i-met-your-mother-episodes-11

“Lucky Penny”

(2. Sezon, 15. bölüm)

Robin ve Ted, bir mimarlık firmasının New York kolundaki iş görüşmesinden sonra Chicago uçağını yakalayabilmek için koşuyorlar. Bunu asla başaramayacaklar. Fakat bu tamamen, önünde sonunda Chicago’ya taşınmak zorunda kalacak olan adamın kaderinin bir parçası. Yani o uçağa yetişmiş olsalardı Ted, New York’ta müstakbel gelinimizle hiç tanışmamış olacaktı.

how-i-met-your-mother-episodes-1

No Tomorrow

(3. Sezon, 12. Bölüm)

Sarı bir şemsiye bu kadar çok şey ifade edebilir miydi? Ted’in gelecekteki eşiyle ilgili bulduğu ilk şey, bir kulüpte bırakıp gittiği bu aksesuar. Her ne kadar dizinin ilk sezonlarında Anne ile ilgili çok fazla ipucu verilmemiş olsa da bu parlak renkli şemsiye, dizi boyunca onun kimliğiyle ilgili sırlar veren, bize yol gösteren bir eşya oldu.

how-i-met-your-mother-episodes-21

The Leap” / “Definitions

(4. Sezon, 24. Bölüm /  5. Sezon, 1. Bölüm)

4. sezonun sonunda Ted, hayatında her  yönden tam anlamıyla bir sıçrayış yapmış ve Columbia Üniversite’sinde profesör olarak çalışacağı işi kabul etmişti. İşindeki ilk gününde ise hiçbir şeyi doğru yapamamıştı; – tahtaya “Profesör” kelimesini yanlış yazmıştı, yanlış sınıfta ders vermeye kalkışmıştı. — Fakat burada Profesör Mosby için küçük bir umut ışığı vardı: Müstakbel eşi, kafasının karışıp yanlışlıkla girdiği Ekonomi sınıfındaydı.

how-i-met-your-mother-episodes-3

Girls Vs. Suits

(5. sezon, 12. bölüm)

100. bölüm, Ted ve uzun zamandır bekleyen hayranlar için adeta bir dönüm noktasıydı. Bu bölümde sadece müstakbel gelinin de Ted gibi The Unicorns’a ve T.C. Boyle’a hayran olduğunu öğrenmekle kalmıyor, Anne’ye kısa bir bakış atma fırsatı yakalıyorduk. Bahşedilen şey sadece bir ayak bileğiydi; ama sonuçta her şeyin bir başlangıcı vardır, öyle değil mi? (Ayrıca gördüğümüz kadarıyla bu, oldukça hoş bir ayak bileğiydi.)

how-i-met-your-mother-episodes-4

Home Wreckers

(5. Sezon, 20. Bölüm)

Neredeyse her HIMYM bölümünün başında Ted’in çocuklarını, aynı dikkatli yüz ifadeleriyle babalarını dinlerken sıcak bir kanepede oturduklarını görürüz. 5. sezonun sonlarına doğru Ted’in bu evi tam olarak ne zaman satın aldığını öğreniyoruz. Gelecek, bu epey hasar görmüş ev –özellikle parçalanmış tavanıyla— şimdiden korkunç görünüyordu. Fakat Marshall’ın Ted’i çocuklarını yetiştireceği yerin burası olması için ikna etmesiyle iş, sadece bir balyozu alıp evi adam etmek için kolları sıvamaya bakıyordu artık.

how-i-met-your-mother-episodes-51

Big Days

(6. Sezon, 1. Bölüm)

Annenin kimliği, 2 sezon daha bir sır olarak kalmaya devam etse de 6. sezon prömiyeriyle birlikte ortaya çıktı ki Ted, müstakbel eşiyle -ironik bir şekilde- bir düğünde tanışacak. Bu sadece küçük bir ipucuydu; ama gelecek sezonlar için önemli bir ayrıntı olarak kalmaya devam etti.

how-i-met-your-mother-episodes-6

Trilogy Time

(7. Sezon, 20. Bölüm)

Bu bölüm, 7. sezonun anne hakkında bir şey öğrendiğimiz bir bölümü değildi; ama Ted’in hayatında önemli bir yere sahip başka bir hanımefendi hakkındaydı: Küçük kızı.
2015 yılında geçen bir sahnede Ted, yeni doğan kızını kucağında tutuyordu ve biz izleyiciler de Ted’in evlenip çoluk çocuğa karışmaya başlayacağı zamanın aslında çok yakın bir zaman olacağını anlamıştık.

how-i-met-your-mother-episodes-7

Farhampton

(8. Sezon, 1. Bölüm)

Serendipity (Tesadüf) filminin tamamı gibi sinir bozucu bir sahnede Ted, yanı başında dikilen muhtemel karısının birkaç adım ötesinde, hiçbir şeyin farkında olmadan oturuyor. Biz de sarı şemsiyeyle yağmurdan korunan ve bir gitar çantası taşıyan Anne’nin neye benzediğiyle ilgili şu ana kadarki en iyi görüntüyü elde etmiş ve ilk karşılaşmanın tam olarak nerede gerçekleşeceğini öğrenmiş oluyoruz.

how-i-met-your-mother-episodes-8

Band or DJ?

(8. Sezon, 13. Bölüm)

Siz Ted’in bir zamanlar oda arkadaşı bas-gitar çalan bir kızla çıktığını unuttuysanız bile yazarlar kesinlikle unutmamış. Eski ev arkadaşı Cindy (Rachel Bilson), Robin ile Barney’nin düğünü için gruplarını Ted’e öneriyor ve bu gizemli basçı kız, böylelikle Ted’in hayatına tekrar giriveriyor.

how-i-met-your-mother-episodes-9

The Time Travelers

(8. Sezon, 20. Bölüm)

Dizinin en düşündürücü bölümlerinin birinde Ted, gelecekteki eşinin dairesine koşup hayatının aşkına şu sözleri söyleyerek itirafta bulunduğunu hayal ediyor: “Tam olarak 45 gün sonra seninle tanışıp birbirimize aşık olacağız ve evleneceğiz. İki çocuğumuz olacak. Onları ve birbirimizi çok seveceğiz. Bunların hepsi 45 gün uzaklıkta. Ama ben şu an buradayım. Çünkü galiba seninle fazladan 45 gün geçirmek istiyorum. O günlerin her birini istiyorum”.
Bu duygu yüklü ve sarsıcı sahne gerçek değildi, fakat anlıyorduk ki annenin gerçekte kim olduğunu öğrenmeye her zamankinden daha çok yaklaşmıştık– ve Ted’in onunla birebir tanışmış olacağı zamana.

how-i-met-your-mother-episodes-10

Something New

(8. Sezon, 24. Bölüm)

Sezonun en görülmeye değer anı, büyük Anne gizeminin sonunda çözüme kavuştuğu ve Anne’nin kimliğinin ortaya çıktığı andı. Ekranda göründüğü toplam süre çok uzun değildi –o kadar şeyden sonra, sadece Farhampton’a tren bileti almak için altı kelime söyledi— fakat sekiz(!) yılda gerçekleşen bu kısa olay, gerçekten büyük bir hadiseydi.
Dizinin yeni düzenli oyuncusu Cristin Milioti, HIMYM ailesine hoşgeldin!

Kaynak

 How I Met Your Mother’da 24 bölümlük son dönemece gireceğimiz, yani efsaneyle vedalaşmaya başlayacağımız tarih 23 Eylül 2013.

Yayınlanan kısa bir tanıtım filmini ve ekibin Entertainment Weekly için çektirdiği şu pek hoş fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=Q5aziXkm3iM

Milioti
NPH-smulders-02_2
segel-hannigan-01