Human Target, Fox kanalında 17 Ocak’ta yayına giren, Len Wein ve Carmine Infantino‘nun aynı isimli çizgi roman kahramanından uyarlanan bir aksiyon dizisi.Şu ana dek iki bölümü yayınlanmış olan dizinin başrollerinde Mark Valley (Fringe, Boston Legal), Chi McBride (Boston Public, Pushing Daisies) ve Jackie Earle Haley (Watchmen) yer alıyorlar.

Human Target (Vertigo)Human Target (Vertigo)

İlk olarak 1972 yılında Action Comics çizgi romanlarından birinde karşımıza çıkan Human Target (Christopher Chance) karakteri, daha sonra Superman ve Batman gibi karakterlerin yanında görüldü. Koruma ve dedektif karışımı bu karakter, 1999’da DC Comics’in Vertigo serisinde de özel bir çizgi roman olarak da yer aldı.

Eski Human TargetEski Human Target

Aslında bu, çizgi romanın televizyona ilk uyarlaması değil. 1992 yılında yine aynı isimle ve dizi olarak sadece 7 bölüm boyunca ekranlarda yer alabilmişti. Ancak, yeni dizinin kadrosu ve ilk iki bölümünden anlaşılan o ki bu kez çok daha iddialı ve kalıcı olacak bir uyarlama ile geri döndü.
Konuya gelecek olursak; Christopher Chance (Mark Valley), hayatı tehlikede olan kişileri korumak için kiralanan eşsiz bir özel girişimci, güvenlik uzmanı ve koruma.
Müşterilerini, kendi hayatını tehlikeye atarak, kendini canlı hedef haline getirerek koruyor. Bunu yaparken de sağ kolları, iş ortağı Winston (Chi McBride) ile kiralık katil Guerrero (Jackie Earle Haley). Her bölümde farklı birini koruyan ve müşterisini tehdit eden kişileri bulup etkisiz hale getirmeye çalışan Chris’in neden bu hayatı seçtiğini, ortağı Winston bile bilmiyor.

 

 

Guerrero (Jackie Earle Haley) (solda) ve Winston (Chi McBride) (sağda)

 

 

 

 

Karakterleri arasındaki çekişmeyi ve rollerindeki gerginliği çok güzel veren Chi McBride ile Jackie Earle Haley diziyi fazlasıyla çekici kılarlarken, yapımcılar konuk oyuncu seçiminde de cimri davranmıyorlar. İlk bölümde Tricia Helfer ve Mark Moses‘ı; ikinci bölümde ise Alessandro Juliani ve Courtney Ford‘u konuk ettiler. Ayrıca Danny Glover da ilk bölümün sonunda ufak bir rolle görünüp yüzümüzde ayrı bir tebessüm yarattı.
Günümüze uygun aksiyon sahneleri ile bezenen dizinin başka bir özelliği de bu aksiyon sahnelerinde kullanılan müzikler için 50-60 kişilik bir orkestranın canlı kaydını kullanıyor olması. Son birkaç yıldır, bir dizi için bu kadar kalabalık bir orkestra kullanılmamıştı. (Örneğin Lost 35, Desperate Housewives 7 müzisyenle bu işi kotarıyor.)
Besteci Bear McCreary (Battlestar Galactica, TSCC, Eureka bestecisi), Human Target’ın her bölümü için ortalama 48 müzisyen ile 33 dakikalık müzik hazırlıyor. McCreary, açılış müziği ile bu müziğin farklı versiyonları için ise 60 müzisyen kullanmış.

Sıkılmadan seyredeceğiniz, hareketli bir dizi arıyorsanız Human Target‘ı hemen izlemeye başlayın derim. Daha fazla fikir edinmek istiyorsanız da dizi ile ilgili çeşitli bilgi ve medya içeren humantargetonline.com sitesini gezebilirsiniz.

Ayrıca, ilk bölümün ayrıntılı (bol ispiyonlu) 3 dakikalık özetini şuradan, tanıtım filmlerinden biri ile 1992 Human Target jeneriğini de buradan izleyebilirsiniz.

Dizinin en ispiyonsuz tanıtım filmi ise altta :