Bazılarımızın The West Wing‘den beri, kimimizin ise Desperate Housewives‘dan Bayan McCluskey olarak tanıdığımız ve sevdiğimiz Kathryn Joosten‘ın, dün akciğer kanserine yenildiği haberi geldi.Canlandırdığı rollere ayrı bir tat katan, 72 yaşındaki sevilen oyuncunun, Karen McCluskey rolü ile 2005 ve 2008’de kazandığı 2 Emmy ödülü var.Sanatçının kariyeri ve hastalık sürecine dair ayrıntıları, yazının devamında bulabilirsiniz.

Kathryn Joosten, oyunculuk kariyerine geç adım atmış sanatçılardan. Amerika’nın Illinois eyaletinde 2 oğlu ve kocası ile birlikte yaşayan bir psikiyatri hemşiresi iken 1980 yılında eşinden ayrılınca, hayatı boyunca hayalini kurduğu oyuncu olma idealini gerçekleştirmeye karar verdi. 42 yaşından sonra çeşitli oyunculuk dersleri aldı. Oturduğu semtte tiyatro oyunlarında sahne aldı. 1995’te Los Angeles’a (Hollywood’a) taşındı. Family Matters, Roseanne ve NYPD Blue gibi dizilerde küçük roller almaya başladı.

1999 yılında The West Wing’deki Dolores Landingham rolü ile kariyeri parladı. Bu karakter, Amerikan halkının “muhteşem Amerikalı” olarak tanımladığı ve fazlasıyla bağrına bastığı biri oldu. (Dizinin tadını kaçırmamak için daha fazla ayrıntıya girmeyelim.)Bu diziden sonra yine birçok dizide 1-2 bölümlük konuk oyunculuklarla yer aldı.

2005’te yine konuk olarak Desperate Housewives’a geçen oyuncu, dizinin birçok sahnesinde tek cümlelik nükteleri ile hayranların Bayan McCluskey’si oluverdi. Konuk oyuncu olarak geçmeye devam etse de 89 bölüm boyunca, dizinin vazgeçilmezlerinden biri haline geldi ve kendisini sık sık görebildik.

Öyle ki nev-i şahsına münhasır karakterler konulu posketimizin de listesinde yer alan Bayan McCluskey rolü ile 2005 ve 2008 yıllarında En İyi Konuk Komedyen Aktris Emmy’lerini aldı. Aynı rolle, başka ödüllere de aday gösterildi.Eski bir tütün tüketicisi olan oyuncu, akciğer kanseri ile ilk olarak 2001 yılında savaşmıştı. 2009’un Ağustos ayında, Desperate Houseives’ın 5. sezonuna hazırlanırken, hastalığının nüksettiği haberini aldı. Durumun üstesinden geleceğini söyleyen oyuncunun ömrü 1 Haziran 2012’ye kadar sürdü.Toprağı bol olsun. Hep gülümsenerek hatırlanacak, sevgiyle anılacak…