hunter-x-hunter-2011-wallpaper-10 Merhaba arkadaşlar, bu seferki yazımda size beni kendine bağlayan, izledikten sonra çoğu animelerin ne kadar yavan olduğunu anlamamı sağlayan Hunter x Hunter‘ı tanıtacağım. İspiyon vermeyeceğim ve çoğu anlatacağım şey ilk 4-5 bölümü kapsayacak; rahatlıkla okuyabilirsiniz.


Yoshiro Togashi tarafından 1998’de başlayan mangası hala günümüzde devam etmektedir. İlk animesi 1999 yılında yayınlanmış fakat tembel manga çizerinin verdiği uzun aralar yüzünden animenin de durdurulmasına karar verilmişti. Anime durdurulduktan 10 yıl sonra Hunter x Hunter (2011) adı ile anime yeniden yayınlanmaya başlamıştır. Bu yapımı izlemek için eski seriyi izlemenize gerek yok, çünkü konu baştan ele alınıyor. 456412

Konusu: Hikayemizin ana karakteri Gon Freecs, ufak bir köylü adasında yaşayan ve babasını ölü sanan 12 yaşında bir çocuktur. Bir gün babasının aslında yaşadığını ve dünyada bilinen en iyi avcılardan biri olduğunu öğrenir. Böylece hem babasını daha iyi anlayabilmek hem de babasını bulabilmek için avcı sınavına katılmaya ve avcı olmaya karar verir. Fakat bu sınav o kadar kolay olmayacaktır. Çünkü sınava her sene yüzlerce insan katılır ve bazen tek bir kişi bile geçemez.


Karakterler:

Hunter X Hunter - 113 - Large 35
Gon Freecs, hikayenin ana karakteri. Her ne kadar 12 yaşında olsa da daha çok olgun biri gibi hareketleri ve düşünceleri vardır. Arkadaş canlısı, yardımsever, herkesin içinde iyiliği gören biri.

 

Killua-3rdphaseKillua Zolyck, kendisi suikastçi aileden gelme bir çocuktur. Hayatı boyunca işkence görmüş, bir çok insanı öldürmüş, soğukkanlı bir katildir. Ailesine ilk defa baş kaldırır ve sınava katılıp, kendine biraz olsun eğlence aramaktadır. Sınav sırasında Gon ile karşılaşır, ikisi de 12 yaşında oldukları için  birbirleri ile yarışmaya başlarlar.

Kurapika_scarlet_eyesKurapika, diğer ilginç karakterimiz ise bu arkadaştır. Kendisi köyünün katliamından kurtulan tek kişidir ve bunun sorumlusu olan örümcek takımını aramaktadır. Avcı olan kişilere dünyanın her yerine gitmekte ve bilgi sağlama konusunda kolaylık sağlandığından sınava girer. Her ne kadar ilk çizimlerinde kıza benzese de kendisi erkektir.

499919-556px_leorio
Leorio, kendisi tamamen parası için avcı olmak isteyen biridir. Ama paragöz değildir, parasına doktor olabilmek için ihtiyacı vardır. Kişiliği yüzünden çabuk sinirlenen bir yapısı vardır, her ne kadar sert görünümlü olsa da o da en az Gon kadar yufka yüreklidir. Çok büyük gözükse de aslında sadece uzun boyludur.

Hunter X Hunter - 141 - Large Preview 01
Hisoka, animenin havalı karakterlerinden biri. Kötü adamı diyemeyiz, ama iyi biri de değil. Çok bağımsız hareketleri var. Sınava katılmasının tek amacı güçlü birilerini bulup öldürmek. Kendisi çok güçlü olduğu için kendine uygun bir rakip bulmakta zorlanmaktadır.


Hunter X Hunter - 87 - Large 40“Peki ben bunu neden izlemeliyim?” derseniz eğer, size bu animenin diğerlerinden farkının ne olduğunu biraz açıklamam gerekir. Yazının devamı boyunca bu soruyu düzgünce açıklamaya çalışacağım. Öncelikle başlarında, Naruto izleyen kimseler için “Naruto çakması bu ya!” diyebilirler; fakat bunun mangası Naruto’dan önce başlamıştır ve Naruto’nun manga çizeri Masashi Kishimoto bu seriden esinlenerek Naruto’yu yazmaya başladığını söylemiştir.

Anime tamamen ters köşelerle dolu ve One Piece, Naruto gibi diğer shounenler gibi “İşte şu kötü adam, bunu durdurmalıyız.” şeklinde ilerlemiyor. Olaylar tamamen doğal, zincirleme şeklinde gidiyor. Her olan olay bir sonraki olay örgüsünü büyük ölçüde etkiliyor. Karakterlerin aldıkları güçlendirmeler bir yerlerinden çıkartarak değil de mantık çerçevesinde gelişiyor. Anime işin vurdu kırdısında değil, gerekmedikçe kimse kimseyle dövüşmez; bir sürü akıl oyunları, taktikler ile anime ilerler.

Hunter X Hunter - 116 - Large 35Dediğim gibi animenin bir sürü şok edici yerleri var ve ilk bölümdeki çocuksu havasından kısa zamanda kurtuluyor; bir anda “Bir dakika, bu aynı anime mi?” diye sordurtuyor. Zaman zaman güleceksiniz, zaman zaman karakterlerin hayatı için korkacaksınız, zaman zamansa ağlayacaksınız.

Ama en çok sevdiğim yanı, karakterler küçük olmasına rağmen kesinlikle çok olgun davranıyorlar. Animede cıvıklık yok, zaten izleyince bunu kendiniz de göreceksiniz. Görünüş her zaman aldatıcıdır.d0d0af78be85bdc4a082b07a3df012481382466183_full

Ufak bir not: Anime yeniden yapım olduğu için ilk başlarda bir bölüme 3-4 manga sığdırarak ilerledi, şu sıralar 2 manga olarak ilerliyor. Henüz doldurma bölüm vermedi. Büyük ihtimal vermez de. Ağustos 2014 itibari ile 141 bölümü vardır ve yavaş yavaş sona yaklaşıyor; yani eğer izlemediyseniz başlamak için belki de en uygun zamanındasınız. Şimdi sizi sevdiğim bir şarkısı ile başbaşa bırakıyorum ve bir şans vermenizi diliyorum.