tumblr_mm3o31wPHz1qiauuno1_1280Son zamanlarda 22dakika’cılar olarak reality şovlar gibi alternatif şeylere dair bildirilere daha sıcak bakmaya başlamışken, ben de yeni sezonunun başlamasına çok az bir zaman kala sevdiğim bir skeç komedisinden kısaca bahsetmek isterim: Inside Amy Schumer

maxresdefaultKariyerine stand-up komedyeni olarak başlayan ve bu şovun da katkısıyla son yıllarda yıldızı iyice parlayan Amy Schumer‘ın ortaya çıkardığı dizi, 2013’ün Nisan’ında, Comedy Central’da yayın hayatına başladı. 10’ar bölümlük ilk üç sezonunu geride bıraktı ve 10 bölümlük 4. sezonu 21 Nisan 2016’da başlayacak. 5. sezon onayı da şimdiden mevcut.

b514c8f0-e0d9-0132-c001-0a13eebe068dOrtalama 22 dakika süren bölümler 4 çeşit kısma ayrılıyor: Kurmaca karakterler ve olaylardan oluşan skeç kısımları, Schumer’ın stand-up şovlarından kesitler, sıradan insanlarla yapılan sokak röportajları ve ‘sıradan olmayan’ diyebileceğimiz, bölüme özel bir konukla (değişik bir meslek sahibi kişi ya da 106 yaşında bir kadın gibi) yapılan özel bir röportaj.

Bu küçük bölümler de kendi içinde parçalara ayrılıyor. Yani biri bitip öteki başlamıyor. Konunun gelişine göre, gayet derli toplu bir kurguyla izletiliyor.

Sen şu televizyonda sürekli vajinası hakkında konuşan kız değil misin?

Sen şu televizyonda sürekli vajinası hakkında konuşan kız değil misin?

Skeçlerde çeşitlilik açısından gayet doyurucu bir konuk oyuncu listesine sahip olan dizinin her bölümünde yer alan tek bir isim var. O da aynı zamanda şovun yapımcısı ve senaryoda da parmağı olan Amy Schumer.

Dizi boyunca Schumer’ın sempatik, neşeli; ama yeri gelince de itici ve tahrik edici tavırlarıyla, seks hayatını ve kadın-erkek ilişkilerini komik bir şekilde ele aldığı anlara tanık oluyoruz. Koyu bir feminist olduğunu her zaman belirten Schumer, dizi boyunca da bunu gözümüze sokmaktan asla çekinmiyor.

635783879713166345-XXX-20150920-EMMY-AWARDS-APS-089Eleştirmen favorisi olan şov, ilk başladığında pek adı sanı duyulmasa da sonradan büyük bir popülerlik kazandı. Emmy gibi ödüllerde senaryo ve kurgu gibi dallarda adaylıklar aldı ama 2015’te “En İyi Kadın Oyuncu” adayları arasına dahi girerek en büyük başarısına o zaman imza attı. Aynı yıl ilk kez dağıtılan “En İyi Skeç Şovu” ödülünü kazandı.

train

 

Amy Schumer ayrıca aynı yıl Judd Apatow (Girls, Love) ile birlikte yapımcılığını üstlenip tek başına senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı Trainwreck ile büyük beğeni topladı ve kendini iyice ispatladı.

Inside-Amy-Schumer

Bu kadar cinsellik üzerinden giden bir şeyi izlerken “Acaba şimdi sulanacak mı?” korkusunu sürekli yaşatsa da sınırları zorladığını ama hiçbir zaman aşmadığını söyleyebilirim. Feminist bir yaklaşımı olduğu bariz. Bu yüzden kadınların daha da çok seveceğini tahmin etmek zor değil; ama bu her türlü izleyiciyi güldürüp eğlendirmeyi başaramadığı anlamına gelmiyor elbette.

inside-amy-schumer-aaron-sorkin-parody-josh-charlesSonuç olarak neden Inside Amy Schumer izlemelisiniz?

Çünkü başarılı göndermelerle dolu çok komik bir dizi. Çünkü Amy Schumer ilişkiler konusunda çok iyi gözlem yapabilmiş, iyi bir mizah anlayışına sahip ve geleceği çok parlak başarılı bir komedyen. Çünkü dizi, TV’de her zaman karşımıza çıkmayan cinsten farklı ve çatlak bir iş… Gerekçeleri daha da çoğaltabilmek mümkün.

inside-amy-schumer (1)Son olarak izleyecek olan herkese keyifli seyirler…

Videolar 

Not: Dizinin Comedy Central’da yayınlanan versiyonları dili konusunda sansürlü olsa da Youtube kanalı ya da Amazon gibi farklı ortamlardan sansürsüz halini izlemek mümkün.

Inside-Amy-Schumer-2014-comedy-central