Fairy Tail Logo“Fiore Krallığı, 17 milyonluk nüfusuyla tarafsız, istikrarlı bir ülke. Büyüyle dolu bir dünya. Büyünün sıradan mallar gibi ticareti yapılıyor. Günlük yaşamın bir parçası oldu. Geçinmek için büyü kullanan insanlar var. Bu insanlara ‘büyücüler’ denir. Büyücüler çeşitli loncalara aittir ve istek üzerine işlerini yaparlar. Bu ülkede sayısız loncalar kuruldu ve bir şehirde belirli bir büyücü loncası var. Geçmiş zamanlarda… Hayır, şimdi bile efsaneler oluşturuyor. Adı… FAIRY TAIL!!!”

Yeni bir anime tanıtımıyla daha sizlerle birlikteyim. Bu yazımda sizlere elimden geldiğince yukarıda giriş kısmını paylaştığım Fairy Tail’ı tanıtmaya çalışacağım. Fairy Tail, Hiro Mashima tarafından yazılan Japon mangasıdır. 23 Ağustos 2006 yılından bu yana Haftalık Shounen dergisinde (Weekly Shōnen Magazine) yayınlanmaktadır. 12 Ağustos 2009 tarihinden itibaren A-1 Pictures ve Satelight tarafından animeleri yapılmaya başlandı.
2156_fairy_tail
Hikayemiz, Fiore Krallığı’nın Magnolia şehrinde bulunan bir büyücü loncası olan Fairy Tail’ın* ve bu loncanın büyücülerinin başından geçen maceraları konu alıyor. İlk bölümden spoiler (ispiyon) vererek biraz konuyu açmak istiyorum.

* Fairy Tail: İngilizce “fairy tale (peri masalı)” ifadesinin okunuşu ile aynı ancak “peri kuyruğu” anlamına geliyor.

Lucy Heartfilia’nın en büyük hayali Fairy Tail loncasına katılmaktır. Bu hayalini gerçekleştirmek için evinden ayrılıp yollara düşer. Bir gün kasabanın birinde Natsu Dragneel isimli bir genç ile karşılaşır. Ona hayalinden bahseder ve sonra yolları ayrılır. Ancak Lucy, birtakım adamlar tarafından kaçırılarak köle olarak satılmak istenir. Bu sırada Natsu ortaya çıkar ve Lucy’yi kurtarır. Natsu aslında bir Fairy Tail büyücüsüdür ve Lucy’yi loncaya davet eder. Lucy de teklifi kabul ederek en büyük hayalini gerçekleştirir. Artık o da bir Fairy Tail büyücüsüdür.

Animemizdeki karakterleri tanıtmadan önce belirtmek isterim ki çok fazla karakter var ve bölümler ilerledikçe bu sayı artmaya devam ediyor. Karakter tanıtımında sadece 5 ana karakteri tanıtacağım. Diğer karakterleri bölümleri izledikçe tanıyıp, fikir edineceksiniz.

3864_fairy_tail

          Karakterler:

 

Natsu Dragneel (Salamander):
Natsu DragneelNatsu Dragneel, animemizin baş erkek karakteridir. Güçlü bir ateş büyücüsüdür. Ayrıca kendisi Ejder Avcısı’dır (ya da Ejder Kesici). Ejder Avcıları, büyülerini ejderlerden öğrenen büyücülere denir. Bu büyücüler zayıf düştüklerinde ya da büyü güçleri tükendiğinde kendi elementlerini yiyerek tekrardan güçlenebilirler. Örneğin Natsu; ateş gücünü kullandığı için alev yiyerek güçlenebilir. Ayrıca Ejder Avcıları, isimlerinden de belli olacağı gibi ejderhaları öldürebilirler. Natsu çok küçükken Igneel isimli ateş ejderhası tarafından evlat edinilir ve onun tarafından eğitilmeye başlanır. Bir gün Igneel dahil bütün ejderhalar ortadan kaybolur. O günden sonra Natsu Fairy Tail’e katılır ama Igneel’i aramaktan da vazgeçmez.

Natsu ortalama boyda, kaslı ve güçlü bir fiziğe sahiptir. Pembe saçları vardır ve daima Igneel’den aldığı atkıyı takar. Natsu’ya karşı yapılacak en büyük yanlış, arkadaşlarına ya da loncasına hakaret etmek veya zarar vermektir. Bir kavga olduğunda Natsu asla kaçmaz. Eğer “Şimdi gaza (gayrete) geldim” derse çok sıkı bir kavga olacağına işarettir. Genellikle tüm sorunları şiddetle çözmek ister. Ayrıca sürekli kendini kanıtlama çabası içindedir. Bunun için loncanın en güçlülerine devamlı meydan okur. Özellikle Gray ile sürekli didişir.

Natsu’nun en büyük zayıflığı taşıtlardır. Taşıtlara bindiğinde midesi bulanır ve güçsüz düşer. Taşıtları düşünmek bile buna sebep olabilir. Ama bu durum asla Happy’yi kapsamaz. Çünkü Happy’yi taşıt olarak görmez. Başkalarının da görmesini istemez.

Natsu, Tetsuya Kakihara tarafından seslendirilmektedir.


 

Lucy Heartfilia:
Lucy HeartfiliaLucy, hayali olan Fairy Tail loncasına katılmak için evinden ayrılıp yollara düşen, hikayemizin kadın baş karakteridir. Yıldız Ruhu büyücüsüdür. Yani savaş esnasında sahip olduğu anahtarlarla başka bir evrendeki yıldız ruhlarını (Akrep burcu ruhu, Kova burcu ruhu vb. ruhlar) çağırabilir. Lucy, yıldız ruhlarına asla bir köle gözüyle bakmaz. Daima arkadaş olduklarını söyler. Her ne kadar savaşlardan kaçmak istese de zorunda kaldığında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.

Lucy, omuzlarına kadar gelen sarı saçlara ve kahverengi gözlere sahiptir. Loncadaki güzel hatunlardan biridir. (Kişisel görüşüm: Benim listemde dördüncü sırada.) Çok sık elbise değiştirir. Özellikle dekolte kıyafetler tercih eder. Güzelliğine ve fiziğine çok güvenir.

Lucy’yi Aya Hirano seslendirmektedir.


 

Happy (Uçan Kedi):
HappyHappy henüz yumurtayken Natsu tarafından bulunur. Yumurtadan çıktıktan sonra Natsu’nun en yakın arkadaşı ve ortağı olur. Çoğu zaman Natsu gibi umursamaz ve rahattır. (Sonuçta birlikte büyüdüler.) Ancak savaşlarda ekibe, özellikle de Natsu’ya yardımı çoktur. İlk başlarda türünün tek örneği gibi görünse de serinin ilerleyen arc’larında (iç hikayelerinde) öyle olmadığı anlaşılacak ve türü hakkındaki gerçekler ortaya çıkacak. Happy tanıtımına en çok kullandığı cümle ile son vereceğim: “Aye sir! (Başüstüne efendim!)”

Happy’yi Rie Kugimiya seslendirmektedir.


 

Gray Fullbuster:
Gray FullbusterGray bir buz büyücüsüdür. Küçükken köyü, bir yaratık Deliora tarafından yok edilmiştir. Bunun üzerine Ul isimli bir büyücü, Gray’i yanına alıp yetiştirmeye başlar. Ona buz yapım (Ice-Maker) büyüsünü öğretir. Ul’u kaybettikten sonra (Gray köyünü yok eden yaratıkla savaşmaya çalışırken Ul yetişip Gray’i kurtarır ancak kendi hayatını feda eder.) Fairy Tail’e katılır. Natsu ile devamlı rekabet içindedir. Sürekli ya ağız dalaşı yaparlar ya da fiziksel olarak kapışırlar (Üç gün aralıksız kavga ettikleri görülmüştür.). Kavgalarını durdurabilen tek kişi vardır, onu da yazının ileriki bölümlerinde yazacağım. Belli etmeseler de birbirlerini severler ve birine bir şey olsa hemen yardıma koşarlar.

Gray dik siyah saçlara ve koyu mavi gözlere sahiptir. Kaslı, güçlü ve dayanıklı bir yapısı vardır. Genellikle pantolon ve tişört giyer. Çok garip bir huyu vardır ama bunu burada açıklamayacağım. İzleyip görülmesi daha güzel.

Gray’i Yuichi Nakamura seslendirmektedir.


 

Erza Scarlet (Titania):
Erza ScarletErza, şövalye büyüsü kullanan bir büyücüdür. Bu kullandığı büyü ile istediği zaman zırhını, kıyafetini veya silahını değiştirebilir. Buna mayo, bikini vb.şeyler de dahildir. Değiştireceği zaman “donat” der. Erza, loncanın S-sınıfı bir büyücüsüdür. (S-Sınıfı: Üst düzey büyücü) Loncanın en güçlülerindendir ve loncadakiler onu kızdırmaktan çok korkarlar. Çok zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Normalde çocukluğunu yazacaktım ama vazgeçtim, izleyip öğrenmek daha iyi olur.

Erza oldukça güzel ve çekici bir hatundur. (Kişisel görüşüm: Benim kesinlikle favorim <3 <3) Uzun kızıl saçları, kahverengi gözleri vardır. Genellikle gri zırh ve mavi etek giyer. Natsu ve Gray’in kavga etmesine çok kızar. Onları durdurabilen tek kişidir. Loncasına ve arkadaşlarına çok değer verir. Onları canı pahasına korur ve onlar için her şeyi yapar.

Erza, Sayaka Ohara tarafından seslendirilmektedir.


 

          Son Söz:

İlerleyen bölümlerde bu ekibe başka büyücüler de eklenecek. Yakın bölümlerde gelmediklerinden eklememeyi tercih ettim. Fairy Tail; One Piece ve Naruto gibi eski bir anime olmamasına rağmen çok kısa sürede onların seviyesine çıkmıştır. Şu ana kadar 228 bölüm (175’i ilk sezon, 53’ü ikinci sezon olmak üzere), 7 OVA ve 1 film yayınlandı. Kimi zaman duygulandıran, sık sık güldüren, savaş sahnelerinde heyecanlandıran, müzikleriyle içinizi kıpır kıpır yapacak bir anime izlemek istiyorsanız, Fairy Tail doğru adres. Son olarak sizlerle animenin en sevdiğim birkaç müziğini paylaşmak istiyorum. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim.

+plus – Fiesta

Back On – Strike Back

Jamil – Rock City Boy

Fairy Tail Main Theme Song