Downton Abbey’nin yaratıcısı Julian Fellowes’un 2016 yılında yayınlanan ve New York Times’ın çok satanlar listesine giren romanı Belgravia’nın, 6 bölümlük dizi olarak ITV’ye uyarlanacağı ile ilgili haberi bu senenin Ocak ayında almıştık. Şubat ayında ise Amerikan Epix kanalının dizinin ortak yapımcısı olduğu ile ilgili haber gelmişti.

Tamsin Greig, Philip Glenister, Harriet Walter, Alice Eve

Tamsin Greig (Episodes), Philip Glenister (Outcast, Mad Dogs), Harriet Walter (The Spanish Princess, The Crown) ve Alice Eve’in (Iron Fist), dizinin başrol oyuncuları olduğu ile ilgili haberi ise Mart ayında almıştık.

Ayrıca Tara Fitzgerald (Game of Thrones), Ella Purnell (Sweetbitter), Richard Goulding (The Windsors), James Fleet (Unforgotten), Adam James (Band of Brothers), Paul Ritter (Friday Night Dinner), Jack Shalloo (Dickensian), Emily Reid (Curfew) ve Saskia Reeves’in (Luther), dizinin kadrosundaki diğer isimler olduğunu öğrenmiştik.

Mayıs ayında Tom Wilkinson’ın (The Kennedys), diziye katıldığının haberi gelmişti.

Haziran ayında ise diziden ilk kareler yayınlanmıştı.

Adam James (John Bellasis), Alice Eve (Susan Trenchard)


Tamsin Greig (Anne Trenchard), Alice Eve (Susan Trenchard)


Philip Glenister (James Trenchard)


Harriet Walter (Caroline, Countess of Brockenhurst), Tamsin Greig, Ella Purnell (Lady Maria Grey)


Bugün ise dizinin ilk tanıtım fragmanı yayınlandı. 6 bölümlük limitli dizi 2020’de ekranlara gelecek.


Öncelikle Belgravia neresidir diye soranlara: “Londra’nın batısında Westminster ile Kensington ve Chelsea semtleri bulunan bir bölgedir. Çok pahalı konutları ile dikkat çekmektedir ve dünyadaki en zengin semtlerden biridir.”

Julian Fellowes’un Belgravia’sı bir sırrın hikayesi. Londra’nın en önemli muhitinin kapıları ardındaki sırlar, yalanlar ve skandalları anlatan bir hikaye. Sosyetesinin üst kademesi arasında geçen bir sır ve onursuzluk hikayesi.

1840’larda Belgravia, toplumun en üst kademesindeki aristokratların, gelişmekte olan endüstri ile parayı bulup zenginleşen kişilerin omuzlarını ovmaya başladığı bir yerdir. Ancak hikayemiz 25 yıl önce, 1815’te başlıyor.

15/16 Haziran 1815 gecesi. Richmond Düşesi, Waterloo Savaşı‘ndan 2 gün önce, Quatre Bras Muharebesi arifesinde, Brüksel’de Wellington Dükü için efsanevi bir balo düzenler. Misafirler arasında İngiliz sosyetesinin en üst kademesindeki isimler bulunmaktadır. Aslında bu balo son derece trajiktir. Çünkü baloya katılan yakışıklı genç adamlar yarın kendilerini savaş alanında bulacaklardır.

Wellington’un baş tedarikçisi, ticari başarısı ile zenginleşen James ve Anne Trenchard da konuklar arasındadır. Güzel ve genç kızları Sophia, İngiltere’deki en zengin ve en seçkin ailelerden birinin oğlu ve varisi olan Edmund Bellasis’in dikkatini çeker.

25 yıl sonra, toplumun üst kademesine doğru yükselen Trenchard ailesi, o zamanki modaya uyarak Belgravia’nın gelişmekte olan yeni bölgesine taşınırlar. Orada Bellasis ailesi de bulunmaktadır. 25 yıl önce baloda meydana gelen olaylar ve sırlar hala yankılanmaktadır.

Romanın yazarı Fellowes, dizinin senaryonu yazdı. John Alexander (Trust Me, Jamestown), dizinin yönetmenliğini, Colin Wratten, Gareth Neame, Nigel Marchant ve Liz Trubridge, dizinin yapımcılığını üstlendiler.

Carnival Films (Downton Abbey) dizinin yapım şirketi.