Bleach ilk olarak Ağustos 2001’de Shueisha’nın Weekley Shounen Jump dergisinde yayınlanmaya başladı. Manganın ilk cildi Japonya’da 1,25 milyon kopya sattı ve bütün seri toplamda 36 milyondan fazla sattı. 2005’te shounen kategorisinde Shogakukan Manga Ödülü’nü aldı.

Masashi Kudo’nun karakter dizaynları ve Shiro Sagisu’nun müzik düzenlemeleri; Noriyuki Abe’nin yönetmenliği, Studio Pierrot ve TV Tokyo’nun ortak yapımıyla animeye dönüştürüldü. 5 Ekim 2004’ten beri her çarşamba TV Tokyo’da yayınlanmaktadır.

İki OVA, mevcut hikayelere ek olarak üretildi. İlk 63 bölüm, manga baz alınarak çevrildi, bunları takip eden 46 bölüm animeye özgü bir konuyla devam etti. 110. anime bölümünden itibaren anime, manganın hikaye çizgisine geri döndü. Bleach: Memories of Nobody 16 Aralık 2006’da Japonya’da gösterime girdi. TV Asashi tarafından 2006’da yapılan internet anketinde Bleach, Japonlar’ın en sevdikleri 7. anime programı seçildi.

Konu :

Ruhları görme yeteneğine sahip bir lise öğrencisi olan Kurasaki İchigo, bir gün okula giderken kadın bir Shinigami’nin, bir Hollow’u öldürüşünü görür. Aynı günün gecesi, aynı kadın shinigami Kuchiki Rukia, hissettiği yoğun ruh enerjisi nedeniyle İchigo’nun camından içeri girer. İchigo’nun onu görebildiğini fark edince, ona Hollow’lardan, Shinigami’lerden ve Soul Society’den bahseder. Tam o sırada İchigo’nun kız kardeşleri saldırıya uğrar. İchigo Hollowla savaşmak için öne atlar ancak onunla baş edebilecek güce sahip değildir. Bunu gören Rukia ani bir hamleyle Hollowla İchigo’nun arasında girer ve İchigo’yu kurtarır. Ancak o sırada çok derin bir yara almıştır. İchigo’nun ailesini kurtarmak için tek bir şansı kalmıştır: shinigami olmak. İchigo Rukia’nın kılıcını kendine saplar ve gücünü emer. Gücünün yalnızca yarısını vermek isteyen Rukia İchigo’nun gücüne engel olamamış ve bütün gücünü kaybetmiştir. İchigo ailesini kurtarmıştır, ancak Rukia’nın bütün gücünü emdiği için onun görevlerini yapmak zorundadır.