Jussie Smollett için adalet vakti.

** Önce başa dönelim:

Empire dizisiyle bilinen şarkıcı/oyuncu şahıs, 2019 yılında bir saldırıya uğradı. İlk olarak Trump destekçisi (“MAGA”) ırkçı ve homofobik kişiler tarafından saldırıya uğradığına dair haberler çıktı. Polise verdiği ifade de bu yöndeydi. Ancak soruşturma derinleştikçe rüzgar değişti ve oklar Smollett’e döndü. Hatta saldırıyı düzenleyen kişilerin Jussie’nin spor antrenörleri iki Nijeryalı kardeş olduğu ortaya çıktı.

Kardeşlerin ifadesi sonrası gündeme gelmek için saldırıyı kendisinin düzenlediği ve yalan ifade verdiği gerekçesiyle Jussie Smollett’e soruşturma açıldı. Bu dönemde Empire dizisinden afiyetle (gayrı resmi olarak ) kovuldu. Bahsi geçen tüm iddiaları yine de ve elbette reddetti. Suçlamalar ise o dönem delil yetersizliğinden mahkeme tarafından düşürüldü.

** Biraz ileriye gidelim:

Ancak hem savcılık vazgeçmedi hem de Chicago belediyesi yılmadı. Smollett’e bir kez daha dava(lar) açıldı. Fakat olacak iş ya, tam da bu dönemde salgının patlak vereceği tuttu. Davaların gidişatı sürüm sürüm sürünse de birkaç gün önce nihayet süreç başladı. Chicago’da jüri eşliğinde görülen davası sonuçlandı.

6 farklı iddiayla suçlanan Smollett, bunların 5’inden suçlu (“guilty”) bulundu.

** Şimdi ne olacak?

Kararın ardından mahkeme sonrası işlemler için 27 Ocak’a gün verildi. Kendisinin avukatları ise bu karara itiraz edeceklerini açıkladılar. İtirazın sonuçsuz kalacağını da farz edersek (çünkü neden olmasın?) Smollett’in ceza duruşması için bir ara gün belirlenecek. Önünde 3 yıla kadar hapis cezası + 25,000$ tazminat gibi bir ceza ihtimali duruyor. Bu cezanın bir şekilde ertelenip ertelenmeyeceğini ya da kamu hizmetine çevrilip çevrilmeyeceğini ise zaman gösterecek. Ama tabii ki burada bitmedi, çünkü bitemez.

Sırada Chicago şehrinin kamu kaynaklarını boşa harcattığı için açtığı kamu davası da var. Deadline’ın aynı haberine göre otoritelerin şahsın (yalan) iddialarını araştırmak ve devamında olayın çözülmesi için verilen çaba nedeniyle istediği miktar 130,000 $ civarında.

Not: Aynı şahıs her ne kadar yaklaşık 3 yıldır istenmeyen kişi konumunda olsa da bir dizi bir de film projesiyle ekrana geri dönmeyi de planlıyor bu arada.

Kaynak